Jean Baptiste Joseph Fourier Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Jean Baptiste Joseph Fourier kimdir?, Jean Baptiste Joseph Fourier kaç yaşında?, Jean Baptiste Joseph Fourier evi nerede?, Jean Baptiste Joseph Fourier nerelidir? Jean Baptiste Joseph Fourier ev adresi?, Jean Baptiste Joseph Fourier kaç yaşında?, Jean Baptiste Joseph Fourier nerede oturuyor?, Jean Baptiste Joseph Fourier nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Jean Baptiste Joseph Fourier hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 21.Mart.176816.Mayıs.1830 senesinde doğan Jean Baptiste Joseph Fourier şu an için 62 yaşında ve Koç burcundandır. Jean Baptiste Joseph Fourier doğum yeri ise Auxerre, FransaParis, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise MatematikçiFizikçi olarak devam ettirmektedir.

Jean Baptiste Joseph Fourier Kimdir? – Jean Baptiste Joseph Fourier Evi Nerede? – Jean Baptiste Joseph Fourier Nerede Oturuyor?

Jean Baptiste Joseph Fourier Kimdir?, evi nerede?

Jean Baptiste Joseph Fourier, 21 Mart 1768 tarihinde Auxerre, Fransa’da bir terzinin oğlu olarak doğmuştur. Annesi Edmée Germaine Lebègue, babası Joseph Fourier’dir. Jean Babtiste Joseph Fourier Babasının ikinci evliliğinden on iki kardeşten dokuzuncusudur. 9 yaşında annesini ve 10 yaşında da babasını kaybedince Auxerre’deki askeri okula gönderildi.

Jean Baptiste Joseph Fourier, 1780 senesinde École Royale Militaire of Auxerre okuluna başladı. İlk başta edebiyat ile ilgilenirse de 13 yaşında matematiğe ilgisi başlar. 1787 senesinde papazlık eğitimi almaya karar verir. Fourier papazlığı gerçekten isteyip istemediğinden emin değildir. Matematiğe ilgisi devam ediyordir. Bir mektubunda “dün 21 yaşıma bastım, Isaac Newton ve Blaise Pascal benim yaşıma gelmeden önce birden fazla mühim buluş yapmıştı” diye yazmaktadır.

21 yaşında iken 1789 senesinde papazlık okulundan ayrılır. Royal Bilimler akademisine bir çalışma sunar. 1790 senesinde bir kolejde matematik öğretmenliğine başlar. Bu zamana kadar içinde dini bir hayat mı sürecek yoksa matematik araştırmalarına mı devam edeceği hususunda içinde hep bir tereddüt mevcuttur. Ancak bunlardan hiç birini yapmaz ve 1793 senesinde delice bir şey yapar ve politikaya atılıp, yerel devrim komitesine katılır. Jean Baptiste Joseph Fourier Fransız Devrimi esnasında Fransa’da başlayan terörden mutsuzdur ve komiteden istifa etmeye kalkar fakat o zamanda bu etapta ayrılmak imkânsızdır.

Devrim hareketlerinde çok karmaşık ve çok birbiriyle kavga eden aynı amaca çalışan fazlasıyla gruplar vardı. Jean Baptiste Joseph Fourier Orléans’da iken bir grubu savunur. Bu olay çok kötü sonuçlar doğurur. Auxerre’ya dönder ve komiteyle çalışmaya devam eder ve kolejde de öğretmenliğini sürdürür. 1794 senesinde Orleans hadiselerindan dolayı tutuklanır ve hapse konur. Fourier giyotine gönderilmekten fazla korkar, şansı iyi gider ve Maximilien Robespierre’nin kendi kendine giyotine gitmesinden sonra politik değişiklikler olur ve serbest kalır.

Hapisten çıktıktan sonra, École Normale’de ve École Polytechnique’te matematik öğretmenliği yaptı. Denklemler kuramı ve uygulamalı matematikte bazı araştırmalarda bulundu. Fourier serilerini ve Fourier analizini oluşturdu.

1798 senesinde Napolyon Bonapart Mısır’a giderken, Jean Baptiste Joseph Fourier’i de yanına aldı ve onu bilim heyetinin başına atadı. Yukarı Mısır’da araştırma yapma, kayıtları, yazıları inceleme ve tapınaklarda araştırma yapmalarını istedi.

1801 senesinde Mısır‘dan Fransa‘ya dönen Jean Baptiste Joseph Fourier‘e Napolyon Bonapart tarafından yöneticilik görevleri verildi. 1803 senesinde Baron unvanını aldı. Isı taşınımının matematiksel esasları üzerine araştırmalar yaptı.

En mühim çalışması “Isının Analitik Kuramı” adlı yapıtıdır. Bu yapıtı 1807 senesinde Akademiye sundu. Eser çok tartışıldı ve beğenilmedi. 1812 senesindeki ödül için başka bir çalışma sunması istendi. Jean Baptiste Joseph Fourier bu ödülü aldı. Fakat bundan öncekilerde sunduğu çalışmasının dönmesine çok kırıldı. Onun tartışmasız olan eseri, halen yaşayan Fourier analizidir. 1807 senesinde kaleme aldığı eseri nihayet 1822 senesinde yayımlandı. Fourier’nin ısı iletimi hususundaki araştırmalarının, fizik ve matematiğin gelişimine büyük katkıları olmuştur.

İktidarların devamlı el değiştirmesi ve karşılıklı ihtilaller Fourier’yi güç durumlara soktu. Bu çalkantılı zamanlardan sonra eşyalarını rehine verecek kadar kötü durumlara düştü. İstatistik Bürosuna müdür olarak atandı. 1816 senesinde Akademiye üye seçilmesine hükümet karşı çıktı. Ancak ertesi yıl üye seçilebildi.

Fourier en mühim çalışmasını 1808 senesinde yapmıştır. Kendi adı verilen ünlü Fourier serilerinin de içinde bulunduğu bir makaleyi yayın için verir.

Ancak aralarında Pierre-Simon Laplace, Joseph-Louis Lagrange gibi ünlülerin de bulunduğu birden fazla matematikçi ile içerisinde fikir ayrılıkları oluşur ve 1811 senesinde o çalışmasından dolayı bir ödül verirler.

Jean Baptiste Joseph Fourier, 16 Mayıs 1830 tarihinde Paris, Fransa’da bir kalp hastalığından 62 yaşında ölmüştür.

Jean Baptiste Joseph Fourier’e asıl ününü veren şey bulduğu fourier analizidir. Fourier analizleri tercih ederek yapılan işlem sonuçlarıyla fonksiyonların frekansı belirlenebilir. Günümüzde Asterosismoloji, mühendislik, kuantum mekaniği alanlarında titreşim analizlerinde, bilgi, sinyal işlemede ve bir çok alanda fourier serileri kullanılır.

Doğadaki tüm periyodik fonksiyonlar, birbirine dik iki farklı periyodik fonksiyonun artan frekanslardaki değerlerinin dik toplamı şeklinde gösterilebilir. Fourier bu toplamı sinüs ve kosinüs fonksiyonlarını tercih ederek göstermiş ve periyodik bir f(t) özelliğini sinüsoidal fonksiyonların toplamı şeklinde ifade etmiştir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün