Jean Baptiste Colbert Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Jean Baptiste Colbert kimdir?, Jean Baptiste Colbert kaç yaşında?, Jean Baptiste Colbert evi nerede?, Jean Baptiste Colbert nerelidir? Jean Baptiste Colbert ev adresi?, Jean Baptiste Colbert kaç yaşında?, Jean Baptiste Colbert nerede oturuyor?, Jean Baptiste Colbert nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Jean Baptiste Colbert hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 26.Ağustos.161906.Eylül.1683 senesinde doğan Jean Baptiste Colbert şu an için 64 yaşında ve Başak burcundandır. Jean Baptiste Colbert doğum yeri ise Reims, Fransa KrallığıParis, Fransa Krallığı olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Siyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Jean Baptiste Colbert Kimdir? – Jean Baptiste Colbert Evi Nerede? – Jean Baptiste Colbert Nerede Oturuyor?

Jean Baptiste Colbert Kimdir?, evi nerede?

Jean-Baptiste Colbert, 1619 senesinde Fransa Reims’de doğmuştur. Bir kumaş tüccarının oğlu olan Colbert, başbakan durumundaki Kardinal Mazerin‘in hizmetine girdi. 1654’te Fransa Kraliçesi Anne of Austria‘nın katibi oldu. Daha sonra Fransa Kralı XIV. Louis‘nin zamanında 1665 senesinde Maliye Bakanlığı’na getirildi. 1669 senesinde ise Deniz Kuvvetleri Devlet Bakanı oldu. Ticaret ile, koloniler ve Saray’dan sorumlu idi.

Fransa’da yerli sanayinin ve ticaretin gelişmesine mühim katkılar yaptı. Dokuma fabrikaları kurdu, vergi işlerini düzene soktu, sigortacılıkla alakalı daireler oluşturdu ve yasalar çıkardı. Böylelikle burjuva sınıfının yükselmesi ve kurumsallaşmasında mühim rol oynadı. Özellikle vergi uygulamalarıyla halkın tepkisini çekti. Colbertizm diye anılan pratik bir ekonomi sistemi geliştirdi. Yapılan yolsuzlukları ortaya çıkartıp bu hususta mahkeme ve mali danışma kurulu oluşturdu.

Jean-Baptiste Colbert, 6 Eylül 1683 tarihinde Paris’de böbrek taşı ve idrar yolu iltihaplanması sebebiyle 64 yaşında yaşamını kaybetti.

Çeşitli tarihlerde Fransız Donanması’nda altı gemiye onun adı verilmiştir:
1848 senesinde bir buhar corvette
1875 senesinde bir savaş gemisi
1914 senesinde bir kargo gemisi
1916 senesinde bir dundee
1928 senesinde Bir Fransız ağır kruvazör
1956 senesinde Bir Fransız füze kruvazörü

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker