Kurt Tucholsky Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Kurt Tucholsky kimdir?, Kurt Tucholsky kaç yaşında?, Kurt Tucholsky evi nerede?, Kurt Tucholsky nerelidir? Kurt Tucholsky ev adresi?, Kurt Tucholsky kaç yaşında?, Kurt Tucholsky nerede oturuyor?, Kurt Tucholsky nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Kurt Tucholsky hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 09.Ocak.189021.Aralık.1935 senesinde doğan Kurt Tucholsky şu an için 45 yaşında ve Oğlak burcundandır. Kurt Tucholsky doğum yeri ise Berlin, AlmanyaGöteborg, İsveç olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise GazeteciYazar olarak devam ettirmektedir.

Kurt Tucholsky Kimdir? – Kurt Tucholsky Evi Nerede? – Kurt Tucholsky Nerede Oturuyor?

Kurt Tucholsky Kimdir?, evi nerede?

Kurt Tucholsky, 9 Ocak 1890 tarihinde Berlin, Almanya’da Doris Tucholsky, Alex Tucholsky çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Varlıklı bir Yahudi tüccarın üç çocuğunun en büyüğü olarak dünyaya gelmiştir. Fritz ve Ellen adlarında kardeşleri vardı. İlk çocukluk senelerını, babasının işi sebebiyle tayin olduğu Stettin’de geçti. Stettin ve Berlin’de eğitim hayatına devam etti. 1899 senesinde Berlin’deki Fransız Lisesi’nin ilkokul kısmına başladı. Ancak okula karşı her geçen gün daha büyük bir antipati duyması, 15 yaşına geldiğinde babasını kaybetmesi ve hemen sonrasında annesiyle aralarının kötüleşmesi sebebiyle tasasız geçen çocukluk senelerı bir anda karabasana dönüştürdü. Sekizinci sınıfa geldiğinde okulu terk eden Tucholsky, özel dersler alarak 1909 senesinde liseyi dışarıdan bitirdi.

Öğrencilik senelerından beri edebiyatla iç içe olan Tucholsky’nin ilk yazısı 17 yaşındayken yayınlandı.

Berlin’de yayına giren, eleştirileri ve taşlamalarıyla ünlü Şaka’da çıkan Masal başlıklı yazı İmparator II. Wilhelm‘in çağdaş sanat hususundaki cehaletini gün ışığına çıkarmayı amaçlıyordu. Tucholsky, Berlin ve Cenevre‘de hukuk okurken ilk romanı Rheinsberg-Aşıklar İçin Resimli Bir Kitap yayınlandı.

Kurt Tucholsky, hukuk bölgesindeki kariyerini tamamlayamadı. Öğreniminin sonlarına doğru gazetecilikle çok fazla uğraştığından 1913 senesinde birinci hukuki devlet imtihanına girmekten vazgeçti. Bu bunun yanında avukatlık mesleğinden de vazgeçme manasına geliyordu. Buna rağmen bir üniversite bitirme amacı ile 1913 senesinin Ağustos ayında Jena Üniversitesi’ne doktora yapmak için başvurdu.

Neşeli ve ironik bir anlatımın yoğun olduğu gözlenen bu eserde üniversite öğrencisi iki aşığın hafta sonu kaçamağı anlatılır. Yazar mutat romantik ya da melankolik duygulara yer vermeyip öyküsünü doğal, sade bir dille anlattığı için, bu yapıtı özellikle gençler içerisinde çok tutuldu.

23 yaşına geldiğinde Sosyal Demokrat Partisi’nin yayın organı İleri’de (Vorwaerts) birkaç makale ve eleştiri paylaştıktan sonra, Siegfried Jacobsohn adlı arkadaşının Schaubühne adlı Berlin’de çıkan tiyatro dergisinde yazıları çıkmaya başladı.

Gazeteciliğin değişik türleri için kullandığı dört değişik takma ad altında Tocholsky tiyatro ve kültür dünyasının olduğu kadar İmparator Wilhelm’in siyaseti hususunda da sivri dilli, hatta çoğu zaman polemiğe kaçan eleştirmeni halini aldı. Ignaz Wrobel adını keskin politik makaleler için, Peter Panter’i edebiyat ve tiyatro uzmanı için, Theobald Tiger lakabını ise aktüaliteye ilişkin nükteli dizeleri için kullandı. 1918’den sonra bunlara bir de Kaspar Hauser adlı toplumsal eleştirmen eklendi.

Tucholsky 1914 ila 1915 senelerı içerisinde Jena’da hukuk doktora imtihanını verdikten sonra asker olarak Doğu Cephesi’ne yollandı. Savaş bittikten sonra kültürü ve siyaseti eleştiren yazılarına devam etti. 1918‘de Dünya Sahnesi (Weltbühne) olarak değiştirilen Schaubühne için, ağırlık noktasını kültürel eleştirilerden siyasete taşıyan yazılar yazıyordu. Dogmatik olmayan bir sosyalist olan Kurt Tucholsky, makalelerinde Weimar Cumhuriyeti’ni ateşli bir halde savundu. Yazar kısa bir sürede yergi yazarı ve adalet eleştirmeni olarak isim yaptı. Ayrıca 1920’ye kadar Ulk dergisinin baş redaktörlüğünü üstlendi.

1920 senesinde Else Weil ile evlendi. Ancak bu evliliği çok kısa sürdü. İkinci evliliğini, 1924‘de Mary Gerold ile yaptı, 1933’de boşandı.

Kurt Tucholsky, Politik bir gazeteci toplumcu – gerçekçi, toplumu eleştiren bir yazar olmanın bunun yanında taşlama (hiciv) ustası, kabare yazarı, şarkı sözü yazarı, romancı ve şairdir. Kendisini demokrat, barışsever ve antimilitarist olarak tanımlamıştır.

Çeşitli takma adlarla (Theobald Tiger, ignaz VVrobel, Peter Panter, Kaspar Hauser) paylaştığı mühim yapıtlarında Almanya’nın tutkularını ve zaaflarını iğneleyici bir alayla sözlerine ekledi. Tucholsky, politika, ordu ve yargı içinde antidemokratik eğilimlere ve özellikle nasyonal sosyalizm’in tehditinden uyarmıştır.

Yazarın toplumsal bir değişiklik yer alacağına dair umutları zamanla gelecekle alakalı korkulara dönüştü. Daha 1920’li senelerın başında Cumhuriyet’in sona ereceğini Nasyonal Sosyalistlerin iktidara geleceğini kestirebiliyordu. 1920’den beri USPD’ye üye olan ve iki yıl süreyle burada etkin rol oynayan Tucholsky, ekonomik buhrana düştü. Bu buhran onu, hiç istemediği halde bir bankada çalışmaya zorladı. Bir yıl sonra bağımsız gazeteci olarak Paris’e yerleşti.

1926 senesinde Berlin’e dönerek 1926’da solcu entelektüellerin en mühim forumu olan Weltbühne’nin yayıncısı oldu. Bu görevi tam 10 yıl sonra Carl von Ossietzky’ye devrederek Paris’e döndü.

Paris‘te yaşadığı senelerda Pirene Kitabı ile Beş PS ile adlı eserleri paylaştı. Tucholsky’nin yazılarından derlenen bu kitapta PS yazarın takma adlarını kastetmektedir. Kendi etkisizliğinden dolayı umutsuzluğa kapılan yazar, gazetecilik çalışmalarını minimuma1929’da İsveç’e göç etti ve burada yazdığı kitaplarla başarıyı yakaladı. Mona Lisa‘nın Tebessümü ve Ağlamadan Gülmesini Öğren yazarın gazetecilik senelerına ait yapıtlarını derlemesinden oluşmuştur.

Adolf Hitler‘in yükselişi karşısında iyice umutsuzluğa düşen Kurt Tucholsky, 1932‘de bütün eserlerinin yayına girmesinın yasaklanmasının sonrasında bir de Alman yurttaşlığından atıldı.

Yazarın son üç senesinde yazdığı, Avrupa’nın durumunu gözler önüne seren makalelerinden oluşan Q Günceleri sürgün edebiyatının mühim eserleri içindeki yerini aldı. Q Günceleri, fakat 1978’de yayınlanabildi. Zaten depresif bir ruh haline sahip olan yazar geçirdiği birkaç cerrahi operasyonun sonrasında yapayalnız kaldı ve daha da zayıf düştü.

Kurt Tucholsky, 21 Aralık 1935 tarihinde Göteborg, İsveç’de 45 yaşında intihar ederek ölmüştür.

Evlilikleri :

1.eşi : 1920 senesinde Else Weil ile evlendi. 1924 senesinde boşandı.
2.eşi : 1924 senesinde Mary Gerold ile evlendi. 1933 senesinde boşandı.

Eserleri :
Roman:
1912 – Rheinsberg-Aşıklar İçin Resimli Bir Kitap (Rheinsberg-Ein Bilderbuch für Verliebte)
1927 – Pirene Kitabı (Pyrenaeenbuch)
1928 – Bit fünf PS (Beş PS)
1931 – Gripsholm Sarayı (Schloss Gripsholm)

Deneme:
1930 – Mona Lisa‘nın Tebessümü (Das Laecheln der Mona Lisa)
1930 – Almanya, Almanya-Her Şeyin Üstünde (Deutschland, Deutschland ülber alles)
1931 – Ağlamadan Gülmesini Öğren (Lernen Lache ohne zu weinen)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
porno

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün