Bilgi

Kapanma kararında yurt dışına çıkılabilecek mi?

Kapanma kararında yurt dışına çıkılabilecek mi?, arayışı içine giren okurlarımız için Kapanma kararında yurt dışına çıkılabilecek mi? ile konu ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Yazımızın detay bölümünde yanıt aradığınız Kapanma kararında yurt dışına çıkılabilecek mi? sorusunu geniş bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Kapanma kararında yurt dışına çıkılabilecek mi?

Bugün gerçekleşen kabine toplantısında Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamı içinde tam kapanma kararının alındığı bilgisi verildi. Toplantının hemen ardından basına demeç veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Nisan ila 17 Mayıs tarihleri içinde tam kapanma kararı alındığını açıkladı. Açıklamaların ardından, yurt dışı seyahat planı olan vatandaşlar, yasağa kendilerinin de dâhil olup olmadığını araştırmaya koyuldu. On binlerce vatandaşın yurt dışına giriş ve çıkışlara ilişkin merakı halen giderilmiş değil. Haberimizde siz okuyucularımız için merakınızı giderecek cevabı veriyoruz. İşte detaylar…

Sokağa çıkma yasağı tam 18 gün!

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında tertip edilen kabine toplantısında Covid-19 salgınının önüne geçmek üzere mühim kararlar alındı. Karara göre 29 Nisan 2021 Perşembe saat 19.00 ila 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00 içinde tam kapanma gerçekleştirilecek. Bu iki tarih içindeki süreç tam anlamıyla 18 güne ihtiva ediyor.

Alınan karara göre, e-Devlet üzerinden gerekçeli seyahat izni almak kaydıyla şehirler arası yolculuk yapılabilecek fakat seyahat edilecek araç toplu taşıma aracı ise toplu taşıma aracındaki (otobüs, tren, uçak vb.) yolcu kapasitesinin yüzde 50’si aşılamayacak. Yasakta, konaklama tesislerindeki rezervasyonlara herhangi bir istisna uygulanmayacağına da bunun bunun yanında değinildi.

Yurt dışı uçuşlar sürecek!

Havayolu şirketleri, karara ilişkin herhangi bir bilgilendirmede bulunmadı. Sadece THY, resmî twitter hesabından yurt içi uçuşlarının ücretsiz ertelenebileceğini açıklarken bilet iptali veya yurt dışı uçuşları ile ilgili herhangi bir bilgilendirmede bulunmadı. Konuyla alakalı diğer hava yollarından erteleme veya bilet iptaline dair herhangi bir açıklama gelmedi.

Kapanma kararında yurt dışına nasıl çıkılır?

Yurt dışı uçuşlarının iptal edilmemiş olması kapanma süresi boyunca yurt dışına çıkabileceğiniz manasını taşımıyor. Eğer Türk vatandaşıysanız yurt dışına çıkış için e-Devlet üzerinden başvuruda bulunmanız gerekiyor. E-Devlet’e TC Kimlik Numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra İçişleri Bakanlığı’na bağlı hizmetlerden Yol İzin Belge Başvurusu yapmanız gerekiyor.
E-devlet üzerinden “Yol İzin Belgesi Başvurusu” araması yaptıktan sonra iletişim detaylarınızi, nüfus cüzdanı seri numaranızı girerek başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Başvuru sonucunuzu e-Devlet sistemi üzerinden takip edebilir, sistemde kayıtlı olan telefon numaranız veya e-posta adresinize gelen ileti ile görüntüleyebilirsiniz.
 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün