Biyografi

Jean François Portaels Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Jean François Portaels kimdir?, Jean François Portaels kaç yaşında?, Jean François Portaels evi nerede?, Jean François Portaels nerelidir? Jean François Portaels ev adresi?, Jean François Portaels kaç yaşında?, Jean François Portaels nerede oturuyor?, Jean François Portaels nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Jean François Portaels hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 03.Nisan.181808.Şubat.1895 senesinde doğan Jean François Portaels şu an için 77 yaşında ve Koç burcundandır. Jean François Portaels doğum yeri ise Vilvoorde, BelçikaSchaerbeek, Belçika olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Jean François Portaels Kimdir? – Jean François Portaels Evi Nerede? – Jean François Portaels Nerede Oturuyor?

Jean François Portaels Kimdir?, evi nerede?

Belçikalı oryantalist ressamdır.

Jean François Portaels, 3 Nisan 1818 tarihinde Belçika’da Vilvoorde şehrinde doğmuştur. Babası zengin bir bira üreticisi idi. Brüksel’de Académie Royale des Beaux-Arts’de yönetmen Francois Navez’den eğitim aldı. 1841 senesinde Paris’e gitti, Paul Delaroche’nin atölyesine kabul edildi.

1842 senesinde Belçika’ya döndükten sonra, Grand Prix de Rome ödülünü kazandı. Daha sonra İtalya, Yunanistan, Fas, Cezayir, Mısır, Lübnan, Judaea (Yahudiler), İspanya, Macaristan ve Norveç‘te seyahat etti ve 5 yıllık gezisinden egzotik resimleri için ilhamlar alarak 1847 senesinde döndü. 1847 senesinde Henri Vanderhaert yönetiminde ki Academy Ghent’e girdi.

Jean François Portaels, öğretmen olarak ressamlar Léon Frédéric, Emile Wauters, Theo van Rysselberghe ve Edouard Agneesens, heykeltıraş Charles van der Stappen ve Jacques de Lalaing ile mimar Charles Licot gibi sanatçıları yetiştirdi.

=otoportresi

Jean François Portaels, Brüksel’de bulunan Académie Royale des Beaux-Arts’de (Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi) bir dönem yöneticilik de yapmıştır. 1851 senesinde Leopold Nişanı verildi.

Jean François Portaels, 1849 senesinde Académie Royale des Beaux-Arts’de yönetici olan François Navez‘in kızı ile evlendi. 1850 senesinde Brüksel‘e yerleşti. 1850 senesinde Belçika’da Brüksel Akademisi’nin direktörlüğünü almayı çok istedi fakat alamadı.

Jean François Portaels, 1852 senesinde Brüksel’de özel bir sanat okulu açtı. 1874 senesinde Fas’a gitti. 1878 senesinde döndüğünde bütün isteği ve hırsı aracılığıyla Académie Royale des Beaux-Arts’de direktör oldu.

Portaels son derece üretken bir sanatçıydı.

Jean François Portaels, 8 Şubat 1895 tarihinde Schaerbeek, Belçika’da 77 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün