Bilgi

Köpek Makarna Yer mi?

Köpek Makarna Yer mi?, hayvanlar ile ilgili Köpek Makarna Yer mi? başlığı altında bilgiler paylaştık.. Köpek Makarna Yer mi? ile alakalı tüm ayrıntılar makalemizde..

Köpek Makarna Yer mi?

Köpek sahibiyseniz yahut sokakta besliyorsanız, mutlaka onların ile ilgili yeterince bilgi sahibi olmalısınız. Çoğu insan köpekler ile ilgili hiçbir şey bilmediği için arada bir yanlış besinler veriyor ve bir süre sonra istemeden köpeklerin hastalanmasına neden oluyorlar. Yavru ve yetişkin köpeklerin; vücudu, bağışıklık sistemi, yapısı, midesi, bağırsakları ve dirençleri birbirinden fazla farklı olduğu için iki türünde yemesi gereken besinler farkıdır. Mesela yavru köpeğe verilmesi gereken yiyecekleri, yetişkin köpekler rahatlıkla yerler ama doymazlar.

Tam tersi yetişkin köpeklerin tükettiği gıdaları, yavru köpekler yememeli, tükettiği takdirde midesine ağır gelebilir. Köpekler mama harici, biz bireylerin tükettiği besinlerden bazılarını rahatlıkla tüketebilirler. Halk olarak makarnayı çok seviyoruz ve alışkanlık olduğu için çok fazla makarna yiyoruz. Haliyle evdeki köpeğimizin dikkatini çekiyor ve o da makarnanın tadına bakmak isteyebilir. Yediğimiz makarnadan arta kalanları dışarıdaki köpeklere de vermeyi aklınıza getirebilirsiniz. Peki, köpek makarna yer mi? diye sorduğumuzda, dostlarımız yedikleri zaman onlara çok lezzetli gelerek daha fazlasını isterler. Yine de onlara makarna vermek ne kadar doğru? geniş bir şekildeca anlattık.

Makarna Köpekler İçin Zararlı mı?

Makarnanın içeriğini incelediğimizde; un, glüten, su, yumurta vb. bulunur ve bir nevi hamur işinden sayılır. Ekstra olarak karbonhidrat, protein, potasyum ve fosfor gibi vitaminler içerdiği için insan vücuduna da yararlıdır. Makarnayı fazla tükettiğimiz takdirde nasıl kilo ve vücudumuza ek olarak karbonhidrat alıyorsak, aynı şey köpekler içinde geçerlidir.

Köpeklerin alması gereken vitaminleri, besinle birlikte bi hayli fazla tüketirlerse midesine ve bağırsaklarına zarar verebilir. Köpeğinizin makarnaya alışmaması için haftada 1-2 kere, çay tabağı miktarında (sossuz, az tuzlu, baharatsız, sarımsaksız ve salçasız sade) makarna vermenizde hiçbir sakınca yoktur.

Köpeklerin Makarna Yemesi Zararlı mı?
Köpeklerin Makarna Yemesi Zararlı mı?

Aksi takdirde sizin tükettiğiniz gibi köpeğinize de soslu makarna verirseniz, onun için toksik madde kadar zarar verebilir ve ilerleyen zamanlarda iç organlarına yan etki yapabilir. Makarna köpeklerin sağlığına faydalıdır diyemeyiz, bundan dolayı her gün tüketilen bir besin olmadığını çok iyi bilmelisiniz. Köpeğinizin karaciğer ve midesinde herhangi bir problem yaşanıyorsa kesinlikle makarnadan uzak durmalısınız.

Ayrıca makarnanın her türlüsü kolay biçimde kilo aldırdığı için köpekleri obeziteye sürükleyebilir. Daha sonra aldığı kiloları vermekte çok zorluk çekebilir. Bazı köpek cinslerinin vücutları çok hassastır ve kilo almaya meyillidir. Labrador, Pug, Bulldog, Beagle ve Boxer cinsleri hiçbir biçimde makarna yememelidir.

Yavru Köpekler Makarna Yer mi?

Yavru köpekler, yetişkin köpeklere göre daha hassas ve ufak oldukları için dengeli beslenmelidir. Yavru köpek sahiplendiyseniz yahut sokakta besliyorsanız hiçbir biçimde makarna vermemelisiniz. Makarna yavru köpeklerin besin listesinde yer almaz ve vermediğiniz zaman herhangi fayda kaybetmezsiniz. Bazı insanlar, yavru köpeklere sade makarna vermenin zararı olmaz diyerek beslenmesini sağlıyorlar. Bu son derece yanlış bir beslenme düzenidir, çünkü yavru köpekler çok bi hayli hızlı büyüdüğü için hızlı kilo alırlar.

Makarnada yavru köpeğe fayda yerine, zarar verebilir kilo almasına neden olabilir. Makarna yerine yavru köpekler için yararlı olan diğer gıdaları tercih edebilirsiniz. Yavru köpeğiniz yine de makarnayı yemeye çalışıyorsa, yalnızca 1-2 tane sade makarnayı tatmasına izin verebilirsiniz. Belirttiğimiz miktardan fazla vermenizi önermiyoruz; çünkü fazla bitirildiğinde nasıl ki yetişkin köpeklere zararı varsa, yavru köpeklere iki katı zararı olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün