Bilgi

Köpekler Yumurta Yer mi? Köpeğe Yumurta Verilir mi?

Köpekler Yumurta Yer mi? Köpeğe Yumurta Verilir mi?, hayvanlar ile ilgili Köpekler Yumurta Yer mi? Köpeğe Yumurta Verilir mi? başlığı altında bilgiler paylaştık.. Köpekler Yumurta Yer mi? Köpeğe Yumurta Verilir mi? ile alakalı tüm ayrıntılar makalemizde..

Köpekler Yumurta Yer mi? Köpeğe Yumurta Verilir mi?

Köpekler hayatları boyunca yalnızca mama yiyerek hayatlarını sürdüremezler. Sağlıklı büyümesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için mamadan ziyade bazı günler, bireylerin tükettiği gıdaları tüketmeleri gerekir. Eğer köpek sahibiyseniz, evinizde hangi yemek, tatlı yahut abur cubur yer alıyorsa köpeğinizden hepsinden tatmak isteyebilir. Hatta bununla yetinmeyip kendi kendine en sevdiği yemeği benimseyip, kokusunu alır almaz hemen sizin yanınızda bitebilir.

Aynı evi paylaştığınız tüylü dostunuzun yanında tükettiğiniz tüm besinlere dikkat etmeli ve ona zararlı olanları çok iyi bir yere saklamalısınız. Köpeklerde tıpkı kediler gibi meraklı ve koku alma duyuları çok kuvvetli olduğu için her şeyin kokusunu algılayabilir. Köpeğinizin yememesi gereken yiyeceği dolaba koysanız bile bir biçimde kapağı açarak onu yemeyi başarabilir. Biz insanlar özellikle sabah kahvaltılarında yumurta yiyoruz ve çok sağlıklı olduğu için eve yumurta almayı ihmal etmiyoruz.

Yumurtanın kokusu ve tadı çok güzel olduğu için köpeğiniz bunu algılayacak ve bir an önce yumurtayı midesine indirmek için her yolu deneyecektir. Haliyle bireylerin da aklına köpekler yumurta yer mi? sorusu gelir. Köpeğe yumurta verilir mi? hususunda ne kadar balakalı olursanız, dostunuzun sağlıklı beslenmesini o kadar doğru yönetebilirsiniz. Tartışma konusu olan yumurtayı daha ayrıntılı gözlemleyelim.

Köpeklere Yumurta Verilir mi?
Köpeklere Yumurta Verilir mi?

Köpeklere Çiğ Yumurta ve Yumurta Kabuğu Verilir mi?

Yumurtanın içinde B12, A vitamini, demir, folik asit, protein vb. gibi mineraller olduğu için her yaş grubunun mutlaka tüketmesi gereken gıdadır. Bize nasıl yararı varsa köpeklere de aynı biçimde sağlıklıdır ve vücutlarına alması gereken her vitamini yumurta da bulabilirler. Bazı köpek sahipleri, dostlarına çiğ yumurta vermenin doğru olduğunu söylese de çok yanlış bir eylemdir. Köpeklere yumurta verilir mi? diye sorarsak; dostlarımız yumurtayı severler ve tüketebilirler, fakat çiğ yumurtayı asla! Yumurtanın içinde ”salmonella” adı verilen bakteri mevcuttur ve yumurta pişince bunlar yok olur.

Köpeğinize çiğ yumurta yedirdiğinizde söz ettiğimiz bakteri vücuduna yerleşebilir. Köpeklerin yumurtayı çiğ tüketebileceğini hatta yumurta kabuklarını bile yiyebileceği ile ilgili bir çok görüş var. Yumurta kabuklarının içinde birtakım zarlar ve mineraller olduğu için köpekler için sağlıklı olabilir, fakat her köpeğin midesi yumurta kabuğunu sindiremeyebilir. Yumurtayı kabuklarıyla birlikte yiyebileceği size mantıklı geliyorsa, en doğru cevabı veterinere sorarak öğrenebilirsiniz.

Köpek Yumurta Yemekten Nasıl Vazgeçer?
Köpek Yumurta Yemekten Nasıl Vazgeçer?

Köpeklere Yumurtayı Nasıl Vermeliyiz?

Sabahları kahvaltı yaparken mutlaka yumurta tükettiğinizi düşünüyoruz. Siz yemeseniz bile diğer aile fertleriniz yumurtanın her türlü haline beğenerek yiyebilirler. Köpeğiniz yumurtanın kokusunu beğendiyse mutlaka tatmak için yanınıza gelip, sizden biraz isteyecektir. Kaynamış yumurtanın yarısını (rafadan değil, orta yahut tam pişmiş) parçalara bölerek köpeğinize ikram edebilirsiniz. Aynı biçimde omlet tüketiyorsanız ve köpeğinizde seviyorsa, çok az yağlı ve tuzsuz omletten biraz tattırabilirsiniz.

Eğer veterineriniz yumurtanın kabuklarını köpeğinize verebileceğinizi söylerse haftada bir gün mamasının üzerine yumurta kabuğunu bölerek karıştırabilirsiniz. Köpeğinize yumurtayı nasıl vereceğiniz de mühim fakat en mühimsi ne kadar miktarda verdiğinizdir. Dostunuza bi hayli fazla yumurta verdiyseniz ve bir biçimde alıştıysa, köpek yumurta yemekten nasıl vazgeçer? diye aklınıza getirebilirsiniz.

Yumurtaya alışan köpeğinizin, çok fazla yememesi için yalnızca tattırmalısınız. Yani yumurtayı haftada iki kere, ardından bir kere olması kaydıyla çok ufak miktarda yemesine izin verebilirsiniz. Yumurta istediği anda ödül mamasıyla yahut dışarı çıkacağınızı belli eden birkaç eşya ile dikkatini dağıtmalısınız. Köpekler alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçmez, fakat söz ettiğimiz metotlarla yumurta miktarını azaltabilirsiniz.

Yavru Köpek Yumurta Yer mi?

Yavrular, yetişkin köpeklere göre daha hassas ve narin oldukları için beslenmelerine ekstra özen göstermek gerekir. Bazı zaman besinler yavru köpeklerin midesine ağır gelir ve çoğu zaman ağrı yaşarlar. Hatta yumurta köpeklerde mide ağrısına çok iyi geldiği için özellikle yavru köpeklerin tüketmesi gerektiği gibi bilgiler mevcuttur. Yavru çocuğunuz varsa iki haftada bir kez olmak kaydıyla haşlanmış yumurta ikram edebilirsiniz. Sürekli mama yiyemeyeceği için yumurta yemiyorsa bile sırf vitamin alsın diye haşlanmış yumurtayı minik parçalar haline bölerek, mamasına karıştırabilirsiniz.

Aç olduğu için mamasında yumurta olduğunun farkına bile varmayacaktır. Hem bu sayede yumurtadaki vitaminleri alır hem de bir çok hastalığa karşı koruyabilir. Yavru köpeklere yumurta kabuğu da veren var, fakat bu hususta çok fazla söylenti olduğu için kafanız karışabilir. Veterinerler yetişkin köpeklerin yumurta kabuğu yemesine izin verebilir, fakat yavruların organları tam anlamıyla gelişmediği için uygun görmeyebilir. Köpeğiniz büyüyene kadar yumurta kabuklarından uzak tutmanızda yarar mevcuttur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün