Biyografi

Judy Holliday Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Judy Holliday kimdir?, Judy Holliday kaç yaşında?, Judy Holliday evi nerede?, Judy Holliday nerelidir? Judy Holliday ev adresi?, Judy Holliday kaç yaşında?, Judy Holliday nerede oturuyor?, Judy Holliday nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Judy Holliday hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 21.Haziran.192107.Haziran.1965 senesinde doğan Judy Holliday şu an için 44 yaşında ve Yengeç burcundandır. Judy Holliday doğum yeri ise New York , USANew York , USA olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Tiyatro OyuncusuSinema Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Judy Holliday Kimdir? – Judy Holliday Evi Nerede? – Judy Holliday Nerede Oturuyor?

Judy Holliday Kimdir?, evi nerede?

Radyo, televizyon, müzik ve tiyatro sanatçısı

Judy Holliday’in gerçek adı Judith Tuvim’dir. Babası Abe Tuvim ve annesi Helen ,yahudi ailesinin tek çocuğuydu. Dört yaşındayken, bale okuluna gitti. 6 yaşındayken anne ve babası boşandı. Judy, yüksek okula devam ederken , tiyatroya ilgi duymaya başladı. Okulun tiyatro kolunda birkaç oyunda yer aldı. Mezun olduktan sonra, Orson Welles Mercury Tiyatrosu’nda santral operatörü ve sahne yöneticisi olarak işe başladı. Daha sonra Judy Holliday, Betty Comden ve Adolph Green ile birlikte kurdukları “Revuers” adlı bir kabare grubu ile gece kulüblerinde gösteriler yaptılar. 1938 senesinde bir Greenwich Village gece kulübünde bir komedi revüsü bir iş aldı, 1944 de film dünyasına ilk adımını atmak için Hollywood’a gitti, Judith Tuvim olan adını Judy Holliday yaptı.

“aptal sarışın” imajına rağmen, onun 172 IQ değeri vardı.

1950 senesinde Born Yesterday filmi ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanmış oyuncudur.

4 Ocak 1948 de klasik müzik müzisyeni David Oppenheim ile evlendi . 11 Kasım 1952 de doğan Jonathan Oppenheim adında bir oğlu var. ve şimdi o bir film editörü oldu.

7 Haziran 1965 de New York, ABD de meme kanseri yüzünden 43 yaşında yaşamını kaybetti.

Filmleri :
1938 TOO MUCH JOHNSON (short)

1944 WINGED VICTORY
1944 SOMETHING FOR THE BOYS
1944 GREENWICH VILLAGE
1949 ADAM’S RIB
1949 ON THE TOWN (voice only)
1950 BORN YESTERDAY
1952 THE MARRYING KIND
1954 IT SHOULD HAPPEN TO YOU
1954 PHFFFT!
1956 THE SOLID GOLD CADILLAC
1956 FULL OF LIFE
1960 BELLS ARE RINGING
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün