Jean-Christophe Grange Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Jean-Christophe Grange kimdir?, Jean-Christophe Grange kaç yaşında?, Jean-Christophe Grange evi nerede?, Jean-Christophe Grange nerelidir? Jean-Christophe Grange ev adresi?, Jean-Christophe Grange kaç yaşında?, Jean-Christophe Grange nerede oturuyor?, Jean-Christophe Grange nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Jean-Christophe Grange hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 15.Temmuz.1961 senesinde doğan Jean-Christophe Grange şu an için 60 yaşında ve Yengeç burcundandır. Jean-Christophe Grange doğum yeri ise Boulogne-Billancourt, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarGazeteciSenarist olarak devam ettirmektedir.

Jean-Christophe Grange Kimdir? – Jean-Christophe Grange Evi Nerede? – Jean-Christophe Grange Nerede Oturuyor?

Jean-Christophe Grange Kimdir?, evi nerede?

Fransız roman yazarı, gazeteci, senarist.

Bazı edebiyat çevrelerince Avrupa’nın Stephen King’i olarak kabul edilmektedir. Romanları yirmiyi aşkın dile çevrilmiş, Hollywood ve Avrupa sinemasının esin kaynağı olmuş, beyaz perdeye uyarlanmıştır. Girift, gizemli ve gerilimli öyküleri, benzersiz karakterleri, hadiseleri ele alışında ve mizansen yaratışındaki ustalığıyla çağdaş Fransız edebiyatının en fazla öne çıkan ismidir. Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Kurtlar İmparatorluğu yazarın en fazla bilinen kitaplarıdır.

15 Temmuz1961 tarihinde Fransa’da Paris yakınlarında Boulogne-Billancourt’de dünyaya geldi. Paris’de Sorbonne Üniversitesinde edebiyat bölümünde yüksek lisansını bitirdiktan sonrasında serbest gazeteci olarak çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalışan Grange, öte yandan da kısa öyküler yazıyordu. “Paris-Match” dergisi için gezi-macera röportajları, “Figaro Magazine” için bilimsel röportajlar hazırladı ve Fransa’da gazeteci olarak hatırı sayılır bir üne kavuştu.

Gazete ve dergiler için yazarken, leyleklerin göçü üzerine bir yazı dizisi kaleme aldı. Bu yazı dizisinden aldığı ilhamla ilk romanı “Leyleklerin Uçuşu“nu (Le vol des cigognes) 1994’te yayınlayan Grange, kitabın gördüğü ilgi üzerine yapım şirketlerinden aldığı teklife onay verdi ve Leyleklerin Uçuşu sekiz bölümlük TV dizisi olarak çekildi. Romanın kahramanı Louis Antioche’un kayıp leyleklerin sırrını çözmek için çıktığı macera dolu yolculuğu polisiye ve gerilim-korku ekseninde kaleme alan Jean-Christophe Grange, keskin yazım stili ve vurucu ifadeleriyle kısa bir sürede okuyucunun takdirini kazandı.

2000’de ikinci kitabı Kızıl Nehirler(Les Rivieres pourpres) kitapçılarda yerini almaya başladıktan çok kısa bir süre içinde büyük bir ilgiyle karşılandı. Grange’ın tüm dünya çapında adını duyuracak olan roman, Le Figaro tarafından Kuzuların Sessizliği‘nden beri yazılmış en iyi gerilim romanı.” şeklinde yorumlandı, yalnızca Fransa’da 450.000 satarak olağanüstü bir başarı elde etti. Toplam 20 dile çevrilen ve çağdaş Fransız edebiyatının çıtasını tüm dünya çapında yükselten roman, senarist, oyuncu ve yönetmen olan ve Amelie filminde de Audrey Tautou’yla başrolleri paylaşmış Mathieu Kassovitz’un da büyük ilgisini çekti. Kassovitz tarafından sinemaya bir araya getirilen filmde, ünlü aktörler Jean Reno ve Vincent Cassel kamera karşısındaydı. Filmin elde ettiği gişe başarısı kitabın önüne geçmese de, Jean-Christophe Grange, halen ikinci kitabıyla, bir yazar olarak son derece popüler oldu.

Bütün dünya çapında ve Türkiye’de aylarca çok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni, Ölü Ruhlar Ormanı, Sisle Gelen Yolcu, Kaiken, Lontano ve Kongo’ya Ağıt adlı kitapları Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Jean-Christophe Grange, 2000 senesinin eylül ayında Taş Meclisi (Le Concile de pierre), isimli kitabını paylaştı. Ülkesi Fransa’da yine çok kısa bir süre içinde 150.000 satarak bestseller kitaplar arasında yer alan Taş Meclisi’nde Grange, Türk ve Moğol Şamanların mirasçıları içindeki savaşı anlatıyordu. Mucizevi tedaviler, ani ölümler, bilimsel referanslar, polisiye vakalar ve parapsikolojik olgular Grange’ın hınzır ve etkileyici ifadeleriyle çok katmanlı bir atmosfer yaratıyor, okuyucuya sarsıcı bir edebi yolculuk vaat ediliyordu. Bu kitapta diğer kitaplarından farklı olarak tarihi öğelere de geniş yer verdiği için Grange, bir çok yayın organı tarafından “Edebiyat Keşişi” olarak tanımlandı.

2001’de, yönetmen Pitof tarafından çekilen ve başrolde Gerard Depardieu’nün oynadığı Vidocq filminin konusunu Pitof’la birlikte yazan Grange, yaratıcılığını sinema için kullanmaya sürüyordu.

Jean-Christophe Grange, 2003 senesinde Fransa ve Türkiye içerisinde kurduğu gerilimli atmosfer ekseninde seri cinayetler, uyuşturucu kaçakçılığı gibi temaları tercih ederek kaleme aldığı Kurtlar İmparatorluğu (L’Empire des Loups) kitabını paylaştı. Kitap tüm dünya çapında büyük ilgiyle karşılandı. 2005 senesinde L’Empire des Loups adı ile Chris Nohan yönetmenliğinde filmi yapıldı. Başrollerinde oynayan Jean Reno‘nun bunun yanında Emre Kınay da rol almıştı.

2004’te yönetmen Olivier Dahan, Kızıl Nehirler 2’yi (Rivières pourpres II – Les anges de l’apocalypse) çekme projesini Grange’a sundu. Grange ünlü yönetmen Luc Besson’la birlikte filmin konusunu yazdı. Filmde başrolleri Jean Reno ve Christopher Lee paylaşıyorlardı ve filmin bazı bölümleri İstanbul’da çekilmişti.

Aynı yıl bir sonraki romanı Siyah Kan’ı (La Ligne Noir) yayınlayan ünlü yazar, kitabında serbest dalış şampiyonu bir katil ile eski paparazzi, kötülük düşüncesine ve kaynağına takıntılı bir gazeteciyi yüz yüze getiriyordu.

Jean-Christophe Grange, 2005 tarihli son kitabı Zener’in Laneti’nin ilk cildinde (Sibylle) bilimkurgu hikayelerini resmetmede dünyaca ünlü çizgi romancı Philippe Adamov’la çalıştı. Parapsikoloji alanında uzman bir profesörün Zener isimli son projesini araştıran öngörü yeteneği yüksek bir kadının maceraları çizgi roman formatında Grange okuyucusuyla buluştu.

Jean-Christophe Grange’ın 2000 senesinde paylaştığı Taş Meclisi (Le Concile de pierre) Guillaume Nicloux tarafından 2006 senesinde beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmin başrollerini Monica Bellucci, Catherine Deneuve ve Moritz Bleibtreu paylaşmaktadır.

2015 senesinde “kökenleri karanlık Afrika ilişkilerine dayanan bir aile öyküsü”nün ilk bölümü olan Lontano yayımlandı. 2016 senesinde ise Kongo’ya Ağıt ile bu öykü tamamlandı.

Jean-Christophe Grange yeni romanı Nisan 2019 tarihinde Fransa’da “La Dernière Chasse / Son Av” çıkardıktan sonra 2020 senesinin Şubat ayında Türkiye’de Türkçe olarak çıkmıştır.

Jean-Christophe Grange, Japon oyuncu Lika Minamoto ile beraber yaşamakta ve Mathilde Grangé, Louis Grangé, Ysé Grangé adlarında 3 çocuğu mevcuttur.

Kitapları :
1994 – Le Vol des cigognes / Leyleklerin Uçuşu,
1998 – Les Rivières pourpres / Kızıl Nehirler,
2000 – Le Concile de Pierre / Taş Meclisi,
2003 – L’Empire des loups / Kurtlar İmparatorluğu,
2004 – La Ligne noire / Siyah Kan,
2004 – Zener’in Laneti, (üç ciltten oluşan bir çizgi roman)
2007 – Le Serment des limbes / Şeytan Yemini,
2009 – Miserere / Koloni,
2010 – La Forêt des Mânes / Ölü Ruhlar Ormanı,
2011 – Le Passager / Sisle Gelen Yolcu,
2013 – Kaiken,
2016 – Lontano
2016 – Congo Requiem / Kongo’ya Ağıt
2019 – La Terre des Morts / Ölüler Diyarı,
2020 – La Dernière Chasse / Son Av,

Filmleri :
Senaryo :
2018 – 2020 – Les rivières pourpres (TV Dizisi)
2014 – 2015 – Le passager (TV Dizisi)
2013 – La marque des anges – Miserere (novel)(Sinema Filmi)
2013 – Flight of the Storks (TV Dizisi)
2011 – Switch (Sinema Filmi)
2006 – Taş meclisi (novel) (Sinema Filmi)
2005 – Kurtlar imparatorluğu (novel) (Sinema Filmi)
2004 – Kıyamet melekleri (Sinema Filmi)
2001 – Vidocq (Sinema Filmi)
2000 – Kızıl Nehirler (novel “Red Blood Rivers”) (Sinema Filmi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
porno

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün