Biyografi

John Woo Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

John Woo kimdir?, John Woo kaç yaşında?, John Woo evi nerede?, John Woo nerelidir? John Woo ev adresi?, John Woo kaç yaşında?, John Woo nerede oturuyor?, John Woo nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için John Woo hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 01.Mayıs.1946 senesinde doğan John Woo şu an için 75 yaşında ve Boğa burcundandır. John Woo doğum yeri ise Guangzhou, Çin olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yönetmen olarak devam ettirmektedir.

John Woo Kimdir? – John Woo Evi Nerede? – John Woo Nerede Oturuyor?

John Woo Kimdir?, evi nerede?

”Hard Boiled” ve ”Face Off” gibi aksiyon filmlerinin Çinli yönetmeni, yapımcı.

John Woo ,1 Mayıs 1946 da Çin‘in Guangzhou eyaletinde dünyaya geldi. 4 yaşındayken ailesiyle birlikte Hong Kong‘a taşındı. Babası tüberküloza yakalanınca çalışamadı ve giderek fakirleşen aile, evleri de çıkan bir yangında yanınca evsiz kaldı. Yoksulluk yüzünden okula ancaK 9 yaşında başlayabilen John, bir Lutheran okuluna gönderildi.

Sinema tutkusu küçük yaşlarda doğan John, okul piyeslerinde oynamaya başladı ve kendini sinema teknikleri hususunda bulabildiği her kitabı okuyarak eğitti.

60’lı senelerda amatör olarak birden çok kısa film çekti ve Cathay Stüdyoları‘nda metin yazarı olarak çalışmaya başladı. 1971 senesinde Shaw stüdyoları‘na geçerek işinde uzman yönetmen Chang Cheh‘in asistanı oldu. 1974 senesinde ilk uzun metrajlı filmi ”The Young Dragons”u çekti. Prodüktörlüğünü Jackie Chan‘in yaptığı film bi hayli hareketli bir Kung Fu aksiyonuydu. 1977‘de çektiği başrolünde Hong Kong’un komedi starı Ricky Hui‘nin rol aldığı komedi filmi ”Money Crazy”le yalnızca aksiyon filmlerinin yönetmeni olmadığını ispatladı.

80’li senelerda filmleri gişede rabet görmemeye ve başarısız olmaya başlayınca Tayvan‘a giderek bir süre inzivaya çekildi. Ama 1986 senesinde ”A Better Tomorrow”la sinemaya dönüşü muhteşem oldu. Biri polis diğeri kanun kaçağı olan iki kardeşin öyküsünün anlatıldığı filmde Gun fu diye adlandırılan ve birden çok Hollywood yönetmenini ( Wachowski Kardeşler,Robert Rodriguez, Quentin Tarantino) örnek alacağı ağar çekim silah sahneleri kullandı.

90’ların başında birden çok kanlı aksiyon filmi çevirdi. Yönetmenin filmlerinde ana karakter onuru için savaşan adeta bir modern çağ şovalyesidir. Ama kılıçların yerini tabancalar almıştır.

Bu yönüyle Woo, ünlü Fransız yönetmen Jean-Pierre Melville‘den etkilenmiştir.

Bu tarz filmlerinin içinde Woo’yu uluslar arası arenada tanıtan film ” The Killer”dır. Kritiklerde bu film sinematografisinden oyunculuğuna kadar olağanüstü bir aksiyon filmi olarak değerlendirildi ve Bruce Lee‘nin ”Enter the Dragon” ‘una kadar Hollywood’da en popüler olan Hong Kong filmi oldu.

Bir yıl sonra başka bir başyapıta imza atan Woo, ”Bullet in the Head”le kariyerinde tırmanışa geçti.

Martin Scorsese ve Sam Raimi gibi isimlerin hayranlığını kazanan Woo’nun aksiyona hakimiyetteki ustalığı Hitchcock‘un gerilimi kullanmadaki becerisiyle eş değer tutuldu. 1992 senesinde çevirdiği ve yine kült filmler arasında yer alan ” Hard Boiled”, yönetmenin son Hong Kong filmi oldu ve 1993 senesinde Amerika Birleşik Devletleri‘ne gitti.

Woo kendini bambaşka bir kültürde buldu ve yapım şirketleriyle, sinemaya aynı pencereden bakmadığı için anlaşmazlıklar dünyaya geldi ve kendini Hong Kong’daki kadar özgür hissetmiyordu. Sıkıntılı tecrübeleri yüzünden ”Face Off”un yönetmenliğini bir kaç kez reddetti. Ama Paramount Pictures‘ın ona daha fazla özgürlük tanımasıyla projeyi kabul etti ve baş rollerini John Trovolta ve Nickolas Cage‘in paylaştığı film 1997 senesinde John Woo tarafından çekildi. Film gişede, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 100 milyon dolar hasılat yaptı ve diğer Asyalı yönetmenlere Hollywood’un kapılarını araladı.

Daha sonra Woo, 3 Hollywood filmine daha imza attı (Mission: Impossible II, Windtalkers ve Paycheck).

Ayrıca yönetmenin 1976 senesinde evlendiği Annie Woo Ngau Chun-lung’dan 3 çocuğu mevcuttur.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün