Biyografi

Janis Joplin Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Janis Joplin kimdir?, Janis Joplin kaç yaşında?, Janis Joplin evi nerede?, Janis Joplin nerelidir? Janis Joplin ev adresi?, Janis Joplin kaç yaşında?, Janis Joplin nerede oturuyor?, Janis Joplin nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Janis Joplin hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 19.Ocak.194304.Ekim.1970 senesinde doğan Janis Joplin şu an için 27 yaşında ve Oğlak burcundandır. Janis Joplin doğum yeri ise Port Arthur, Teksas, Amerika Birleşik DevletleriLos Angeles, Amerika Birleşik Devletleri olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise BesteciMüzisyenSes Sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

Janis Joplin Kimdir? – Janis Joplin Evi Nerede? – Janis Joplin Nerede Oturuyor?

Janis Joplin Kimdir?, evi nerede?

Janis Lyn Joplin, Amerikalı şarkıcı, besteci ve aranjör.

19 Ocak1943 tarihinde Port Arthur, Teksas‘ta, çalışan bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir rafineri kasabasında büyüyen Janis, yeni tanıştığı herkes tarafından sıradışı biri olarak nitelenirdi. Gençlik senelerında sanatçı kişiliğini farkeden ailesi, onu bu alanda kendini geliştirmesi için teşvik etti. 14 yaşına geldiğinde toplum tarafından sıradışılığı yüzünden dışlanmaya başlayan Janis, kendini müziğin ve sanatın içinde gizlemeye karar verdi. 18 yaşına geldiğinde, Teksas’taki bir çok yerel klüpte sahne almaya başladı. Daha sonraları blues müziğine olan ilgisinin tükendiğini düşünerek, Lamar State College of Technology‘e girdi. 1963 senesinde okulunu bıraktı ve müzik kariyeri üzerine yoğunlaşmaya karar verdi.

1963 senesinde otostopla geldiği California‘da hippi hareketine dahil oldu. Kısa zaman içinde San Francisco ve Venice Plajı’ndaki kafe ve klüplerin bunun bunun yanındalıklı bir müdavimi halini aldı. California’da geçirdiği iki yılın sonrasında kontrolünü büyük miktarda kaybeden Janis, alkol ve amfetamin kullanmaya başladı. Bu gidişe dur demek için Port Arthur’a geri dönerek, ayrıldığı okuluna yeniden kaydoldu. Okulunda çok başarılı olmasına rağmen, bu doğrultuda gelişmekte olan yaşamından hiçbir zaman tatminiyet duymadı.

Janis, küçük kasaba yaşamına ayak uyduramayacağını anlar anlamaz California’ya geri döndü. Burada, arkadaşı ve menejeri olan Chet Holmes tarafından Big Brother and the Holding Company adlı bir gruba solist olması için önerildi. Bu grupla çalışmaya başlayan Janis, 1967 senesinde sahne aldıkları Monterey Uluslararası Pop Festivali‘nde, bir blues klasiği olan “Ball and Chain” ile seyredenleri büyüleyerek, grubun ilgi odağı olmasını sağladı. Bu performans sonrasında aldıkları albüm teklifini geri çevirmeyen grup, 1968 senesinde ilk albümünü paylaştı.

1968 senesinde, grubun menejerliğini üstlenen Albert Grossman, Columbia Records plak şirketiyle bir anlaşma imzalamayı başardı ve aynı yıl grubun “Cheap Thrills” albümü bu şirketin etiketi ile yayınlandı. Bu albümde, “Piece of My Heart“, “Ball and Chain” ve “Turtle Blues” gibi klasikleşmiş blues şarkılarının canlı versyonları da yer almaktaydı. Bu albümün başarısı aracılığıyla sekiz hafta boyunca listelerde üst sıralarda kalmayı başaran grubun adı artık “Janis Joplin with Big Brother and the Holding Company” olarak anılmaya başladı.

Arka arkaya gelen büyük başarılar, grubun uyuşturucu ve alkolle olan bağını daha da arttırdı, çok fazla pahalı uyuşturucularla yapılan alemler grubun performansını ve iş ilişkilerini kötü yönde etkiledi. 1968’in sonunda, Big Brother and the Holding Company son bir performans gerçekleştirdikten sonra dağıldı.

Sonraki sene kariyerine tek başına devam etme kararı alan Joplin, 1969 senesinin Haziran ayında gerçekleştirilen Woodstock festivalinde sahne alarak yeniden büyük bir beğeni toplamayı başardı. Blues’un yanında caz müziğine de herzaman ilgi duymuş olan Joplin, aynı yıl “The Cozmic Blues Band” i kurdu ve “I Got Dem Ol’ Kozmic Blues Again Mama!” albümünü paylaştı.

Kazandığı başarılarla birlikte artan stresini bastırmak isteyen Joplin, eroin kullanmaya başladı ve kullandığı diğer uyuşturucuların ve alkolün miktarını gün geçtikçe arttırdı. 1969 senesinin sonunda bu gidişatının doğru olmadığını farkederek tüm bağımlılıklarına son verdi ve yeni bir başlangıç yapmak için “The Full Tilt Boogie Band” adlı grubu kurdu.

1969 senesinde, “Pearl” albümün kayıtları için stüdyo çalışmalarına başladı fakat, ihtiyaç duyduğu ilhamı bulmak için yeniden eroine başvurdu. 4 Ekim1979 günü, halen 27 yaşındayken, Los Angeles‘taki Landmark Motor Hotel‘de aşırı dozda eroin yüzünden yaşamını kaybetti.

Ölümünün sonrasında yayına giren albümünde bulunan “Me and Bobby McGee” ve “Mercedes Benz” gibi şarkıları ile haftalarca listelerde üst sıralarda yer aldı.

Janis Joplin, yaşadığı zamanda olduğu gibi günümüzde de, gelmiş geçmiş en iyi kadın blues şarkıcılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün