Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Önemli Noktalar

Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Önemli Noktalar, arayışı içine giren okurlarımız için Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Önemli Noktalar ile alakalı en iyi olanı siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Önemli Noktalar ile alakalı en fazla tercih edilenler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Önemli Noktalar

İçindekiler

Laptop alırken nelere dikkat edilmeli? Güncel fiyat aralıkları binlerce lira olan laptopları alırken tabi ki dikkatli olmak gerekiyor. Yazımızda siz değerli okurlarımıza yeni bir laptop veya bir bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken noktaları inceleyeceğiz! Keyilif okumalar!

Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Laptop alırken dikkat etmeniz gereken noktaları önce bir liste şeklinde size aktardıktan sonra geniş bir şekilde bir biçimde açıklamayı da yapacağız.

 • Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
  • Fiyat
  • Kullanım Amacı
  • İşlemci
  • RAM Miktarı
  • Ekran Kartı
  • Depolama Alanı
  • Ekran Boyutu ve Çözünürlük
  • Klavye
  • Pil Ömrü
  • Ağırlık

Fiyat

Laptop alırken önemle üstünde durulması gereken noktaların başında fiyat yer alıyor. Dolar kurunun çoğalmasıylabirlikte laptopların ve elektronik cihazların da fiyatı arttı. 2020’nin başlarında 5000 TL civarında oyun dahi oynayabileceğiniz cihazlar yer alırken şimdilerde en uygun oyun laptopu 7000 TL’den başlıyor.

Bunun yanında 2000 TL aşağısında da işe yarar bir laptop modeli yer almıyor. Dediğimiz gibi işe yarar bir model yok. Yani size bu laptopu alın, sizi uzun seneler götürür ve bir çok işinizi halledersiniz diyebileceğimiz fiyat aralığı 3000-4000 TL içinde değişiyor.

İlginizi Çekebilir | 2000 TL Laptop Önerileri

Kullanım Amacı

Evet geldik dikkat etmeniz gereken ikinci ve belki de en mühim noktaya. Arkadaşlar kullanım amacınız çok mühim. Laptopu oyun için mi, iş için mi, dizi yahut film izlemek için mi veya uzaktan eğitim için mi kullanacaksınız?

Çünkü oyun oynamak için alacağınız laptopların özellikleri de diğer modellere nazaran iyi oluyor. Elbette fiyatlar da bu noktada yükseliş gösteriyor.

İşten bahsettik. Nasıl bir iş peki? Eğer yalnızca Microsoft Office uygulamalarını (PowerPoint, Excel, Word) kullanacaksanız 5-6 bin TL gibi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Lakin sizin iş tanımınız; çizim, tasarım, programlama ise daha iyi özelliklere sahip laptopları seçmeniz gerekiyor.

Tabi programlama ve yazılım alanında bir iş yapacaksanız veya mühendislik öğrencisiyseniz gereksinimleriniz da yine dediğimiz gibi artacaktır. Çünkü bu tarz işler yüksek performans gereksinimi isteyebiliyor.

Diğer yandan yalnızca dizi ve film izleyecekseniz 3000 ile 5000 TL içindeki bir laptop sizin için yeterli olacaktır. Bu aralıkta bulunan laptopları da yabana atmamak gerekir.

İlginizi Çekebilir | Laptop Önerileri 2021

İşlemci

Evet şimdi de siz değerli okurlarımıza dikkat etmeniz gereken donanım özelliklerinden söz edeceğiz. Öncelikle işlemci nedir ve ne işe yarar? Bilgisayar birimlerinin çalışmasını ve bu bilgisayar birimleri içindeki bilgi akışını kontrol eden elektronik cihazlara işlemci diyoruz.

Üstelik işlemciler yalnızca bilgisayarlarda yer almıyor. Bulaşık ve çamaşır makineleri, televizyonlar, hesap makineleri işlemcilerin olduğu cihazlara misal olarak verilebilir.

Peki daha açık konuşmak gerekirse işlemci ne işe yarar? İşlemciler için bilgisayarların kalbidir desek yanılıyor olmayız. Vücutta dolaşan kanın tümü kalpten geçmektedir. İşte bilgisayarda bulunan ve işlenen verilen tümü de işlemciden geçmektedir. Yani işlemci bilgisayar için en mühim elektronik cihazlardan biri olma özelliğini taşır.

Umarım anlatabilmişizdir. İşlemci seçimimiz nasıl olmalı sorusunu duyar gibiyim. İşlemci seçerken yine yapacağınız işin ne olduğu sorusu karşımıza çıkıyor. Bugünlerde laptoplarda bir çok işlemci çeşidi yer alıyor. Lakin işlemci markası olarak yalnızca iki marka var. Intel ve AMD markaları dünyanın tüm işlemcilerini üretiyor diyebiliriz.

15sey.com olarak bizim tercih ettiğimiz işlemciler genelde Intel oluyor. Bu yazıda da Intel üzerinden devam edeceğiz. İşlemciye bakarken kendinize ben bu laptopu hangi amaç için alacağım sorusunu sormalısınız. Eğer yalnızca dizi-film veya Excel, Word gibi programlar için kullanacaksanız, Intel Celeron yahut Intel Core i3 işlemcili laptopları tercih edebilirsiniz.

Lakin oyun oynayacak, çizim ve tasarım yapacaksanız Intel Core i5 ailesine ait bir model işinizi görecektir. Elbette oynayacağınız oyunun ve kullanacağınız programların isteklerine göre Intel Core i7 ailesine sahip bir laptop almanız gerekebilir.

Bugünlerde Intel Core i5 işlemcilere sahip laptoplar en az 5500 TL’den başlıyor. Eğer i7 işlemcilere sahip bir laptop alacaksanız da 7000 TL’nin üstüne çıkmanız gerekecektir.

İlginizi Çekebilir | Mühendislik İçin Laptop

RAM Miktarı

İşlemcileri bireylerin kalbine benzetmiştik. RAM’i de atardamarlara benzetebiliriz. RAM’ler bilgisayarınızda veya telefonunuzda bulunan dosyaların bi hayli hızlı bir biçimde yazılıp, okunmasını sağlayan depolama birimidir. Evet yanlış duymadınız, RAM bir depolama birimi. Lakin RAM anlık olarak kullanılan bir depolama birimi. Mesela hard diskler de bir depolama birimi. Lakin onlar bilgiyi kalıcı olarak depoluyorlar. RAM ise anlık olarak depoluyor. Bu anlık olarak depolama ise bilgisayarda yaptığınız bir çok işin yerine getirilmesini sağlıyor.

Peki RAM seçimini nasıl yapacaksınız? Uzaktan eğitim için, dizi-film, günlük işler için bir laptop arıyorsanız RAM’inizin en az 2 GB olması gerekiyor. Aslını söylemek gerekirse en az 4 GB olması lazım. Çok üzülerek belirtmeliyim ki fiyatlar da bir o kadar değişiyor.

Bazı sitelerde gördüğümüz kadarıyla mühendislik, çizim, oyun, programlama için bir laptop alındığında en az 16 GB RAM’e sahip olunması gerektiğinden bahsedilmiş. Arkadaşlar bu yanlış bir tespit değil fakat doğruluğu da tartışılır. Eğer oyun oynamak istiyorsanız, PubG, GTA V, CS:GO, LoL vs en az 8 GB yeterli olacaktır. Elbette yüksek performans istiyorsanız 16 GB daha keyifli bir oyun oynamanız için güzel bir seçim olacaktır.

Peki tasarım, çizim, programlama, yazılım için laptop alacaklar ne yapmalı? Sizler için de yukarıda dile getirdiğimiz fikirler geçerli. En az 8 GB RAM, bu miktarın üstüne ne kadar çıkabilirseniz o kadar iyi olacaktır.

Ekran Kartı

Laptop alırken nelere dikkat etmeliyim sorusunun diğer bir cevabı ise ekran kartları. Ekran kartları görüntü değerinde büyük bir öneme sahipken, yapacağınız işlerde de hem sizin hem de bilgisayarınızın performansının artmasını sağlayacaktır.

Peki ekran kartları kimler için mühim? 3 boyutlu tasarım yapacaksanız, çizim programları kullanacaksanız yahut oyun oynayacaksınız, ekran kartı seçimine dikkat etmeniz gerekiyor.

Bunun yanı sıra EBA için bir laptop arıyorsanız veya günlük işler için arıyorsanız bilgisayarınızın harici bir ekran kartı olmasa da olur. Peki harici ekran kartı ne demek? Günümüzde genelde iki tip ekran kartı tercih edilmekte. Harici ve dahili ekran kartları.

Harici ekran kartlarına sahip bir laptop alacaksınız daha iyi tasarım ve oyun performansı alacağınızı söylemek olabilecek. Dahili ekran kartları ise paylaşımlı olarak kullanılan ekran kartlarıdır. Daha uygunlardır ve günlük işlerini yerine getirmek isteyen okurlarımız için uygundur.

Okuma Önerisi | 3000 TL Laptop Önerileri

Depolama Alanı HDD SSD

SSD’ler şimdilerde HDD’leri geçerek bilgisayar dünyasında zirveye oturdular diyebiliriz. Elbette SSD’ler HDD’lere göre daha pahalı fakat daha bi hayli hızlı! Bu hız azımsanacak bir hız değil. İster 3000 TL’lik bir laptop arayın ister 4000 TL. SSD’ye sahip bir laptop alırsanız bilgisayarınızın hızının arttığını göreceksiniz. 7-8 saniye içinde bir bilgisayar harika olmaz mıydı?

Burda fiyat devreye giriyor. SSD’ler bi hayli hızlı olurken fiyat aralıkları da pahalı. Lakin HDD’ler yavaş ve SSD’lere nazaran daha ucuz. Elbette 1 TB bir HDD almak yerine 256 GB bir SSD almak daha iyi olabilir. Eğer bilgisayarınızı depolama için kullanmayacaksanız SSD’ye sahip bir laptop seçmelisiniz. Yüksek performans isteyen işler için laptop arıyorsanız hem SSD hem de HDD’ye sahip cihazlar yer alıyor.

Toparlamak gerekirse bir çok oyun oynayacaksanız doğal olarak depolama alanı gereksiniminiz da artacaktır. O zaman 500 GB HDD 128 GB SSD’ye sahip olan modelleri seçebilirsiniz.

Günlük kullanım için de depolama gereksiniminiz fazla yoksa 128 veya 256 GB SSD kullanmanızı öneririz. Çünkü bu modellerde işlemci ve RAM performansı düşük oluyor. Bu da bilgisayarın yavaş olmasına sebebiyet verecektir. SSD ile durumu kurtarabilirsiniz.

Ekran ve Çözünürlük

Ekran ve çözünürlük hususunda değinmemiz gereken bir çok nokta yer alıyor. Burda da bilgisayarın kullanım amacı nedir sorusu karşımıza çıkıyor.

Ekran boyutunun ufak olmasını istiyorsanız yahut bütçeniz fazla değilse, ufak ekranlı modelleri seçebilirsiniz. Çözünürlük ise yine sizin tercihinize kalmış bir durum diyebiliriz.

Tasarım ve çizim gibi işlerle uğraşıyorsanız IPS panele sahip laptopları tercih edebilirsiniz. Çünkü en doğru renk aktarımı IPS panelde oluyor.

Oyun oynayacaksanız da ekran boyutunun 15,6 inçten daha az olmamasını öneririz. Bütçeniz varsa 17,3 inçe kadar çıkabilirsiniz.

Yardımcı Olabilir! | 5000 TL Laptop Önerileri

Pil Ömrü

Covid-19 ile evden çıkamadığımız şu günlerde pil ömrü ne kadar mühim bilmiyorum. Lakin pil ömrünün 4 saatten fazla olduğu modelleri tercih edebilirsiniz. Pili nasıl kullanmalısınız? Bu hususta her kafadan değişik bir ses çıkıyor. Teknik servise soruyorsunuz şarj dolduğunda çıkarın diyor. Başkası durmadan takılı olsun diyor. Ben şahsen laptopumu durmadan şarja takılı bir biçimde kullanıyorum. Sizin tercihinize kalmış bir durum.

Ağırlık

Ağırlık konusu da mühim konulardan birisi. Laptopu durmadan yanınızda taşıyorsanız hafif modelleri tercih edebilirsiniz. Günümüzde ağırlığı 1 kilogram’a kadar düşen modeller mevcutken, 3 kg olan modeller de mevcut. Bu nedenle kendiniz için en kilograma sahip modeli seçmelisiniz.

Evet sevgili okurlarımız laptop alırken nelere dikkat edilmeli, laptop alırken nelere dikkat etmeliyim gibi soruları yanıtladık. Umarız sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

porno izle cm to inches
bestnich altyazılı porno porno nulled script