Joseph Haydn Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Joseph Haydn kimdir?, Joseph Haydn kaç yaşında?, Joseph Haydn evi nerede?, Joseph Haydn nerelidir? Joseph Haydn ev adresi?, Joseph Haydn kaç yaşında?, Joseph Haydn nerede oturuyor?, Joseph Haydn nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Joseph Haydn hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 31.Mart.173231.Mayıs.1809 senesinde doğan Joseph Haydn şu an için 77 yaşında ve Koç burcundandır. Joseph Haydn doğum yeri ise Rohrau,AvusturyaViyana,Avusturya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Besteci olarak devam ettirmektedir.

Joseph Haydn Kimdir? – Joseph Haydn Evi Nerede? – Joseph Haydn Nerede Oturuyor?

Joseph Haydn Kimdir?, evi nerede?

Avusturyalı besteci, 18.yüzyılda klasik müziğin gelişiminde mühim bir rol oynamıştır.

Babası tekerlek yapımcısı, annesi evlenmeden önce köy beylerinin evinde aşçı olan ailenin oğlu Joseph 1732 senesinde Rohrau’da dünyaya geldi.

Daha küçük yaşta müzik öğretmeni M.Frank’dan müzik dersleri almaya başladı.Altı yaşında Hainburg’daki ilkokula yazıldı ve orada çocuk korosuna katıldı.

1740 senesinde St. Stephen Katedrali Haydn’i Viyana’nın en mühim korolarından birine korist olarak aldı.Daha sonra bu koroya çok tecrübeli kardeşi Michael Haydn de katıldı.

Sanatçı ilk şan derslerini kemancı Gegenbauer ve Saray Kilisesinde tenor olan Finzterbusch’dan aldı.

1745 senesinde Joseph’in sesi yavaş yavaş bozulmaya başladı.Bir süre gezici müzikçilik yapmak zorunda kaldı.Zengin ailelere dans parçaları besteleyerek satıyordu.

Yeni bestelediği bir operası 1752 senesinde Viyana’da oynadı ve büyük ilgi gördü.Bir rastlantı sonucu İtalyan Operacı Niccolo Porpora ile tanıştı.Onun aracılığıyla de Viyana’nın ileri gelen müzikçileriyle görüştü ve ünlü Gluck’la tanışma fırsatı buldu.

J. Von Fürnberg için “Yaylılar Kuvarteti” ve “Topal Şeytan” adlı bir gülünç opera yazdı.

1759’da Kont Ferdinand Maximilian’ın yanında çalışmaya başladı.Burada Haydn’in yönettiği küçük bir orkestra vardı.Bu orkestra için oda müzikleri ve senfoni yazarak tecrübe kazandı.

28 yaşındayken Josepha adlı bir kızı sevdi ve onunla evlenmek istedi.Fakat kızın manastra girmesinden ötürü ablası Anna ile evlenmek zorunda kaldı.

Kont Ferdinand’ın maddi durumu bozulunca orkestrası dağıldı.1761’de Prens Anton Esterhazy’nin sarayına orkestra yöneticisi olarak atandı.

Bundan sonra Haydn iyice tanındı, üne kavuştu ve otuz yıl boyunca bu sürdü.Ünü Avusturya’ya ve sonrada bütün Avrupa’ya yayıldı.

1764’de eserleri Viyana, Paris ve Hollanda da yayınlandı.1779 da Paris’e gitti ve orada altı senfoni besteledi.Daha sonra İngiltere’ye giderek Oxford Senfonisi‘ni besteledi.Kendisine “Fahri Doktorluk” payesi verildi.

1795 yılı yazında görülmemiş nitelikte eserler bestelemeye başladı.Yaşamının son senelerında “Yaradılış” adlı eserini ve “Mevsimler” adlı oratoryalarını besteledi.

Mapolyon ordularının Viyana’yı top ateşiyle işgal etmesine çok üzülen Haydn, 31 Mayıs 1807’de Viyana’da yaşamını kaybetti.Cenaze törenine Napolyon’un emriyle bütün Fransiz subayları da katıldı.

Eserleri: The Seven Words From The Cross, Echo, Lira Organizzata, İki-Korno, Creation, Seasons, II Ritorno di Tobia, In Vocation of Neptune, Applausus Musicus, Erwaehlung Eines Kapellmeistres.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker