John Venn Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

John Venn kimdir?, John Venn kaç yaşında?, John Venn evi nerede?, John Venn nerelidir? John Venn ev adresi?, John Venn kaç yaşında?, John Venn nerede oturuyor?, John Venn nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için John Venn hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 04.Ağustos.183404.Nisan.1923 senesinde doğan John Venn şu an için 89 yaşında ve Aslan burcundandır. John Venn doğum yeri ise Kingston upon Hull, İngiltereCambridge, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Filozof olarak devam ettirmektedir.

John Venn Kimdir? – John Venn Evi Nerede? – John Venn Nerede Oturuyor?

John Venn Kimdir?, evi nerede?

Venn şemasının tanıtımından sonra ünlenmiştir.

John Venn, 4 Ağustos 1834 tarihinde İngiltere, Kingston upon Hull, Yorkshire’da doğmuştur. Kendisi 3 yaşındayken ölen annesinin adı Martha Sykes’dir. Babası Henry Venn kilisede görevliydi.

Tanımladığı Venn şeması; Olasılık, Mantık, İstatistik, ve Bilgisayar Bilimleri, Kümeler Kuramı dahil bir çok alanda kullanılmaktadır.

John Venn, 19 yaşında 1853’te Cambridge Gonville and Caius College’a girdi ve ikinci senesinde matematik bursu kazandı. Başarılı bir öğrencilik hayatı oldu. Mezun olduktan sonra iki yıl papaz olarak çeşitli kiliselerde çalıştı. 1862 senesinde, Cambridge Üniversitesinde ahlaki bilimlerde ders vermek üzere işe başladı. Mantık ve olasılık teorilerine ilgi duydu ve felsefeye merak sardı. De Morgan, Boole, John Austin, ve John Stuart Mill’in çalışmalarını inceledi.

George Boole‘in matematik mantığını genişleterek dünya çapında tanınmasını sağlayan, kümelerin kesişim ve birleşimini temsil eden Venn şemasını ortaya koydu. Şans Mantığı, Sembolik Mantık, Deneysel Mantığın Prensipleri kitaplarını paylaştı. 1883’te Cambridge’de doktora derecesine erişince din adamlığını temelli olarak bıraktı.

1883 tarihinden sonra da Cambridge Üniversitesinin tarihine ilgi duymaya başladı. Oğluyla beraber 1349 ile 1887 tarihleri içerisinde Cambridge Üniversitesinde görev yapan öğretim personellerinin ve öğrencilerinin, 13500 insana yakın insanın biyografik listesini oluşturdu.

John Venn, iyi bir tırmanıcı, başarılı bir botanist ve dil bilimciydi. Bir diğer özel yeteneği de makine yapmaktı.

John Venn, 4 Nisan 1923 tarihinde İngiltere, Cambridge’de ölmüştür.

Venn Şeması Nedir?
Küme, kapalı bir eğri içinde her eleman bir nokta ile gösterilip noktanın yanına elemanın adı yazılarak gösterilir. Bu gösterime Venn Şeması ile gösterim denir.
A = { a, b, c } kümesi Venn şeması ile gösterilmiştir. Şema ile gösterilirken her elemanın başına nokta konulur ve kümenin adı şeklin hemen yanına yazılır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker