Biyografi

John Ronald Reuel Tolkien Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

John Ronald Reuel Tolkien kimdir?, John Ronald Reuel Tolkien kaç yaşında?, John Ronald Reuel Tolkien evi nerede?, John Ronald Reuel Tolkien nerelidir? John Ronald Reuel Tolkien ev adresi?, John Ronald Reuel Tolkien kaç yaşında?, John Ronald Reuel Tolkien nerede oturuyor?, John Ronald Reuel Tolkien nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için John Ronald Reuel Tolkien hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 03.Ocak.189202.Eylül.1973 senesinde doğan John Ronald Reuel Tolkien şu an için 81 yaşında ve Oğlak burcundandır. John Ronald Reuel Tolkien doğum yeri ise Güney Afrikaİngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

John Ronald Reuel Tolkien Kimdir? – John Ronald Reuel Tolkien Evi Nerede? – John Ronald Reuel Tolkien Nerede Oturuyor?

John Ronald Reuel Tolkien Kimdir?, evi nerede?

Yüzüklerin Efendisi adlı romanı ile 20. yüzyılın belki de en etkili yazarı olan İngiliz Dilbilimi profesörü ve edebiyatçı / yazar.

John Ronald Reuel Tolkien, 3 Ocak1892‘de İngiliz sömürgesi olan Güney Afrika‘nın Bloemfontein şehrinde dünyaya geldi.

Ronald’ın babası Arthur Tolkien banka müdürü idi. Esasen Birmingham, İngiltere‘li olan aile, kendilerine yeni bir hayat kurmak maksadıyla Güney Afrika‘ya yerleşmişti.

Ancak iklimin getiridiği olmusuzluklar, kısa bir sürede anne Mabel‘i, Ronald ve küçük kardeş Hilary‘i alıp İngiltere’ye dönmeye itti. Mabel ve çocuklar, kendilerinden bir gün sonra İngiltere’ye dönecek olan baba Arthur’u beklerlerken 15 Şubat1896‘da Güney Afrika’dan gelen ölüm haberiyle sarsıldılar.

Bunun üzerine Mabel, çocukları alıp, küçük bir köy olan Sarehole‘a yerleşti. Bu köy Ronald da derin etkiler bırakacak, ömrünün kısa bir zamanını burda geçirmesine rağmen hayallerinde yarattığı Hobbit diyarı Shire için defalarca Sarehole’u ziyaret edecekti.

Sarehole’da Tolkien’i etkileyen yalnızca yemyeşil doğa değildi. Köy yakınındaki Moseley Bataklığı, kardeşi Hillary ile her daim oynamaya gittikleri Cole Bank Road değirmeni ve devamlı kendilerini kovaladığı için “Beyaz Org” adını taktıkları değirmencinin oğlu da, Ronald üzerinde derin izler bıraktı.

Ronald, Birmingham‘daki King Edward’s School‘a başlayınca ailesi önce Ronal’ın yeni okulunun yakınlarına, sonradan da Olver Road‘a taşındı. Olver Road’a taşınmalarının sonrasında Ronald yeni evlerine yakın olan St.Philips School‘a verildi.

Bir sene sonra burs kazanınca tekrar King Edward’s Okulu’na döndü. 1904 senesinde tekrar bir ölümle sarsıldı. Annesi Mabel, şeker hastalığı yüzünden hayata gözlerini yummuştu.

Annesinin ölümü üzerine, çocuklar teyzeleri Beatrice‘in yanına gitti ve Peder Francis Morgan‘ın gözetimine verildi. King Edward’s Okulu’nda iken Ronald, dillere büyük yatkınlığı olduğunu farketti. Bu zamanlarda kendine ait bir dili tasarlamaya başladı. Böylelikle Elf dillerinin temelleri atılmış oldu.

Gençlik senelerının başlarında, Ronald’ın aklı otudukları Birmingham kentindeki iki büyük yapıya takılmıştı. 29 metrelik Perrott’s Folly Kulesi o senelera göre olağanüstü büyüklüğü ile Ronald’ın beynine kazınmıştı.

1758 senesinde John Perrott tarafından yapılan bu kule enteresan mimarisi ile “Perrott’un Divaneliği” ismini almıştı. Hemen bu kulenin yanında ise bir başka kule vardı. Bu iki kule daha zonra yazacağı Yüzüklerin Efendisi için esin kaynağı olacaktı. Ronald’ın gençlik senelerına dair bir diğer mühim not ise Gamgee ismi ile o senelerda tanışmış olmasıydı. Bu yerel pamuk markası Gamgee, Ronald’ı etkilemiş olmalıydı ki sonraları yazacağı “Yüzüklerin Efendisi” kitabındaki en mühim karakterlerden olan Frodo‘nun sadık dostu Sam‘e bu soyadını verecekti.

16 yaşındayken yaşamını değiştirecek bir olay oldu ve hayattaki gerçek aşkı olan Edith ile tanıştı. Fakat Peder Morgan iki gencin görüşmelerini yasakladı. 1911 senesinde Tolkien, klasik diller eğitimi almak için Exeter Koleji‘ne gitti. 21 yaşını doldurduğunda hiç bir zaman unutamadığı Edith ile tekrar karşı karşıya geldi. Edith bir başkası ile nişanlı olmasına karşın, onun için nişanını bozdu ve 22 Mart1916‘da Tolkienle evlendi.

Bunun yanında I. Dünya Savaşı başlamıştı. Kısa bir süre sonra Tolkien ‘de orduya katıldı ve Fransa cephesinde savaştı. İki yakın dostunu bu savaşta kaybeden Tolkien, çok yakınında patlayan bir bomba yüzünden yaralı olarak kurtuldu ve ordu tarafından İngiltere‘ye geri gönderildi.

Savaştan döndükten sonra, yaşamının büyük bir kısmını işe alındığı Oxford‘da geçirdi. 1945 senesinde Oxford’da profesör olmasına kadar geçen zaman içinde 4 çocuk sahibi oldu. Bu zaman zarfında devasa hayal dünyası Orta Dünya‘yı oluşturmaya devam etti.

İlk kitabı bir çeviri olan “Sir Gawain and The Green Knight“ı yayımladı. Yakın dostu Clive Staples Lewis ile, Entellektüel bir topluluk olan “Inklings“i kurdu ve 1937 senesinde Hobbit‘ i paylaştı. Roman, bu zaman içinde hem olumlu hem de olumlu olmayan tepkiler aldı. Bir çok yazar ve okur, Oxford’da profesör olan Tolkien’den nasıl olup da bir masal kitabı çıktığını merak etmesine karşın “Hobit” kısa bir sürede çok büyük satış sayılarına ulaştı. Bunun sonrasında Tolkien Yüzüklerin Efendisi (The Lord Of The Rings) için çalışmaya başladı.

1954 senesinde Yüzüklerin Efendisi’nin ilk iki bölümü, 1955 senesinde ise üçüncü bölümü İngiltere‘de yayınlandı. Seri, Hobbit’den bile daha fazla tepki almasına karşın bundan 10 sene sonra 1965 senesinde Yüzüklerin Efendisi’nin Amerika Birleşik Devletleri‘nde yayına girmesi ile her şey birden değişti. Amerikalıların, özellikle genç nüfusun romanı çok sevmesi, Yüzüklerin Efendisi serisinin hızla kült olmasına yol açtı.

Dünyaca ünlü yazar Tolkien, 29 Kasım1971‘de karısı Edith ölümünden yalnızca bir sene sonra, 2 Eylül1973‘de 81 yaşında yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün