Biyografi

Joss Whedon Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Joss Whedon kimdir?, Joss Whedon kaç yaşında?, Joss Whedon evi nerede?, Joss Whedon nerelidir? Joss Whedon ev adresi?, Joss Whedon kaç yaşında?, Joss Whedon nerede oturuyor?, Joss Whedon nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Joss Whedon hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 23.Haziran.1964 senesinde doğan Joss Whedon şu an için 57 yaşında ve Yengeç burcundandır. Joss Whedon doğum yeri ise New York, A.B.D. olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YönetmenSenaristYazar olarak devam ettirmektedir.

Joss Whedon Kimdir? – Joss Whedon Evi Nerede? – Joss Whedon Nerede Oturuyor?

Joss Whedon Kimdir?, evi nerede?

Buffy the Vampire Slayer, Angel, Firefly ve Dollhouse gibi ülkemizde de gösterilmiş olan başarılı dizilerin yaratıcısı olan Amerika’lı yönetmen, yapımcı, oyuncu ve çizgiroman senaristi.

Joss Whedon, 23 Haziran1964 tarihinde, Lee Stearns ve Tom Whedon çiftinin oğlu olarak, New York, A.B.D.’de dünyaya geldi. Lise öğretmeni olan annesinin işi sebebiyle liseyi Winchester, İngiltere’de okuyan Whedon, üniversite eğitimi için A.B.D.’yi tercih etti ve 1987 senesinde, Wesleyan Üniversitesi’nden mezun oldu.

Lise öğretmeni olmasının yanında bunun bunun yanında romancı olarak da tanınan annesinin ve 1970’li senelerın ünlü T.V. dizisi The Electric Company’nin yazarı olan babasının etkisi ile daha genç yaşlardan beri senaryo yazarlığına başlayan Whedon, üniversiteden mezun olmasının sonrasında, televizyon sektöründe çalışmak için Los Angeles’a taşındı.

1988 senesinde, T.V. dizisi Roseanne’nin senaryo yazarı olarak çalışmaya başlayan Whedon, 1992 senesinde, yönetmenliğini Fran Rubul Kuzui’nun yaptığı ve Buffy the Vampire Slayer adını taşıyan sinema yapımının konusunu yazdı. Vampirlere ve diğer doğaüstü varlıklara karşı savaşan genç bir kızın maceralarını anlatan film gişede ilgi görmediyse de, Whedon konusunun gişe başarısı yakalayacağına güvenerek aynı adı taşıyan bir T.V. dizisini kaleme aldı. 1997 senesinde başlayan ve baş rollerinde Sarah Michelle Gellar, Charisma Carpenter ve David Boreanaz’ın bulunduğu dizi seyircilerden büyük ilgi gördü ve 19972003 senelerı içerisinde toplam 144 bölüm olarak yayınlandı.

Buffy the Vampire Slayer adlı dizide bulunan karakterlerden birisi olan vampir Angel’ın öyküsünün büyük ilgi görmesi üzerine, Whedon bu kişiliğin de kendisine ait bir dizisi olmasına karar veridi ve de Angel, David Boreanaz ile Charisma Carpenter’ın başrollerini oynadıkları ve de 19992004 senelerı içerisinde 110 bölüm olarak yayına giren yeni bir dizi olarak yayın hayatına katıldı.

Çocukluğundan beri bilim kurgu dalına büyük bir ilgi duyan Whedon, 2002 senesinde, bilim kurgu fanları tarafından türün adına yapılmış olan en mühim eserlerden biri sayılan Firefly dizisini yarattı. 2002 senesinde toplam 11 bölüm olarak yayına giren ve iyi bir seyirci kitlesi bulunmasına rağmen Fox kanalı tarafından maliyeti öne sürülerek iptal edilen dizinin, Whedon tarafından konusunun daha güzel bilinmesi için yapılmış olan Serenity adlı bir de sinema filmi bulunmaktaydı.

Alien Resurrection, Titan A.E., Atlantis ve Toy Story adlı filmlerin senarist kadrosu içerisinde bulunan Whedon, Toy Story (Oyuncak Hikayesi) adlı animasyon filminin konusu ile
Akademi Ödülleri’nde En İyi Senaryo dalında aday gösterildi.

Dark Horse Comics şifrketi için yarattığı Fray adlı popüler çizgiroman ile de tanınan yazar, bundan öncekilerde paylaştığı T.V. dizileri Buffy ve Firefly için de ayrı çizgiroman serilerinin senaryolarını yazdı. Kendi yarattığı evrenlerin dışında da eserler veren Whedon, ünlü Marvel klasiği X-Men için Astonishing X-Men serisini yarattı ve de serinin sinema versiyonu olan X-Men; The Last Stand’in hususunda da yer aldı.

Ödülleri

Nebula Awards; Serenity (En İyi Senaryo)

Hugo Awards; Serenity (En İyi Dramatik Sunum)

Eisner Awards; En İyi Seri (Buffy the Vampire Slayer), En İyi Devam Serisi (X-Men), En İyi Dijital Çizgiroman (Sugarshock!)

Prometheus Award; Özel Ödül (Serenity)
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün