Biyografi

Kaiser Wilhelm-I Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Kaiser Wilhelm-I kimdir?, Kaiser Wilhelm-I kaç yaşında?, Kaiser Wilhelm-I evi nerede?, Kaiser Wilhelm-I nerelidir? Kaiser Wilhelm-I ev adresi?, Kaiser Wilhelm-I kaç yaşında?, Kaiser Wilhelm-I nerede oturuyor?, Kaiser Wilhelm-I nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Kaiser Wilhelm-I hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 22.Mart.179709.Mart.1888 senesinde doğan Kaiser Wilhelm-I şu an için 91 yaşında ve Koç burcundandır. Kaiser Wilhelm-I doğum yeri ise Berlin, AlmanyaBerlin, Almanya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

Kaiser Wilhelm-I Kimdir? – Kaiser Wilhelm-I Evi Nerede? – Kaiser Wilhelm-I Nerede Oturuyor?

Kaiser Wilhelm-I Kimdir?, evi nerede?

I. Wilhelm ya da Kayzer Wilhelm, Prusya kralı ve ilk Alman İmparatoru idi.

Kaiser Wilhelm-I, 22 Mart 1797 tarihinde Berlin, Almanya’da doğmuştur. Babası Prusya kralı III. Friedrich Wilhelm (d. 1770- ö.1840), annesi Louise of Mecklenburg-Strelitz’dir.1858 senesinde Prusya’nın yönetimini abisi IV. Friedrich Wilhelm’den devraldı. 2 Ocak 1861 tarihinde taç giydi.

Kaiser Wilhelm-I, 17 yaşında 1814’ten beri orduda görev yaptı. Napolyon Savaşları” esnasında Fransa imparatoru Napolyon Bonapart’ın orduları ile savaştı 1815 senesinde binbaşı oldu. Ligny ve Waterloo Muharebesinde savaştı. 1825 senesinde muhafız alayı komutanı oldu.

1840 senesinde babasının ölmesi ile abisi IV. Friedrich Wilhelm tahta çıkınca, onun hiç çocuğu olmadığı için Kaiser Wilhelm-I Prusya prensi ve tahtın varisi ilan edildi. 1848 senesinin mart ayında Berlin’de devrimci ayaklanması başlayınca kısa bir süre İngiltere’de sürgünde kaldı ve 1849 Haziran ayında Prusya’ya dönerek, 1849 senesinde komuta ettiği askerlerle Baden’deki ayaklanmayı bastırdı. Aynı yıl Ren bölgesi- Westfalya’nın askeri valisi oldu. 1854 senesinde Mareşalliğe yükseldi.

Prusya kralı olan abisi IV. Friedrich Wilhelm1857 senesinde felç geçirince Kaiser Wilhelm-I 1858 senesinden 2 Ocak 1861 tarihine kadar (Kral ölünceye kadar) vekaleten Prusya kralı olarak görev yaptı. 2 Ocak 1861 tarihinde abisi ölünce tarihinde taç giyerek Prusya kralı oldu.

Muhafazakar görüşlere sahip olan Kaiser Wilhelm-I, abisinin 1848 senesindeki devrimi esnasında ve sonrasında izlediği siyaseti başarısız bulduğundan eski hükümeti dağıtarak yeni bir hükümet kurdu ve ılımlı bir reform programı uygulamaya koydu. Başlangıçta esasen beklentiler ışığında liberal bir yönetimin oluşacağına dair izlenimler vermekteydi. Ancak geçen zamanda liberalleri düş kırıklığına uğrattı.

1859 senesinde orduyu güçlendirecek reformlar yapması için bütçeden daha fazla pay ayrılması isteği Liberallerin ağırlıkta olduğu meclis tarafından reddedilince siyasi bir bunalım çıktı.

1859 senesinde İtalyaFransa‘nın desteğini alarak Avusturya‘ya savaş açtı. Otto von Bismarck‘ın tavsiyesine uyan PrusyaAvusturya‘yı desteklemedi. Yenilgiye uğrayan Avusturya yukarı İtalya‘daki birden fazla toprağını kaybetti. 1862’de Prusya’nın İtalya Krallığını tanıması üzerine Avusturya‘yı kendisine cephe almış oldu.

22 Eylül 1862 tarihinde Otto von Bismarck’ı Prusya başbakanı olarak atadı. 1870 senesinde patlak veren Fransız-Prusya Savaşı ; 2 Eylül 1870 tarihinde olan Sedan muharebesinde Fransa İmparatoru III. Napolyon’un esir düşmesi ile savaş neticelendi. Bu savaş diğer Alman devletlerinin de Prusya safında birleşmesini sağladı. Fransa’nın yenilgisinin sonrasında Ocak 1871 senesinde Versailles Sarayında toplanan Alman prensleri Alman imparatorluğunu kurulduğunu ilan ettiler ve Kaiser Wilhelm-I Alman imparatoru oldu. 21 Mart 1871 tarihinde Otto von Bismarck’ı federasyonun ilk Şansölyesi ilan etti.

Kaiser Wilhelm-I, bu tarihten sonra Otto von Bismarck’ın izlediği iç ve dış siyasete karışmadı.

Kaiser Wilhelm-I, 1829 senesinde Augusta of Saxe-Weimar-Eisenach ile evlendi. III. Friedrich (d.1831-ö.1888) ve Prusya Prensesi Louise (D. 1838 –ö.1923) adlarında iki çocuğu oldu.

11 Mayıs1878 tarihinde Emil Max Hödel adında biri Berlin‘de geçit töreni esnasında tabanca ile suikast girişiminde bulundu. Yara almadan kurtuldu. İkinci bir suikast girişimi 2 Haziran 1878 tarihinde Dr. Karl Nobiling adlı biri tarafından açık bir arabada geçerken, evin penceresinden, av tüfeği ile iki el ateş etti. Kaiser Wilhelm-I ağır biçimde yaralı olarak kurtuldu.

Kaiser Wilhelm-I, 9 Mart 1888 tarihinde Berlin, Almanya’da 91 yaşında ölmüştür.

Öldükten sonra yerine oğlu III. Friedrich (d.1831-ö.1888) geçti fakat o da gırtlak kanserinden 98 gün sonra 15 Haziran 1888 tarihinde ölünce onun da yerine torunu Kaiser Wilhelm-II geçmiştir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün