Joseph John Thomson Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Joseph John Thomson kimdir?, Joseph John Thomson kaç yaşında?, Joseph John Thomson evi nerede?, Joseph John Thomson nerelidir? Joseph John Thomson ev adresi?, Joseph John Thomson kaç yaşında?, Joseph John Thomson nerede oturuyor?, Joseph John Thomson nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Joseph John Thomson hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 18.Aralık.185630.Ağustos.1940 senesinde doğan Joseph John Thomson şu an için 84 yaşında ve Yay burcundandır. Joseph John Thomson doğum yeri ise Manchester, İngiltereCambridge, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Fizikçi olarak devam ettirmektedir.

Joseph John Thomson Kimdir? – Joseph John Thomson Evi Nerede? – Joseph John Thomson Nerede Oturuyor?

Joseph John Thomson Kimdir?, evi nerede?

İngiliz Fizikçi.

Joseph John Thomson, 18 aralık1856‘da Manchester şehrinin varoş semptlerinden olan Cheetham Hill‘de dünyaya geldi.

1870‘de lisans eğitimi için burs kazanarak girdiği Owens College‘ın sonrasında 1876‘da Trinity College‘a, daha sonra da Cambridge‘e yine burslu olarak girdi.

1880‘de Trinity College da yaşamının sonuna kadar görevine devam edeceği akademi kullanıcı hesabıne seçildi. Daha sonraları Lord Rayleigh‘ın yerine Cambridge’e deneysel fizik profesörü oldu.

18841918 senelerı içerisinde Cambridge ve Royal Institution‘ın onursal profesörlüğüyle onurlandırıldı.

1884‘de ilk inceleme konusu olan Treatise on the Motion of Vortex adlı yapıtında da bahsettiği “Atomun Yapısı” ile Adams Ödülünü kazandı.

1886 ve 1892 senelerında ünlü “Application of Dynamics to Physics and Chemistry” ve “Notes on Recent Researches in Electricity and Magnetism” adlı yapıtları yayımlandı. Bu son çalışması James Clerk Maxwell‘in ünlü Treatise‘ından sonra Maxwell‘in üçüncü cildi olarak anıldı.

Thomson, Profesör J. H. Poynting‘le dört ciltlik Properties of Matter adlı ders kitabında işbirliği yaptı. 1885 senesinde Elements of the Mathematical Theory of Electricity and Magnetism‘i yayımladı.

1896 senesinde Princeton Universitesi‘nde son çalışmalarını özetleyen dört konferans verdi. Bu konferanslar daha sonra Discharge of Electricity through Gases (1897) ismiyle yayımlandı.

Amerika‘dan dönüşünde yaşamının en görkemli çalışmasını gerçekleştirdi. Bu çalışma 30 şubat1897‘de Royal Institution‘daki konferansında açıklayacağı, elektronun keşfiyle neticelenen Cathode Işıması idi.

1903‘de yayımlanan Conduction of Electricity through Gases adlı kitabı, Rayleigh tarafından Thomson’un Cavendish Laboratuvarı‘ndaki çalışmalarının bir gözden geçirmesi olarak nitelendirildi. Bu yayımın daha sonraki basımını kardeşiyle birlikte iki cilt olarak 1928 ve 1933 senelerında yayımladı.

Thomson, 1904 senesinde Yale Universitesi‘nde elektrik üzerine konferans vermek için geri döndü ve altı konferans verdi. Bu konferanslar atomun yapısı üzerine bazı tavsiyelerde yer alıyordu. Thomson, faklı atom ve molekülleri ayrıştırmak için bir yöntem geliştirdi. Bu yöntem daha sonra Aston, Dempster ve diğerleri tarafından bir çok izotop‘un bulunmasına yol açtı. 1906‘da Nobel Ödülüne layık görüldü.

Yukarıda sözü edilenler dışında, “The Structure of Light” (1907), “The Corpuscular Theory of Matter” (1907), “Rays of Positive Electricity” (1913), “The Electron in Chemistry” (1923), “Recollections and Reflections” (1936), adlı kitaplarını yayımladı.

1884 senesinde Royal Society kullanıcı hesabıne seçildi. 19161920 senelerı içerisinde başkanlığını yaptı. 18941902 senelerında Royal ve Hughes Madalyalarını, 1914 senesinde Copley Madalyasını aldı. 1902‘de Hodgkins Madalyası (Smithsonian Institute, Washington), 1923‘de Franklin Madalyası ve Scott Madalyası (Philadelphia), 1927‘de Mascart Madalyası (Paris), 1931‘de Dalton Madalyası (Manchester),ve 1938‘de Faraday Madalyası‘nı (Institute of Civil Engineers) aldı.

British Association‘nın 1909‘da başkanlığını yaptı. Ve Oxford, Dublin, London, Victoria, Columbia, Cambridge, Durham, Birmingham, Göttingen, Leeds, Oslo, Sorbonne, Edinburgh, Reading, Princeton, Glasgow, Johns Hopkins, Aberdeen, Athens, Cracow ve Philadelphia Universite’lerinden doktora diploması aldı.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün