Biyografi

Larry Ellison Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Larry Ellison kimdir?, Larry Ellison kaç yaşında?, Larry Ellison evi nerede?, Larry Ellison nerelidir? Larry Ellison ev adresi?, Larry Ellison kaç yaşında?, Larry Ellison nerede oturuyor?, Larry Ellison nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Larry Ellison hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 17.Ağustos.1944 senesinde doğan Larry Ellison şu an için 77 yaşında ve Aslan burcundandır. Larry Ellison doğum yeri ise Manhattan, New York, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise İş adamı olarak devam ettirmektedir.

Larry Ellison Kimdir? – Larry Ellison Evi Nerede? – Larry Ellison Nerede Oturuyor?

Larry Ellison Kimdir?, evi nerede?

Veritabanı yazılımı şifrketi Oracle’ın kurucusu ve CEO’sudur.

Larry Ellison, 17 Ağustos 1944 tarihinde Manhattan, New York, ABD’de bekâr bir anne olan Florance Spellman’ın oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Lawrence Joseph Ellison’dır. 9 aylıkken zatürree geçirdikten sonra teyzesi Lilian ve dayısı Louis ile yaşaması için annesi tarafından Şikago‘ya gönderildi ve evlatlık alındı. Üvey babası olan Louis, zamanında Rusya‘dan gelen bir göçmen. Ellison soy ismini ABD’ye girdiği yer olan Ellis Adası’na atfen almış. Emlak işiyle uğraşırken tüm malvarlığını Büyük Buhran’da kaybetmiş.

South Shore High School’dan mezun olduktan sonra 1962-1964 senelerında University of Illinois at Urbana-Champaign’da Bilgisayar Tasarımcılığı bölümünde okurken anne dediği teyzesi ölünce okuldan ayrıldı. 1964- 1966 senelerında da Chicago Üniversitesinde okudu. Mezun olmadan okuldan ayrıldı. Daha sonra bu bölümü bitirebilmiş ve üstüne 2 tane yüksek lisans derecesi de almıştır. 1966 senesinde 22 yaşına geldiğinde teknoloji endüstrisinin çıkışa geçen üssü Silikon Vadisi’nin yanı başındaki Berkeley, Kaliforniya’ya taşındı.

Larry Ellison, Kaliforniya’ya geldikten sonra iş hayatına atılarak Wells Fargo’dan mainframe üreticisi Amdahl’a kadar birden fazla işte çalıştı ve bu sırada bilgisayar ve programlama yeteneklerini geliştirdi. 1970‘lerde CIA ile çalışan ve Oracle isminde bir veritabanı geliştirme kontratı bulunan Ampex’te çalıştı.

IBM’de çalışırken verinin depolanma ve getirilme yönetimde devrim yaparak bağıntısal veri tabanını bulan, Oxford mezunu İngiliz bilgisayar bilimcisi Edgar Codd‘un bir makalesini okuyan Ellison çok etkilendi. Larry Ellison, 1977 senesinde kendi şirketini kurmaya karar verdi. Ellison, ortakları Bob Miner ve Ed Oates ile Software Development Laboratories adı altında ilk şirketini kurdu. 2000 dolar sermayeye sahip şirketin 1200 dolarını kendi cebinden bitirdi.

CIA‘deki projeden esinlenerek ilk yazılımlarının adını Oracle 2 koydular fakat Oracle 1 hiç var olmadı. Bir nevi Ampex ile CIA’e yaptıkları ve hiç günyüzüne çıkmayan iş başlangıç noktalarıydı.

1979 senesinde şirketin ismini Codd’un makalesinde veri tabanı anlayışına verdiği isim olan bağıntısal yani Relational olarak değiştirdiler. 1982 yılına gelindiğinde ise ismi amiral gemisi ürünleri Oracle olarak değiştirdi.

Hızla büyüyen Oracle, 1986 senesinde halka arz edildi ve 55 milyon dolar toplamayı başararak ülkeler arası bir dev olmak için ilk adımını attı.

Larry Ellison’ın Forbes 2017 verilerine göre Net serveti 59,2 milyar dolardır. Sertifikalı bir pilot olan Larry Ellison boş zamanlarında uçak kullanmak gibi zevkleriyle ön planda gözüküyor. Hatta 2 adet Sovyet yapımı Mikoyan MiG-29 jeti yer alıyor.

Larry Ellison, ABD istihbaratı CIA‘e yaptığı bir projeyle iş dünyasına ilk adımını attı. Servetini yazılım şifrketi olan Oracle aracılığıyla kazanan Larry Ellison enteresan bir hayat hikayesine sahiptir.

2004 senesinde İK, tedarik zinciri, finans yönetimi gibi alanlara yazılım çıkaran PeopleSoft şirketini 10 milyar dolar karşılığında satın aldı. 2009 senesinde ise IBM ve Hewlett Packard ile girilen sert bir mücadele sonucu sunucu üreticisi olarak anılan Sun Microsystems’i satın alarak Oracle bünyesine kattı. Böylelikle rakibi MySQL veritabanının da kontrolünü sağlamış oldu.

1997 senesinde Apple’ın CEO görevindeki Steve Jobs tarafından yönetim kuruluna alınmak istedi fakat kabul etmedi.

2010 senesinde 65 yaşını deviren Larry Ellison, yaşamını yaşamak için şirket yönetimi Mark Hurd ve Safra Catz gibi güvendiği insanlara devretti.

2012 senesinde Hawaii’de bulunan Lanai Adası’nın yüzde 98’ini ortalama 500 milyon dolar karşılığında satın aldı. Ada içindeki tüm otelleri de yenileyen Larry Ellison, adaya ulaşım için iki havayolu şirketi satın aldı. Four Seasons Oteli’nin yakınlarındaki 21 mülkü de 41 milyon dolar ödeyerek aldığı belirtilen Larry Ellison temiz ve yenilenebilir enerji yatırımları yaptığı adayı çevreci bir yaşam alanı deneyi olarak hazırlıyor. Bu sebeple 2014 senesinde da Oracle’da yürüttüğü CEO görevinden resmen ayrıldı.

Lükse bi hayli düşkün olan Larry Ellison, 2017 baharında Malibu Beach’te bulunan Milyarderler plajı olarak anılan bölgedeki ev için tam 48 milyon dolar ödedi. Larry Ellison’un ilk aldığı ev ise San Francisco‘nun milyonerler mekanı Pacific Heights bölgesinde 1988 senesinde 3.9 milyon dolar ödeyerek aldığı bir evdir.

2004 senesinde 9 yılda yaptırdığı Woodside California’da bulunan ev 16. yüzyıl Japon İmparatorluk sarayından esinlenilerek 70 milyon dolara mâl oldu ve 9 hektar alana yayılmayı sürdürüyor.

Ortağı Bob Miner 1994 senesinde yaşamını kaybettikten sonra Larry Ellison bu lüksünden az da olsa vazgeçti bilime daha önem vermeye başladı.

Bilişim dünyasında gösterdiği devasa atılım onu büyük bir girişimci olarak kabul etmemizi sağlar. Bunun bunun yanında, özellikle iş dünyasında gerçekleştirilen birden çok seminer, söyleşi ve konferansa entelektüel kişiliği ile katılan Ellison, dünyanın birden çok yerine milyonlarca dolar yardım yapmaktadır. Hayırsever kişiliği aracılığıyla, Afrika’dan Asya Pasifik’e kadar birden çok ülkede yardıma muhtaç bireyler tarafından tanınmakta ve sevilmektedir. Paraya çok önem vermediğini ve kendiliğinden kazandığının üzerini çizen Larry Ellison, “Ben oturduğum yerden saniyede 200 dolar kazanıyorsam kimse aç kalmamalı” diyerek yardımsever kişiliğini ortaya koymuştur. Bugün Lawrence vakfına aktardığı milyonlarca dolar ve Kızılhaç Kızılay gibi yardım kuruluşlarına bağışladığı milyarlarca dolar, Larry Ellison’u farklı kılan yanlarından yalnızca biri.

Evlilikleri :
1.eşi: 1967 senesinde Adda Quinn ile evlendi. 1974 senesinde boşandı.
2.eşi: 1977 senesinde Nancy Wheeler Jenkins evlendi. 1978 senesinde boşandı.
3.eşi: 1983 senesinde Barbara Boothe evlendi. 1986 senesinde boşandı. David Ellison (d. 1983) adında bir oğlu ve Megan Ellison (d. 1986) adında bir kızı mevcuttur.
4.eşi: 2003 senesinde Melanie Craft evlendi. 2010 senesinde boşandı.
Larry Ellison, 2010 senesinden beri model ve aktrist Nikita Kahn ile birlikte yaşamaktadır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün