Biyografi

Kemal Unakıtan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Kemal Unakıtan kimdir?, Kemal Unakıtan kaç yaşında?, Kemal Unakıtan evi nerede?, Kemal Unakıtan nerelidir? Kemal Unakıtan ev adresi?, Kemal Unakıtan kaç yaşında?, Kemal Unakıtan nerede oturuyor?, Kemal Unakıtan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Kemal Unakıtan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 14.Şubat.194612.Ekim.2016 senesinde doğan Kemal Unakıtan şu an için 70 yaşında ve Kova burcundandır. Kemal Unakıtan doğum yeri ise Edirneİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise PolitikacıBakan olarak devam ettirmektedir.

Kemal Unakıtan Kimdir? – Kemal Unakıtan Evi Nerede? – Kemal Unakıtan Nerede Oturuyor?

Kemal Unakıtan Kimdir?, evi nerede?

Kemal Unakıtan, 14 Şubat1946 tarihinde Edirne‘nin Süloğlu ilçesine bağlı Domurcalı köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Hidayet’tir. İlk, orta ve lise tahsilini Edirne’de bitirdi.

Gazi Üniversitesi, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni 1968 senesinde bitirdi. Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı olarak çalıştı.

BİRKO Ticaret ve Sanayi AŞ’de Genel Müdür Yardımcısı ve Mali Koordinatör, Türkiye Selüloz ve Kâğıt Fabrikaları’nda (SEKA) Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı, Bahariye Mensucat’ta Genel Müdür, Albaraka Türk’te Yönetim Kurulu Üyesi, BEM Dış Ticaret Şirketinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı, Family Finans’ta Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Recep Tayyip Erdoğan‘ın talebiyle onun yerine aday olarak 2002 senesinde TBMM‘ye girdikten sonra yine Erdoğan’ın insiyatifiyle Abdullah Gül başbakanlığındaki 58. Hükümette Maliye Bakanlığı’na getirildi. Erdoğan’ın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nı Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener‘den alarak, kendisine bağlamasıyla özelleştirmenin de patronu oldu.

22. Dönem İstanbul Milletvekili. 58, 59 ve 60. Hükümetlerinde Maliye Bakanlığı görevinde bulundu. 22 Temmuz 2007‘de AkParti‘den Eskişehir milletvekili seçilen Unakıtan, 60. hükümette de Maliye Bakanı olarak görev aldı fakat 1 Mayıs 2009 günü yapılan kabine değişikliği sonucu bu görevi Mehmet Şimşek‘e devretti ve kendisi kabine dışında kaldı.

Farklı tavır ve uygulamalarıyla devamlı olarak ‘ilgi ve tepki’ nedeni oldu ve gazetelere manşet oldu. Hakkında Ekim 2005, Şubat 2006 ve Mart 2006 tarihlerinde verilen üç ayrı gensoru önergesi de, TBMM Genel Kurulu’nda geri çevirildi.

İngilizce bilen Kemal Unakıtan, Aysen hanım ile evlidir ve Abdullah Unakıtan, Zeynep ve Fatma adında 3 çocuk babasıdır.

Kemal Unakıtan’ın 2005 senesinde besin zehirlenmesi yaşayıp vücudunun susuz kalması sonucu böbrekleri iflas etmişti. Unakıtan, kök hücre operasyonundan istediği sonucu alamamış, 30 yıllık arkadaşı ve dünürü Ali Rıza Üstün’ün kendisine bir böbreğini vermesi üzerine yeni bir operasyon daha geçirmişti. Kemal Unakıtan, son senelerda kalbi ve böbreğiyle alakalı sağlık poblemleri yaşadı. 2009 senesinde ABD‘de by-pass operasyonu geçirdi. Unakıtan, İsrail’in başşehri Tel Aviv‘deki bir merkezde kök hücre nakli yaptırdı. 2013 senesinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde böbrek nakli oldu.

Kemal Unakıtan, bir süredir vücudundaki ödemler sebebiyle Acıbadem Maslak Hastanesi’nde tedavi görmekte iken 12 Ekim 2016 tarihinde 70 yaşında yaşamını kaybetti.

Kemal Unakıtan’ın Türk siyasi tarihine geçen bazı sözleri şunlar:

 • Babalar gibi satarım. (PETKİM, TÜPRAŞ özelleştirmeleri.)
 • Parayı veren düdüğü çalar. (Özelleştirmeler için.)
 • Sıcak paradan korkmayın. Faizlerin yüksekse, mama dağıtıyorsan, gelecek onlar da gagalayacak. (Spekülatör George Soros’un sıcak paraya önlem sözlerine.)
 • Ne yiyecek bu çocuklar? Soyadını mı değiştirecek babası Maliye Bakanı oldu diye? (Çocuklarının kaç şirket kurduğu eleştirilerine.)
 • İstihdamdaki vergi yükünü hafifleteceğiz, fakat bana vergi hususunda yamuk yapmayın. (İşadamlarına)
 • Galataport Galatamort oldu. (İhalenin iptali üzerine.)
 • Rabbim Cleveland dedi. (Ahsen Unakıtan eşinin ABD’de nasıl tedavi edileceğine nasıl karar verdiklerini anlatırken.)
 • Kaynak:Bilgisayfam.net

  İlgili Makaleler

  Bir cevap yazın

  Başa dön tuşu