Biyografi

Kürşad Tüzmen Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Kürşad Tüzmen kimdir?, Kürşad Tüzmen kaç yaşında?, Kürşad Tüzmen evi nerede?, Kürşad Tüzmen nerelidir? Kürşad Tüzmen ev adresi?, Kürşad Tüzmen kaç yaşında?, Kürşad Tüzmen nerede oturuyor?, Kürşad Tüzmen nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Kürşad Tüzmen hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 09.Ekim.1958 senesinde doğan Kürşad Tüzmen şu an için 63 yaşında ve Terazi burcundandır. Kürşad Tüzmen doğum yeri ise Ankara olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Kürşad Tüzmen Kimdir? – Kürşad Tüzmen Evi Nerede? – Kürşad Tüzmen Nerede Oturuyor?

Kürşad Tüzmen Kimdir?, evi nerede?

59. ve 60. Hükümetlerde Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

Kürşad Tüzmen, 9 Ekim 1958 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Babasının adı Nuray, annesinin adı Feriha’dır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü 1981 senesinde bitirdi. Yüksek lisansını Illinois Üniversitesi İşletme Bölümü’nde 1991 senesinde bitirdi.

1987 senesinde Liverpool’da, Liverpool Serbest Bölgesi ve Serbest Bölgelerin Yönetimi hususunda dört ay süre ile eğitim aldı. İngiltere’de East Anglia Üniversitesi’nde Kalkınma İktisadi Sertifika Programına katıldı.

1984-1991 senelerı içerisinde (DPT) Devlet Plânlama Teşkilatı Müsteşarlığı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Uzmanı, 1991-1993 senelerı içerisinde aynı yerde Daire Başkanı, 1993-1994 senelerı içerisinde Genel Müdür Yardımcısı, 1994-1997 senelerı içerisinde Serbest Bölgeler Genel Müdürü, 1997-1999 senelerı içerisinde DTM Müsteşar Yardımcısı, 1999-2002 senelerı içerisinde Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarı olarak görev yaptı.

Türk Eximbank Yönetim Kurulu Başkanı, 1995-1999 senelerı içerisinde WEPZA (World Economic Processing Zones Association) Yönetim Kurulu Üyeliği, 1997-1999 senelerı içerisinde (İGEME) (İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi) Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1999 senesinden sonra da WEPZA Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.

Milli yüzücülük ve işinde uzman olarak dalgıçlık yaptı. Milli Olimpiyat Komitesi Üyesi oldu.

Şili, İrlanda ve Brezilya‘da Serbest Bölgeler ve İktisadi Gelişme Konularında dersler veren Tüzmen, OECD, Birleşmiş Milletler ve British Council’in burslarıyla ‘Dış Ticaret ve Serbest Bölgeler’ hususunda İrlanda’da Danimarka’da, Mısır’da, Singapur’da ve Güney Kore’de çalışmalar yaptı. Ekonomi ve Dış Ticaret hakkında çeşitli dergilerde makaleler yazdı.

AKP’den siyasete giren Kürşad Tüzmen, 22. Dönem Gaziantep Milletvekili. 58. Hükümet’te Devlet Bakanı, 59. Hükümet’te Çevre ve Devlet Bakanı, 60. Hükümet’te yeniden Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

2009 senesinde yapılan kabine değişikliği ile 60. Hükümet’teki görevi bittikten sonra AK Parti MKYK’sına seçildi. Ayrıca AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı oldu. Daha sonra cilt kanseri nükseden Tüzmen görevinden ayrılmıştır.

İngilizce ve Almanca bilen Tüzmen, Perihan Tüzmen ile evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ödülleri :
1999 – Dünya Gazetesi “Yılın Bürokratı” ödülü
2000 – Akdeniz Gazeteciler Derneği “Yılın Bürokratı” ödülü
2001 – Ekonomist Dergisi “Yılın Bürokratı” ödülü
2001 – Genç Mülkiyeliler Topluluğu Kariyerinin Zirvesindekiler Ödülü

2001 – GESİAD Yılın Devlet Adamı Ödülü
2001 – Türk-Amerikan İş Konseyi Yürütme Kurulu ve American-Turkısh Council Yönetim Kurulu tarafından verilen Commercial Citation ödülü

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün