Bilgi

Köpekler Elma Yer mi? Köpeklere Elma Verilir mi?

Köpekler Elma Yer mi? Köpeklere Elma Verilir mi?, hayvanlar ile ilgili Köpekler Elma Yer mi? Köpeklere Elma Verilir mi? başlığı altında bilgiler paylaştık.. Köpekler Elma Yer mi? Köpeklere Elma Verilir mi? ile alakalı tüm ayrıntılar makalemizde..

Köpekler Elma Yer mi? Köpeklere Elma Verilir mi?

Köpekler yalnızca mama yiyerek yaşayamazlar; yeseler bile vücutlarına alması gereken vitamin, kalsiyum, potasyum, mineral vb. gibi yararlı maddeleri alamayacaklar. Mamaların içinde ne kadar çok vitamin yahut farklı maddeler bulunsa da asla biz bireylerin tükettiği yemekler kadar sağlıklı ve vitamin deposu olamazlar. Köpeklerde bunun farkında olmalı ki önüne mama kabı koyduğunuzda yerler, fakat değişik bir yiyecek verdiğinizde mamayı gözü görmez ve farklı tatları yemek isterler.

Köpekler çok aç oldukları zaman mecburi olarak mama yahut kuru ekmek yerler ama bu onların daha hızlı hastalanmalarına neden olabilir, çünkü bağışıklık sistemi güçlenmediği için zamanla dirençsiz kalırlar. Eğer ev köpeğiniz varsa yahut sokakta köpekleri besliyorsanız, onlara hangi yiyeceklerin verilmesi ve verilmemesi gerektiğini çok iyi bilmelisiniz. Hatta hangi yiyeceği ne kadar miktarda yiyebileceği ve haftada kaç kere tüketmesi gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız.

Biz insanlar meyveyi ve tatlı gıdaları çok seviyoruz, peki köpeklerde bunları seviyor mu? yahut canları çekiyor mu? diye mutlaka düşünmüşsünüzdür. Köpekler, bireylerin tükettiği yiyeceklerin kokusunu alır ve onları yemek için can atarlar. Biraz ucundan tattıktan sonra saniyeler içinde beğenip beğenmediğini algılayabilirler. Mesela siz elma yerken köpeğiniz ne tükettiğinizi merak eder ve yanınıza gelerek masum bakışlarıyla sizi izler. O esnada acaba köpekler elma yer mi? sorusu aklınıza gelir. Bu konu ile ilgili bilgilendirici açıklamalar yaptık.

Elmanın Köpeklere Yararları
Elmanın Köpeklere Yararları

Elma Köpeklere Yararlı mı?

Biz insanlar için eskiler ”elma yiyen kişi doktora gitmez” derlerdi. Elmanın içinde o kadar yararlı mineraller var ki vücuttaki tüm eksik maddeleri yerine getiren meyvedir. Aynı şey köpekler içinde geçerlidir ve elma yemeyi çok severler. Elma da A ve C vitamini olduğu gibi diyet lifi de içerir, çok düşük kalorisi olduğu için özellikle yaşlı ve kilolu köpeklere rahatlıkla elma verilir. İster kırmızı, yeşil ve sarı elma fark etmeksizin hepsinin içeriği aynı olduğu gibi bazıları ekşi yahut tatlı olabiliyor.

Genelde kırmızı elmalar tatlı, yeşil elmalar ekşi ve sarı elmalar da biraz sert oluyor. Köpeğiniz eğer yavruysa, özellikle kırmızı elmayı verebilirsiniz. Sert ve ekşi elmayı verirseniz tadını beğenmeyebilir ve elmadaki vitaminleri alamaz. Yetişkin köpeğiniz varsa üç elma çeşidini de verebilirsiniz, onlar daha büyük olduğu için her besinin tadını beğenebilecek kadar dil algıları gelişmiştir. Köpekler elma yer mi? hususunda dostlarımıza çok faydalı ve hatta bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine yardımcı olduğunu bilmelisiniz.

Köpeklere Elma Nasıl Verilir?

Elmayı goğrudan köpeğinize vermemelisiniz, belki rahatlıkla kemirebilir ama boğulma riskini de unutmamalısınız. Elmanın kabuklarından köpeğiniz rahatsız oluyorsa soyabilirsiniz, fakat hiçbir biçimde sorun etmiyorsa soymadan da yemesini sağlayabilirsiniz. Elmanın çekirdek kısmını mutlaka çıkarmalısınız, çünkü çekirdeklerde siyanür bulunur ve zehirlenmeye neden olabilir. Elmayı minik parçalar haline getirerek, köpeğinizin daha rahat yemesine yardımcı olabilirsiniz.

Eğer köpeğiniz bu biçimde elmayı yemiyorsa, mamasının içerisine elmayı doğrayarak karıştırabilirsiniz. Bunun yanında elmanın kokusunu azaltmış bulunacağınız için fark etmeden elmayı yiyecektir. Elma suyu da çok yararlı ve özellikle köpeklerin sağlığına faydalı olduğu için arada bir elmanın suyunu sıkarak köpeğinize içirebilirsiniz. Mesela şöyle uygulayabilirsiniz; haftada 2 kere elma veriyorsanız, 1 gün elma suyu ve 1 gün elmayı doğrayarak verebilirsiniz.

Elma Köpeklere Nasıl Verilmeli?
Elma Köpeklere Nasıl Verilmeli?

Her köpeğin yeme zevki çok değişik olduğu için bazı köpekler elmanın tadını beğenirler, diğerleri de hiç beğenmez hatta tepki verirler. Köpeğiniz elmayı bir kere tattıktan sonra eğer beğenirse, sürekli olarak isteyebilir. Siz yine de miktarını çoğaltmamaya ve haftada 2 kereden daha fazla vermemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca evinizde elma içeren tatlı, kurabiye yahut kek türleri yapıyorsanız; nasıl olsa içinde elma var diyerek köpeğinize asla vermemelisiniz. Hamur işlerinde yüksek miktarda şeker yahut yağ olduğu için içinde elma olsa dahi zararı dokunacaktır.

Elmanın Köpeklere Zararı Var mı?

Aslını söylemek gerekirse her besinin mutlaka faydası olduğu kadar zararı da olabilir. 100 gram elmanın içinde 10 gram kadar şeker bulunur ve diğer meyvelere göre şeker oranı daha düşüktür. İşte bundan dolayı her şeyin fazlası zarardır ve bu köpekler içinde geçerlidir.

Köpekler sevdiği besinlere bağımlılık gösterebilir, mesela elmayı yedikten sonra tadını beğenirse sürekli olarak isteyecek yahut daha fazla tüketme eyleminde bulunacaktır. Eğer köpeğinize vermeniz gereken miktardan daha elma yahut elma suyu fazlasını verirseniz, şu yan etkileri gözlemleyebilirsiniz;

  • Karın ağrısı,
  • İshal,
  • Aniden kusma isteği,
  • Hazımsızlık,
  • Bazı zaman bi hayli hızlı biçimde kalp çarpıntısı,
  • Halsizlik yahut sürekli olarak yatma,
  • Yüksek tansiyon,
  • Kabızlık.

gibi olumsuz belirtileri fark edebilirsiniz. Özellikle köpeğinizde şeker hastalığı (diyabet) yahut gıdalara karşı alerjisi varsa, dostunuza elma vermeden önce mutlaka veterinerinize danışmanızda yarar mevcuttur. Köpeğinizde hiçbir sağlık sorunu yoksa bu gibi yan etkilerle karşılaşmamak için köpeğiniz size duygu sömürüsü yapsa bile onun sağlığı için fazla elma ve elma suyunu vermemelisiniz.

Oldu ki köpeğiniz siz görmeden elma tükettiyse yahut miktarını fazla kaçırdıysanız ne olur ne olmaz diyerek veterineri arayarak danışabilirsiniz. Çok büyük sorunlar olmadan veterinere gitmek yerine telefondan varabilirsiniz, hem bu sayede köpeğinizin klinik korkusunun önüne geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün