Biyografi

Leopold Levy Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Leopold Levy kimdir?, Leopold Levy kaç yaşında?, Leopold Levy evi nerede?, Leopold Levy nerelidir? Leopold Levy ev adresi?, Leopold Levy kaç yaşında?, Leopold Levy nerede oturuyor?, Leopold Levy nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Leopold Levy hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1882??.Aralık.1966 senesinde doğan Leopold Levy şu an için 84 yaşında ve burcundandır. Leopold Levy doğum yeri ise Paris, FransaParis, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise RessamAkademisyen olarak devam ettirmektedir.

Leopold Levy Kimdir? – Leopold Levy Evi Nerede? – Leopold Levy Nerede Oturuyor?

Leopold Levy Kimdir?, evi nerede?

Leopold Levy, 1882 senesinde Fransa, Paris’te hepsi müzisyen olan beş kardeşin en küçüğü olarak doğmuştur. İlk yaptığı resim daha lise senelerında iken yaptığı evlerinde asılı bulunan Fransız ressam Gustave Courbet’nin bir tablosunun kopyasıdır.

1897 senesinde Paris Dekoratif Sanatlar Okulunda eğitim gördükten sonra Güzel sanatlar Yüksekokuluna serbest öğrenci olarak yazılmış, bunun yanında daha çok canlı model kullanan özel akademilerde çalışmıştır. Ressam Henri Matisse, Albert Marquet ve Andre Derain’le de bu zaman içinde tanıştı. 1898 senesinde sanatçı ve yazarların çevresine girdi. Onlarla ileriki yaşamında da sürecek dostluklar kurdu. 1899 senesinde O’nu üne kavuşturacak “Kapı” tablosunu yaptı.

1900 senesinde Henri Matisse, Paris’teki “Bağımsızlar” (Salon Des İndependens) sergisinin onur köşesine, Léopold- Lévy’nin “Kapı (La Porte)” isimli tablosunu asar. Bunun yanında yaşamını kazanmak için çeşitli mizah dergilerine desenler çizdi. 1910-1913 senelerı içerisinde resimden fazla gravür sanatıyla ilgilendi; Güzel Sanatlar Ulusal Derneği’nin Gravür Bölümü’nde devamlı olarak sergi açtı.

Birinci Dünya savaşında, önce cephede savaştı, sonra geri hizmete alındı; boş zamanlarında resim yapmayı sürdürdü. Bu zamanda gerçekleştirdiği Oturan Kadın adlı tablosunda, kendine özgü bir anlatımla izlenimcilere karşı tavrını koydu.

1920-1922 senelerı içerisinde Cassis’de Şenlik, Topuzlu Kadın, Cassis Manzarası, vb. tabloları yaptı. Daha sonra Salon d’Automne’da, Salon des Tuileries’de dostları Charles Despiau, Charles Georges Dufresne, Othon Friesz, André Dunoyer de Segonzac, Henry de Waroquier ile sergiler düzenledi, ünü giderek yayıldı, gravür albümleri yayımlandı. Paris‘teki atölyesinde özellikle portreler yaptı. 1927‘de Fransa‘nın güneyinde Marsilya yakınlarında Aix-en-Provence’a yerleşti, büyük manzara resimlerine yöneldi, “Margot Şatosunun Görünüşü” tablosunu burada yaptı.

Kışları Paris‘teki atölyesine dönen Leopold Levy, Montparnasse ve Saint- Germain des Pres’de sanatçı çevrelerindeki yaşama katıldı. 1927-1936 yıllan içerisinde çeşitli kişisel sergiler açtı.

İkinci dünya savaşı sonrasında tüm Batı’da, her yerde birden başlayan soyut resmin en mühim savunucularından biri, Charles Estienne’dir. 1951’de yazdığı bir yazıda, Estienne, herkesin dediği gibi Batı’da soyutun 1907’de Frantisek Kupka’yla değil, 1900 tarihli “Kapı” ile başladığını iddia eder.

1909 senesinde kendisinden gravür’ün inceliklerini öğrendiği Heiman Dullaart ile tanışarak Güzel Sanatlar Derneği’nin üyesi oldu ve devamlı onun sergilerine katıldı. En mühim yapıtlarını ürettiği askerlik senelerında İzlenimcliğin doruğa çıktığı 1914’lü senelerda kendisinin kübistlerle aynı çalışmaları yaptığı bilinmektedir.

Leopold Levy, fazlasıyla resim ve gravür sergisi açtığı 1923 senesinden sonra sanat dünyasında tanınmaya başladı. Lucretius’un Rerum Natura’sını 41 gravürü ile resimledi. Normandiya Trasatlantiği’nde dekorasyon işlerinde çalıştı.

1936 senesinde Fransa‘nın en yüksek dereceli sivil nişanı olan ‘Legion D’Honneur Nişanı’ ile şövalye oldu. Aynı yıl Türkiye’ye çağrıldı

Leopold Levy, Türk hükümetinin 1936 senesindeki davetiyle, Ocak 1937’de geldiği Türkiye’de, 1949 yılına kadar Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü Başkanı olarak görev yaptı. Akademideki ilk senesinde, asistanı Sabri Berkel’in de yardımıyla İstanbul’da bir gravür atölyesinin kurulmasını sağlamıştır. Bu atölyeden yetişen, Neşet Günal, Fethi Karakaş ve Fethi Kayaalp gibi çok kıymetli sanatçılar, Çağdaş Türk resminde mühim bir yer edinmişlerdir.

3 yıllık anlaşma ile gelen Leopold Levy, 13 yıl bu görevde kaldı. Bu vazifeye geldiğinde kendisine asistan olarak bundan öncekilerde Paris’te bulunmuş Sabri Berkel, Cemal Tollu, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nurullah Berk ve Şefik Bursalı’yı seçti. İlk senesinde gravür atölyesi kurdu. Bursa’da da bir resim atölyesi açılmasına önayak oldu. Akademi’de bir kitap kısmının açılması için çaba göstererek, Atatürk’ün emriyle açılmasını sağladı. Beşiktaş’taki Resim ve Heykel Müzesi’ni tanzim etti.

İstanbul’un otantik, bozulmamış yerlerinden peyzajlar yaptı. 1947’de Ankara Operası için Boğaziçi’nin bir gravür’ünü yaptı. Ahmet Hamdi Tanpınar, Nurullah Ataç, Yahya Kemal Beyatlı, Sabahattin Ali, Fikret Adil, Arif Dino, Abidin Dino, Güzin Dino, Nadir Nadi Abalıoğlu ve Berin Nadi gibi Türk dostları olan sanatçı II. Dünya Savaşı bitiminde 1949’da istifasını vererek Fransa’ya döndü.

Leopold Levy, İstanbul Güzel Sanatlar Akademi’deki görevinden ayrılıp 1949 senesinde Fransa’ya döndü. Türkiye’den ayrıldıktan sonra da Paris’te bir Türk dostu olarak yaşamaya devam eden Levy, ömrünün sonuna kadar Paris’e yolu düşen Türk sanatçılarıyla iletişimini koparmadan onlara destek olmaya devam etmiştir.

Öğrencilerine herhangi bir sanat anlayışını zorla kabul ettirme yoluna gitmediğini, yalnızca kişiliklerini bulmalarına ve kendi kendilerini yetiştirmelerine yardımcı olmaya dikkat ettiğini, Türkiye‘den ayrıldıktan çok sonra açıkladı.

Leopold-Levy, Türkiye‘den ayrıldıktan sonra, atölyesiyle birlikte fotoğraflarının mühim bir kısmını, öğrencilerinden ressam Tiraje Dikmen‘e bıraktı. Sanatçının bunun bunun yanında Fransa, Türkiye, Cezayir‘deki müzelerde ve çeşitli ülkelerdeki özel koleksiyonlarda yapıtları mevcuttur.

Leopold Levy, Aralık 1966 senesinde Paris, Fransa’da 84 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün