Biyografi

Jorge Luis Borges Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Jorge Luis Borges kimdir?, Jorge Luis Borges kaç yaşında?, Jorge Luis Borges evi nerede?, Jorge Luis Borges nerelidir? Jorge Luis Borges ev adresi?, Jorge Luis Borges kaç yaşında?, Jorge Luis Borges nerede oturuyor?, Jorge Luis Borges nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Jorge Luis Borges hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 24.Ağustos.189914.Haziran.1986 senesinde doğan Jorge Luis Borges şu an için 87 yaşında ve Başak burcundandır. Jorge Luis Borges doğum yeri ise Buenos Aires, ArjantinCenevre, İsviçre olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarŞair olarak devam ettirmektedir.

Jorge Luis Borges Kimdir? – Jorge Luis Borges Evi Nerede? – Jorge Luis Borges Nerede Oturuyor?

Jorge Luis Borges Kimdir?, evi nerede?

Arjantinli hikaye ve deneme yazrı, şair. Birçok mühim edebiyat eserini İspanyolca ve İngilizce’ye tercüme eden ve “Büyülü Gerçekçilik” akımının en mühim isimlerinden olan Borges, yaşamının son senelerını görme yetisini kaybetmiş olarak geçirdi. Tanınmış ve mühim bir yazar olmasına rağmen Nobel Ödülü‘nü alamadı.

Jorge Luis Borges, 24 Ağustos1899‘da Buenos Aires‘de dünyaya geldi. Babası Jorge Guillermo Borges, avukat ve psikoloji öğretmeniydi. Babasının annesinin İngiliz olmasından dolayı evde hem Portekizce hem de İngilizce konuşuluyordu. Borges bu sayede bu iki dili de çok iyi öğrenmişti. 1914 senesinde kalıtsal bir hastalık yüzünden babasının görme kabiliyetinin bozulması üzerine I. Dünya Savaşı‘nın başlamasından kısa bir süre önce tedavi için Cenevre‘ye taşındılar. Bu döneme kadar Borges eğitimini özel dersler ve hocalarla devam ettirmişti. Borges’in eğitim hayatına önem veren babası onu, satranca ve okumaya yönlendirmişti. Borges, daha küçük yaşlarda iken zamanının çoğunu evin bahçesinde ve büyük kütüphanesinde geçiriyordu.

1914 senesinde Cenevre’ye taşınmalarından sonra Borges eğitim hayatına buradaki Calvin Koleji’nde devam etti. Okulda Fransızca, latince ve Almanca öğrenme fırsatı buldu. 1919 yılına kadar ailesiyle Cenevre’de kaldı. Ardından 1921 yılına kadar Barselona, Seville ve Madrid gibi şehirlerde kaldıktan sonra tekrar Arjantin’e döndüler. Borges, Avrupa’da kaldığı süre boyunca bir çok yazarı tanıma şansına erişti. Yazmaya olan ilgisi bu zaman içinde başladı. Walt Whitman‘nin tarzından etkilenerek “Hymn to Sea” adlı şiirini yazdı.

Yazar olmaya karar verdikten sonra birkaç edebiyat grubuna girdi. Bu gruplardan bir tanesinde Endülüs’lü şair Rafael Cansinos-Asséns ve Ramon Gomez de la Serna ile tanıştı ve kısa bir sürede briçok şey öğrendi. Rafael Cansinos-Asséns’in etkisiyle “Ultraistler” grubuna girdi fakat kısa bir süre sonra ayrıldı. Borges bu dönem Rus devrimi gibi konularda düşüncelerini dile getirdiği iki kitap yazsa da ispanya’dan ayrılmadan önce onları yayınlamaktan vazgeçti.

Arjantin’e döndükten 2 yıl sonra “Fervor de Buenos” adlı ilk şiir kitabını yazdı. Ardından 2 sene sonra ikinci şiir kitabı “Luna de Enfente” yayınlandı. Arjantin’de babasının arkadaşı olan Macedonio Fermandez ile uzun edebiyat sohbetleri yapıyordu. Fermandez ile olan sohbetlerinde Schopenhaur, Hume ve Berkeley gibi bireylerin düşüncesinden etkilenmeye başlamıştı. Bu dönemki yazılarında eksentrik ve şüpheci tarz yaşandı.

1929 senesinde “San Martin Defteri”(Cuaderno San Martin) adlı kitabı basıldı. Ardından 1934 senesinde ise Critica adlı dergide “Alçaklığın Evrensel Tarihi” adlı öykü dizisi yayımlanmaya başladı. Bu hikaye serisi Borges’in bundan öncekilerde yazdığı hikayelerinin yeni oluşturduğu kurgu ile birlşemesinden oluşmaktaydı. Bu dizide “Otantizm“in etkileri görülmekteydi. Ancak kendi stilini oluşturması 1935 senesinde yazdığı “Al-Motasim’e Bir Bakış” adlı öyküsü ile yaşandı. Borges’in oluşturduğu yeni tarzı ” Büyülü Gerçekçilik”liğin ilk emsallarinden sayılacaktı. Ardından 1936 senesinde denemelerini topladığı “Sonsuzluğun Hikayesi” adlı kitabı yayınlandı. Maddi sıkıntılar çekmeye başlayan Borges, 1937‘de Miguel Cane‘nin asistanı olarak Belediye Kütüphanesi’nde çalışmaya başladı. Bu zamanda Virgina Woolf‘un ve Wiliam Faulkner‘in kitaplarını İspanyolca’ya çevirdi.

1938 senesinde babasının beklenmedik ölümü ile sarsıldı. Başını vurup baygın düşmesinden sonra kendisine Septisemi (Kan zehirlenmesi) teşhisi konuldu ve uzun bir süre hasta olarak yattığından bir süre yazma çalışmalaraına ara verdi. İyileştikten sonra “Pierre Menard, Don Quixote’un Yazarı“nı kaleme aldı. Ardından da “Tlön, Uqbar, Orbis Tertius” geldi. Her iki öykü Victoria Ocampo‘nun “Sur” adlı edebiyat dergisinde yayınlandı. Bunların başarısının verdiği motivasyonla Babil Kütüphanesi’nin çalışmalarına başladı. 1941‘de bu öykülerin toplandığı “Yolları Çatallanan Bahçe” basıldı. Aynı öyküler toparlanarak “Artifices” adlı kitabına eklendi ve 1944 senesinde “Ficciones” adıyla yeniden basıldı.

Borges 1942 senesinde yazar Adolfo Bioy Casares ile birlikte “Bustos Domecq” takma adı altında “Don İsidro İçin Altı Problem” adlı polisiye hikayeler yazmaya başladılar. El-Hogar’da yazdığı eleştirel makaleler onun tanınmasını sağladı. 1946 senesinde Juan Peron‘nun iktidara gelmesinden sonra kütüphanedeki işine son verildi. Peron’nun iktidar zamanında baskıcı rejim yüzünden kendisi de ailesi de zor günler yaşadı, annesi ve kız kardeşi hapse girdi. İşine son verilmesi bundan dolayı özgür kalmıştı ve ülkedeki baskı rejiminden uzaklaşma ve dünyayı gezmek için 1955 senesinde Peron devrilene kadar bir çok ülkeyi ziyaret etti. Bu ziyaretleri esnasında “Alef” adlı kısa hikayelerinin bulunduğu kitabı yayımlandı.

1955 senesinde Arjantin’e döndükten sonra Arjantin Ulusal Kütüphanesi’nde Müdürlüğe getirildi. Bu onun için çok iyi bir fırsattı çünkü buradaki nadide eserleri inceleme fırsatı bulacaktı. Ancak ailesinden gelen kalıtsal bir hastalık yüzünden görme yetisi yavaş yavaş kayboluyordu. 1956 senesinde Buenos Aires Üniversitesi’nde İngiliz ve Amerikan edebiyatı profesörlüğüne atandı ve 12 yıl bu görevi yürüttü. 1961 senesinde Samuel Beckett ile birlikte Uluslararası Yayımcılar Ödülü’nü (Formentor Ödülü) kazandı. Bu ödül ona gecikmiş bir ülkeler arası ün kazandırdı. ABD’deki bir çok üniversitede dersler verdi.

1973 senesinde Peron, Arjantin’de görevine geri dönünce Ulusal Kütüphane’deki işinden istifa ederek Cenevre’ye gitti. Birçok şehir gezerek ders verdiği bu zaman içinde kısa hikalerinden oluşan “Kum Kitabı” adlı kitabı yayımlandı. Görme kabiliyetini tamamiyle kaybeden Borges’in yanında bulunan Maria Kodama, yaptığı dünya gezilerinin notlarını tutuyordu. Bu gezileri anlatan “Atlas” adlı kitap 1984 senesinde yayımlandı. Hayatı boyunca edebiyat dünyasına bir çok eser kazandırmış olan Jorge Luis Borges, 86 yaşında iken 14 Haziran1986‘da Cenevre’de karaciğer kanserinden yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün