Biyografi

Kemal Burkay Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Kemal Burkay kimdir?, Kemal Burkay kaç yaşında?, Kemal Burkay evi nerede?, Kemal Burkay nerelidir? Kemal Burkay ev adresi?, Kemal Burkay kaç yaşında?, Kemal Burkay nerede oturuyor?, Kemal Burkay nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Kemal Burkay hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1937 senesinde doğan Kemal Burkay şu an için 84 yaşında ve burcundandır. Kemal Burkay doğum yeri ise Mazgirt, Tunceli olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarSiyasetçi olarak devam ettirmektedir.

Kemal Burkay Kimdir? – Kemal Burkay Evi Nerede? – Kemal Burkay Nerede Oturuyor?

Kemal Burkay Kimdir?, evi nerede?

Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) Genel Başkanıdır.

Kemal Burkay, 1937 senesinde Tunceli ilinin Mazgirt İlçesi’nin Kızılkale köyünde doğmuştur. Babası köy eğitmeniydi. İlkokulu babasının eğitmenlik yaptığı çevre köylerde ve kendi köyünde okudu. 1949 senesinde Akçadağ Köy Enstitüsü’ne girdi, daha sonra da Diyarbakır-Ergani’de köy enstitüsünde okuyarak mezun oldu.

1955 senesinde öğretmen oldu. İki yıl Van’ın Muradiye İlçesi Korsot köyünde, bir yıl da Ankara’nın Şereflikoçhisar İlçesi, Sarıyahşi Köyü’nde öğretmenlik yaptı.

1956 senesinde Elazığ Lisesi’nde sınavlara girerek lise diploması da aldı ve aynı yıl Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu. Bir yandan öğretmenlik –daha sonra Tarım Bakanlığı’nda muhasebe memurluğu- yaparken her öğrenim yılı sonunda sınavlara girerek Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1960 senesinde bitirdi.

Askerliğini Erzurum’da yaptı. Elazığ’da kaymakamlık staji ve Osmaniye’de kısa bir süre kaymakamlık yaptı. Ancak sol görüşlere ve Kürt problemina ilgisi sebebiyle daha o zamanda izlenmekte idi. Bu sebeple Ankara’ya merkeze alındı, diğer bir deyişle kızağa çekildi. O da ayrılarak, avukatlık stajının sonrasında, 1964 senesinde Elazığ’da serbest avukatlığa başladı. Daha sonra Tunceli’ye geçti.

Daha köy öğretmenliği senelerında şiirler ve hikayeler yazdı. 1964 senesinde ilk romanı “Yaşamanın Ötesinde” Vatan Gazetesi’nde tefrika edildi. İlk şiir kitabı “Prangalar” 1967 senesinde basıldı. 1965 senesinde Elazığ’da “Çıra” adlı edebiyat dergisini çıkarıp yönetti.

1965 senesinde Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu ve partinin Elazığ, Tunceli, Bingöl ve Erzincan illerinde örgütlenmesinde rol aldı. 1965 seçimlerinde yaşını büyüterek TİP’in Bingöl adayı oldu. 1968 senesinde TİP Genel Yönetim Kurulu’na, bir yıl sonra ise Merkez Yürütme Kurulu’na seçildi. 1969 senesinde TİP’in Tunceli adayı idi.

Tunceli’de “Ezilenler” adlı 15 günlük ve tek yapraklı siyasi bir gazete çıkardı. 1966 senesinde “Yeni Akış” Dergisi´nde çıkan bir yazısı yüzünden tutuklandı ve dört ay tutuklu kaldı. Yine siyasi çalışmaları yüzünden hakkında bir çok davalar açıldı, 1969 ve 1971 senelerında üç kez tutuklandı.

1972 senesinde yurt dışına çıktı, önce Suriye ve Lübnan’a, oradan Avrupa’ya gitti. Yurt dışında Kürt solcularla birlikte Türkiye’ye karşı yazılar yazdı. Ronahi Dergisi´nde Türkçe ve Kürtçe yazdı.

1974 senesinde çıkan af yasasının sonrasında ülkeye döndü, Ankara’da yine serbest avukatlığa başladı. Aynı yılın sonunda bir grup arkadaşıyla birlikte Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi’ni kurdu ve genel sekreterliğe seçildi. Parti doğal olarak illegaldi, gizlilik koşullarında çalışıyordu.

Kemal Burkay ve dostları 1975 senesinde Özgürlük Yolu dergisini, 1977 senesinde ise, Kürtçe ve Türkçe dillerinde 15 günlük Roja Welat Gazetesi´ni çıkardılar.

Türkiye Kürdistanı Sosyalist Partisi’nin (PSK) Mart 1980 tarihinde birinci Kongresi Ankara’da gizlilik içinde toplandı. Kemal Burkay’ın yurt dışına çıkmasını kararlaştırdı. Nisan 1980’de yurt dışına çıkarak yeniden Avrupa’ya geçti. İsveç’ten politik iltica aldı çalışmalarını yurt dışında sürdürdü. Siyasi ve diplomatik çalışmalar sebebiyle birden fazla ülkeyi dolaştı, görüşmeler yaptı, birden fazla toplantı ve konferansa katılıp konuştu. Zaman zaman da Irak ve İran Kürdistanı’na gidip geldi.

Parti’nin yayın organı Özgürlük Yolu, Kürtçe adıyla “Riya Azadi” 1982 senesinde yurt dışında Kürtçe ve Türkçe olarak yeniden yayın hayatına başladı.

Kemal Burkay 29 yıl süreyle Kürdistan Sosyalist Partisi’nin Genel Sekreterliğini yaptı ve 2003 senesinde yapılan 7. Kongre’de kendi isteğiyle Genel Sekreterlik görevinden ayrıldı. Partinin yönetiminden ayrıldıktan sonra da yazmayı sürdürdü, İsveç’te çeşitli Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen konferanslara, kültürel toplantılara katıldı, konuştu.

Kemal Burkay, hakkındaki davaların düşmesiyle, 31 yıl 5 ay süren bir gurbetlik döneminin sonrasında, 31 Temmuz 2011 tarihinde yurda döndü. Dönüşünün sonrasında İstanbul, Ankara, Diyarbakır, İzmir, Adana, Mersin, Ağrı ve Van’da onuruna gerçekleştirilen toplantılara katılıp konuştu, Dersim yöresindeki köyünü ziyaret etti. 18 Şubat 2012’de İstanbul Kadıköy İlçesi’nde gerçekleştirilen bir törenle Hak ve Özgürlükler Partisi’ne (HAK-PAR) üye oldu. 4 Kasım 2012’de yapılan 5. Büyük kongrede ise HAK-PAR Genel Başkanlığı’na seçildi.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün