Biyografi

John Travolta Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

John Travolta kimdir?, John Travolta kaç yaşında?, John Travolta evi nerede?, John Travolta nerelidir? John Travolta ev adresi?, John Travolta kaç yaşında?, John Travolta nerede oturuyor?, John Travolta nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için John Travolta hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 18.Şubat.1954 senesinde doğan John Travolta şu an için 67 yaşında ve Kova burcundandır. John Travolta doğum yeri ise Englewood, New Jersey, A.B.D. olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema OyuncusuSes Sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

John Travolta Kimdir? – John Travolta Evi Nerede? – John Travolta Nerede Oturuyor?

John Travolta Kimdir?, evi nerede?

Saturday Night Fever, Grease, Pulp Fiction, Face/Off gibi Holywood’un unutulmaz filmlerinde rol almış olan Amerika’lı aktör, dansçı ve müzisyen. İki kez Oscar’a aday gösterilmiş olan Travolta, Get Shorty filmi ile Altın Küre kazanmıştır.

John Joseph Travolta, 18 Şubat1954 tarihinde, Englewood, New Jersey, A.B.D.’de dünyaya geldi. Altı çocuklu bir ailenin en genç çocuğu olan Travolta’nın babası yarı-işinde uzman bir futbolcu olan Salvatore Travolta, annesi ise yerel bir oyuncu ve ses sanatçısı olan Helen Cecillia’ydı. Baba tarafından İtalyan, anne tarafından ise Irlanda’lı olan Travolta, İrlandalı-Amerikalı’ların yoğun olarak yaşadığı bir semtte büyüdü.

Dwight Morrow Lisesi’nden mezun olmasının sonrasında New York’a taşınan Travolta, Over Here! adlı Broadway müzikalinde sahne alarak sahnelere adımını attı. Öncelikle 1972 senesinde, Emergency! adlı sinema filminde figüran olarak gözüken Travolta, 1976 senesinde çekilen korku filmi Carrie ve 19751979 senelerı içerisinde gösterilen T.V. dizisi Welcome Back, Kotter ile tanınmaya başladı.

1969 senesinde, You Set My Dreams To Music, Goodnight Mr. Moon ve Rainbows adlı üç single çalışması ile müzik hayatına katılan Travolta, ilk olarak Over Here! müzikalinin soundtrackinde yer aldı. 1976 senesinde çıkfazlalaştığı John Travolta adlı albümle, A.B.D. müzik listelerine 39 numaradan giriş yapan sanatçı, 19742007 senelerı içerisinde, dört tanesi A.B.D. Top 200 listesine girmeyi başaran toplam 10 albümde yer aldı.

1977 senesinde rol aldığı Saturday Night Fever ve ondan bir yıl sonra gösterime giren Grease adlı müzikaller, Travolta’nın adının dünyaca duyulmasına yol açtı. Saturday Night Fever ile Oscar’a aday göserilen başarılı oyuncu, bu ödüllerin tarihindeki en genç aday gösterilen 4. isim oldu. Grease’in soundtrackinde bulunan bazı şarkıları da seslendiren Travolta, 1980 senesinde gösterime giren Urban Cowboy adlı filmde de, bu geleneği bozmadı ve filmin şarkılarının çoğunu seslendirdi.

Urban Cowboy’un sonrasında rol aldığı Blow Out, Staying Alive, Perfect gibi birden fazla filmin gişede başarılı olmamasının sonrasında, Travolta’nın kariyeri hızlı bir düşüşe geçti. 19801993 senelerı içerisinde gişede başarı gösteremeyen filmlerde bulunan aktörün şansı, Quentin Tarantino tarafından yönetilen, 1994 tarihli kült sinema filmi Pulp Fiction (Ucuz Roman) aracılığıyla geri döndü. Pulp Fiction ile Oscar ve Altın Küre ödüllerine aday gösterilen Travolta, 1995 yapımı Barry Sonnenfeld filmi Get Shorty ile Altın Küre ödülünü kazandı

Travolta 90’ların sonunda ve 2000’li senelerda, aralarında Face/Off, The Thin Red Line, Swordfish, Be Cool’n da bulunduğu fazlasıyla başarılı filmde rol aldı. 2007 tarihli Hairspray adlı sinema filmi ile müzikallere geri dönen başarılı oyuncu, bu filmdeki rolü ile bir kez daha Altın Küre’ye aday gösterildi. Travolta son olarak, 2010 senesinde gösterime giren From Paris with Love’da rol aldı.

Kendisi gibi bir oyuncu olan eşi Kelly Preston ile 1991 senesinde evlenen Travolta, bu evlilikten Jett ve Ella adında iki çocuğa sahip oldu. Jett Travolta, 2009 senesinde, küçük çocuklarda görülen Kawasaki Sendromu’nun etkileri yüzünden hayata gözlerini yumdu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün