Jean Honore Fragonard Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Jean Honore Fragonard kimdir?, Jean Honore Fragonard kaç yaşında?, Jean Honore Fragonard evi nerede?, Jean Honore Fragonard nerelidir? Jean Honore Fragonard ev adresi?, Jean Honore Fragonard kaç yaşında?, Jean Honore Fragonard nerede oturuyor?, Jean Honore Fragonard nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Jean Honore Fragonard hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 05.Nisan.173222.Ağustos.1806 senesinde doğan Jean Honore Fragonard şu an için 74 yaşında ve Koç burcundandır. Jean Honore Fragonard doğum yeri ise Grasse, FransaParis, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Jean Honore Fragonard Kimdir? – Jean Honore Fragonard Evi Nerede? – Jean Honore Fragonard Nerede Oturuyor?

Jean Honore Fragonard Kimdir?, evi nerede?

Fransız Rokoko tarzında ressam ve gravür sanatçısıydı.

Jean Honore Fragonard, 5 Nisan 1732 tarihinde Grasse, Fransa’da doğmuştur. İtalyan kökenli ailesi François Fragonard, Françoise Petit; iflaslarına neden olan bir davayı takip etmek maksadıyla, 1750 senesinde Paris’e taşındı. Bir süre Paris noterine çıraklık yaptıktan sonra Jean Honore Fragonard, François Boucher‘in öğrencisi olmuş ve Boucher’in resim tarzını kavramsal olarak geliştirmiştir.

1752 senesinde Putlara Kurban Edilen Jeroboam adlı yapıtıyla Fransız Akademi’nin verdiği ödül olan Prix de Rome ödülünü kazandı ve Carle Van Loo’nun öğrencisi oldu, Lepicie ve Dandre Bardon’un derslerinden yararlandı. Eğitimine Roma‘da devam etti. Geri döndüğünde Koresos ve Kallirrhoe isimli tablosundan dolayı Akademiye alındı. Burada Rembrandt, Giovanni Battista Tiepolo ve özellikle Peter Paul Rubens gibi ustalardan etkilendi.

1756 senesinde Fransız Akademisi’nin yatılı öğrencisi olarak Roma’ya gittiğinde ressam Hubert Robert ve Saint-Non rahibi Jean Claude Richard ile tanıştı, rahip onlara Villa’da bir süre kalma olanağı sağladı. Daha sonra da onları Napoli ve Sicilya’ya götürdü. Birlikte iki yıl Roma etrafında dolaşıp hayranlık duyduğu görünümlerin ve yıkıntıların etkileyici taslaklarını çizen Jean Honore Fragonard, Paris’e döndüğünde, 1765 yılı Sergisi’ne katılarak Callirrhoe adlı çalışmasıyla büyük başarı kazandı. Bu yapıtın karşısında hayranlık duyanların içerisinde yazar Denis Diderot da vardı. Kendisinden beklenen biçimde tarihi resimler yapmayı reddetti. Onun yerine Madame de Pompadour’un opera oyuncusu kızlarının evini süsledi. Aşk sahneleri, Çeşitli yağlı boya, guaj ve suluboyalar, portreler, manzaralar, çocukluğu ve gençliği ortaya çıkaran zarif resimler yaptı.

1773 senesinde maliyeci Bergeret ile yaptığı ikinci İtalya yolculuğunda da kara kalemle yapılmış birden fazla desen hazırladı.

Aile hayatına ait sahneler çizerek Jean-Baptiste Greuze ile bir çeşit yarışmaya girdi. Genç Anne, Mutlu Doğurganlık, Dadıyı ziyaret bir de bunların yanısıra onlar gibi bi hayli etkili olmayan ince, nükteli eserleri mevcuttur. Modelin başlangıcı, Sürgü, Kaçamak, Öpücük, Çörek, Öfkeli Roland, Miguel de Cervantes’in Don Kişot, Jean de La Fontaine’in Hikayeleri gibi eserleri resimledi.

Fragonar, minyatür ressamı olan Marie-Anne Gérard ile evlendi. Rosalie Fragonard adında, ileride en sevdiği modellerden biri durumuna gelen bir kızları oldu. Ünlü Young Girl Reading’de Rosalie’nin portresi yapılmıştır. 1776 senesinde yaptığı Fransızca adıyla “La Liseuse” (Okuyan Genç Kız) adlı tablosu ABD’de Washington’da bulunan Ulusal Sanat Galerisindedir.

Jean-Honoré Fragonard, Young Girl Reading, or The Reader – 1770

“Anlatım yönünden zengin başlar” ve “değişik ve enteresan yüzler” çizmeye başlaması bu döneme rastlar. Tek ve kusursuz fırça darbeleriyle yaptığı resimler Frans Hals’ın fırça kullanımını ve üslubunu anımsatır.

Jean Honore Fragonard’ın Banyo Yapan Kadınlar, vb. yapıtlarında, oynak ve ateşli bir mizacın, katı ve hareketsiz olan her şeye bir uçuculuk, bir saydamlık kazandırdığı görülür.
Resimlerde lirik, barok ve renkli bir anlatım egemendir. Belirgin fırça vuruşları, hareketli bir yaşamın dolambaçlarını ve burgaçlarını gözler önüne sererler. Pierre Beaumarchais, Giovanni Giacomo Casanova ve Restif de La Bretonne’un çağdaşı olan Jean Honore Fragonard incelikli ve hoşa giden konularıyla döneminin ileri gelen ressamlarından sayılır.

Jean Honore Fragonard’ın çalışma stili, Giovanni Battista Tiepolo stili gibi pul pul ve yumuşak fırça darbeleri ile yapılmıştır. Bu sebepten dolayı da çizdiği figürler François Boucher‘in resimleri kadar porselen görünümlü ve canlı değildir. Kaba fırça darbeleri kısmen Frans Hals‘in eserlerini andırır.

Jean Honore Fragonard‘ın Rokoko döneminin başyapıtlarından biri olarak kabul gören ve ünlü resimlerinden biri olan Salıncak adlı tablosu, Londra‘da Wallace Collection müzesindedir.

Jean-Honoré Fragonard The Swing – 1767

Yaygın olan tarza ayak uydurup tarihsel resim kısmını bırakarak, eğlence, zevk ve Antoine Watteau stili olan neşeli hayat tarzı resimler yapmaya başladı. Jean Honore Fragonard, François Boucher ve Antoine Watteau‘nun yani sıra üç Fransız Rokoko ustasından biriydi.

Fransız Devrimi esnasında Paris’den Grasse’ye kaçarak kurtuldu. Beraberinde Kral XV. Louis‘in son metresi olan Madam du Barry için yaptığı ve Aşkın Genç kızların gönlünde gelişmesi temasını işlediği panoları da götürdü. Sonradan bunlara bir yenisini ekledi. Geçen yüzyılın sonuna doğru Fransa dışına satılan bu eserler bu gün New York’tadır.

Fransız Devrimi esnasında tuval ve dekorasyon resimlerinden elde etmiş olduğu tüm servetini kaybetti.

1791 senesinde Paris’e dönen Jean Honore Fragonard önce Saint jürisi kullanıcı hesabıne sonra da Louvre Konservatuarı kullanıcı hesabıne getirildi. Son senelerını sıkıntı içinde geçirdi. Bu gün bir çok şaheseri Louvre Müzesindedir.

Yeni klasik tarza ayak uyduramadığından unutuldu ve yoksulluk içinde yaşamını kaybetti. Oğlu, Alexandre-Évariste Fragonard‘da ressam ve heykeltraş oldu.

1769 senesinde minyatür ressamı Marie-Anne Gérard ile evlendi. Rosalie Fragonard (d.1769-ö.1788) adında kızı, Alexandre-Évariste Fragonard (d.1780-ö. 1850) adında bir oğlu oldu.

Jean Honore Fragonard, 22 Ağustos 1806 tarihinde Paris, Fransa’da 74 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün