Biyografi

Johannes Gutenberg Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Johannes Gutenberg kimdir?, Johannes Gutenberg kaç yaşında?, Johannes Gutenberg evi nerede?, Johannes Gutenberg nerelidir? Johannes Gutenberg ev adresi?, Johannes Gutenberg kaç yaşında?, Johannes Gutenberg nerede oturuyor?, Johannes Gutenberg nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Johannes Gutenberg hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.139803.Şubat.1468 senesinde doğan Johannes Gutenberg şu an için 70 yaşında ve burcundandır. Johannes Gutenberg doğum yeri ise Mainz, AlmanyaMainz, Almanya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Mucit olarak devam ettirmektedir.

Johannes Gutenberg Kimdir? – Johannes Gutenberg Evi Nerede? – Johannes Gutenberg Nerede Oturuyor?

Johannes Gutenberg Kimdir?, evi nerede?

Çağdaş Matbaanın Avrupa’ya uyarlanmasında öncü olan Gutenberg, kuyumcu, matbaacı ve yayıncı kimlikleri ile tanınır.

Johannes Gutenberg, 1398 senesinde Almanya’nın Mainz kentinde varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Asıl adı Johannes Gensfleisch zur Laden’dir. Gençliğinde Fransa’ya taşınmıştır. Burada kuyumculuk yapan Gutenberg, metaller ve kıymetli taşlar üzerinde çalışmalar yürütmüştür. Yine bu zaman içinde ilgisini çeken matbaa ve basım teknikleri Gutenberg’in kitapların basılı hale getirmesini sağlamıştır.

1437′den başlayarak matbaacılığa ilgi duymaya başladı. Yaşadığı süre boyunca yayıncılık hususunda birden fazla çalışma yürüten Johannes Gutenberg, tipo baskı yöntemini 1438 senesinde Avrupa’ya getirmiş ve modern matbaanın Avrupa’da kurulmasını sağlamıştır. Yüzsenelerdır Çin ve Kore’de uygulanan bu yöntemi Avrupa’ya uyarlayan Gutenberg, iletişim tarihinin öncülerinden biri olarak gösterilir.

O zamanda kullanılmakta olan desen ya da harfler oyulmuş tahta levhalardan oluşan xylografi tekniğini geliştirerek belirli harfleri bir araya getirip fazlasıyla basım yapma tekniğine dayanan tipografiyi 1450 senesinde buldu.

1450 senesinde ilk ortaklığını kuran Gutenberg, yaptığı çalışmalar neticesinde 1455 senesinde Latince bir kutsal kitabın basımını sağlamıştır. 1457 yılına gelindiğinde borçları artan ve ödeyemeyen Gutenberg Faust ile ortaklığını kaybetmiş ve sonrasında 1465 senesinde Mainz Başpiskoposu II. Adolf von Nassau’dan aldığı yeni bir yardım ile yeni bir baskı makinesi kurmuştur. 15.yy’a gelindiğinde Avrupa’da Gutenberg tarafından tasarlanan ve önü açılan 1000’den fazla baskı makinesinin olduğu bilinmektedir.

Hiç bir buluş tek bir birinin zihninde olgunlaşmış olarak fışkırmaz, matbaa da fışkırmadı. Baskı kalıplarıyla aynı ilkeler üzerine geliştirilmiş mühürle ve mühür yüzükleri antik çağlardan beri kullanılmaktadır. Baskı kalıpları Çin’de, Gutenberg’den yüzseneler önce bilinmekteydi; hatta burada 868 yılı civarında basılmış bir kitap bile bulunmuştur. Yöntem batıda da Gutenberg öncesinde de biliniyordu. Baskı kalıpları bir kitaptan bir çok kopya basılmasını sağlar. Ancak bu yöntemin bir büyük mahsuru mevcuttur; her yeni kitap için yeni baskı levhaları hazırlamak gerektiğinden değişik kitapların basılması için pratik değildir.

Bazen Gutenberg’in esas yaptığı işin baskı harflerini icat etmek olduğu söylenir. Ancak baskı harfleri Çin’de on birinci yüzyılın ortalarında, Pi Sheng tarafından icat edilmişti. Bu harfler (pişmiş) topraktan yapılmıştı, pek dayanıklı değildi;ama Çinliler ve Koreliler bir dizi iyileştirme yaptılar ve Koreli’ler Gutenberg’in çok öncesinde metal harfler kullanır oldular.Hatta on beşinci yüzyılın başınlarında, Kore hükümetinin (metal) baskı harfleri üreten bir dökümhanesi vardı.Tüm bunlara rağmen ,Pi Seng’i bu alanda etkili tek kişi olarak kabul etmek yanlış olacaktı.Öncelikle Avrupa baskı harflerini Çin’den öğrenmedi,kendi kendine geliştirdi. İkinci olarak baskı harfleriyle baskı tekniği, Batıda modern baskı metotlarınin bilindiği yakın zamanlara kadar, Çin’de yaygın kullanımda değildi.

Modern baskı tekniniğinin dört ana bileşeni mevcuttur. Birincisi hareketli baskı harfleri ve onları yerleştirip yerlerinde sabitleyecek metottur. İkincisi bakı makinelerinin kendisidir. Üçüncüsü baskıya uygun mürekkep ve sonuncusuda baskıya uygun kağıt türü zemindir.

Kağıt Çin’de uzun seneler önce Ts’ai Lun tarafından yapılmıştı ve batıda kullanımı Gutenberg’den önce yaygınlaşmıştı. Bu, Gutenberg’in bulduğu tek baskı bileşeniydi (malzemesiydi).Diğer üç bileşen üzerinde, kendisinden önce bazı çalışmalar yapılmış olmakla birlikte, Gutenberg çeşitli ve mühim iyileştirmeler gerçekleştitdi. Misal verilecek olursa baskıya uygun bir metel elaşımı, harfleri dökmek için bir kalıp, yağ esaslı baskı mürekkebi ve baskıya uygun bir makine geliştirdi.

Gutenberg’in bulduğu bu baskı yöntemi, özgür düşüncenin yayılmasına ivedilik kazandıran, bilim araştırmalarının gelişmesini sağlayan, reformların yapılmasını hız kazandıran mühim olaylardan biri olarak kabul edilmektedir.

Johannes Gutenberg, 3 Şubat 1468 tarihinde Almanya’nın Mainz kentinde 70 yaşında ölmüştür.

1901′de Mainz” de adına bir müze kurularak ölümsüzleştirildi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün