Biyografi

Kasım Cömert Tokayev Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Kasım Cömert Tokayev kimdir?, Kasım Cömert Tokayev kaç yaşında?, Kasım Cömert Tokayev evi nerede?, Kasım Cömert Tokayev nerelidir? Kasım Cömert Tokayev ev adresi?, Kasım Cömert Tokayev kaç yaşında?, Kasım Cömert Tokayev nerede oturuyor?, Kasım Cömert Tokayev nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Kasım Cömert Tokayev hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 17.Mayıs.1953 senesinde doğan Kasım Cömert Tokayev şu an için 68 yaşında ve Boğa burcundandır. Kasım Cömert Tokayev doğum yeri ise Almatı, Kazakistan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Devlet Başkanı olarak devam ettirmektedir.

Kasım Cömert Tokayev Kimdir? – Kasım Cömert Tokayev Evi Nerede? – Kasım Cömert Tokayev Nerede Oturuyor?

Kasım Cömert Tokayev Kimdir?, evi nerede?

10 Haziran 2019 tarihi itibari ile 2. Kazakistan Devlet Başkanı olmuştur.

Kasım Cömert Tokayev, 17 Mayıs 1953 tarihinde Almatı, Kazakistan’da doğmuştur. Babası Kemel Tokayev (1923–1986), İkinci Dünya Savaşı gazisi ve tanınmış bir Kazak yazardı. Annesi Turar Shabarbayeva (1931-2000) Alma-Ata Yabancı Diller Enstitüsü’nde çalıştı. Kasım Cömert Tokayev, 1970 senesinde Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsünde okumaya başladı. 1975 senesinde Çin‘deki Sovyet büyükelçiliğinde altı aylığına staja gönderildi. 1975 senesinde Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden mezun oldu.

Kasım Cömert Tokayev, 1975 senesinde mezun olduktan sonra SSCB Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmaya başladı ve Singapur‘daki Sovyet Büyükelçiliğinde diplomat olarak vazifelendirildi 1979 yılına kadar orada çalıştı.

1983 senesinde Pekin Dil Enstitüsünde eğitim kursları için Çin‘e gitti. 1984-1985 senelerı içerisinde Dışişleri Bakanlığı’nda görev yaptı. Daha sonra 1991 senesinde İkinci Sekreter, İlk Sekreter ve Danışman olarak görev yaptığı Pekin‘deki Sovyet elçiliğine gönderildi. 1991 senesinde SSCB Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi’ne Moskova‘daki kıdemli diplomatlar için bir eğitim kursuna katıldı.

1992 senesinde, Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevine getirildi. 1993 senesinde Dışişleri Bakan Yardımcısı oldu ve 1994 senesinde Dışişleri Bakanı olarak atandı. 1999 senesinin Mart ayında Başbakan Yardımcısı oldu.

1999 senesinin Ekim ayında Başbakan olarak atandı. Ocak 2002’de istifa etti ve sonrasında Dışişleri Bakanı Devlet Sekreteri olarak atandı.

Ocak 2007’ye kadar Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı ve bu tarihte Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı seçildi. Dışişleri Bakanlığı zamanında nükleer silahların yayılmasının önlenmesi hususunda aktif rol oynayan Tokayev, bu yönde yapılan bazı anlaşmalara imza koydu.

Kasım Cömert Tokayev, 16 Ekim 2013 – 19 Mart 2019 ve 11 Ocak 2007 – 15 Nisan 2011 tarihleri içerisinde Kazakistan Senatosu Başkanı olarak görev yaptı.

1 Ekim 1999 – 28 Ocak 2002 tarihleri içerisinde Kazakistan Başbakanı ve 12 Mart 2011 – 16 Ekim 2013 tarihleri içerisinde Birleşmiş Milletler, Cenevre Ofisi Genel Müdürü olarak görev yaptı. 13 yıl boyunca Kazakistan Masa Tenisi Federasyonu Başkanlığı da yaptı.

Bağımsız Devletler Topluluğu ve Şangay İşbirliği Örgütü’nde mühim görevler üstlenen Tokayev, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı, BM Cenevre Ofisi’nde Genel Müdür, BM Silahsızlanma Konferansı Genel Sekreter Özel Temsilcisi görevlerinde bulundu.

Kazak dilinin Kiril alfabesinden Latin alfabesine dönüştürülmesinin destekçilerinden olan Tokayev, uyuşturucu satıcılarının ömür boyu hapis ya da idam cezasına kadar sert biçimde cezalandırılmasını önermişti. Tokayev, bu faaliyetleri ulusal çıkarları tehdit eden terörizm ile eş değer olarak tanımlamıştı. Ayrıca Tokayev, Avrasya Ekonomik Birliği ile alakalı entegrasyondan yana yaklaşımları ile biliniyor.

Kasım Cömert Tokayev, Kazakça, Rusça, İngilizce, Çince ve Fransızca bilmektedir.

Kasım Cömert Tokayev, Nadejda Tokayeva ile evli idi boşandı ve Timur Tokayev adında bir oğlu mevcuttur.

19 Mart 2019 tarihinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev görevinden istifa ettiğini açıkladıktan sonra Kasım Cömert Tokayev vekaleten devlet başkanı oldu.

10 Haziran 2019 tarihinde yapılan seçimlerde birinci gelerek devlet başkanı oldu.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün