Biyografi

Jean de La Fontaine Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Jean de La Fontaine kimdir?, Jean de La Fontaine kaç yaşında?, Jean de La Fontaine evi nerede?, Jean de La Fontaine nerelidir? Jean de La Fontaine ev adresi?, Jean de La Fontaine kaç yaşında?, Jean de La Fontaine nerede oturuyor?, Jean de La Fontaine nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Jean de La Fontaine hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 08.Temmuz.162113.Nisan.1695 senesinde doğan Jean de La Fontaine şu an için 74 yaşında ve Yengeç burcundandır. Jean de La Fontaine doğum yeri ise Chateay-Thierry, FransaParis, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarŞair olarak devam ettirmektedir.

Jean de La Fontaine Kimdir? – Jean de La Fontaine Evi Nerede? – Jean de La Fontaine Nerede Oturuyor?

Jean de La Fontaine Kimdir?, evi nerede?

17. yy şiirine damgasını vurmuş ünlü fabl yazarı.

Jean de La Fotaine, 8 Temmuz1621‘de Fransa‘da Chateau-Therry’de dünyaya geldi. Babası Charles de La Fontaine, bir düke ait Chateau-Thierry’de polis muaviniydi. Annesi Françoise Pidoux ise orta halli bir aileden gelmekteydi. La Fontaine, ailenin en büyük çocuğu idi. Reims’de eğitim hayatına başladıktan sonra 1641 senesinin Mayıs ayında Saint-Magloire Okulu’na geçti. Avukat olma yolunda eğitim hayatına devam etti.

1647 senesinde babasının isteği üzerine 14 yaşında olan Marie Héricart ile evlendi. Marie, genç ve güzel olmasına rağmen La Fontaine’nin sevgisini kazanmayı başaramadı. Etrafda dedikoduların artması üzerine La Fontaine, bir süreliğine evden uzaklaştı. Bundan sonra yaşamını Paris‘te geçirmeye devam etti. Karısı ise Chateau-Thierry’de kaldı. Tek oğulları ise annesinin yanında eğitim almaya başlamıştı.

La Fontaine, evliliği bozulmadan önce de Paris’e birkaç defa gitmişti fakat o zamanlar Paris halen gelişmekte olan küçük bir yerdi. Şair François de Malherbe’nin şiirleri ile tanışmasıından sonra içinde inanılmaz bir edebiyat aşkı doğmuştu. 1654 senesinde ilk çeviri eseri “Eunuchus of Terence” yayımlandı. Bu çeviriden aldığı bir miktar parayı ailesine gönderdi. Ancak Paris’te kendi maddi durumu hiç iyi değildi. Hatta kendine ait bazı eşyaları elden çıkarmak durumunda kalmıştı. Kısa bir süre sonra kısa bölümlerden oluşan baladı “Les Rieurs de Beau-Richard”ı yazdı.

Şanssızlığı ve yoksulluğu onu yazmaya daha da itiyordu. Kısa süre içinde yazdığı şiirlerin ve baladların sayısı arttı. 1673 senesinde tanıştığı Madam de La Sabliére, onun yaşamının değişmesini sağladı. Bu zamana kadar Paris’te yoksulluk içinde şiirlerini yazan La Fontaine, artık Madam de La Sabliére’nin himayesine girerek, ilim adamları, felsefeciler ve ünlü yazarlarla tanışma fırsatı buldu.

Diğer yazarlar tarafından masal yazarı olarak görülse de La Fontaine’nin birden çok şiiri de bulunmaktadır. Yazdığı masallarda hayvanlara ahlaki değerler ve kişilik karatarak bazı bireyleri tenkid etmiş ve ahlaki dersler vermiştir. Edebiyatta teşhis ve intak sanatını kullanmıştır. Bu tarz eserleriyle zamanında geç üne kavuşan La Fontaine, eserlerinde iyi ile kötüyü ayırt edici biçimde belirtir.

La Fontaine’nin masalları toplamda 238 adet olup, bunlar 12 kitapta toplanmıştır. 1668‘de basılan ilk kitapta toplam 124 masal vardı. İkinci cild 1678‘de en son kitap ise 1694‘te basılmıştı. Masal ve şiirlerinin yanında roman ve piyes çalışmaları da olmuştu. 1695 senesinde “Kontes” adlı şiirli hikayesi aracılığıyla Fransız Akademisi’ne kabul edilmişti. Kısa bir süre sonra 13 Nisan1695‘te Paris‘te yaşamını kaybetti.

Eserleri Türkçe’ye Recaizade Mahmut Ekrem, Tevfik Fikret ve Orhan Veli Kanık tarafından çevrilmiştir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün