Lewis Carroll Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Lewis Carroll kimdir?, Lewis Carroll kaç yaşında?, Lewis Carroll evi nerede?, Lewis Carroll nerelidir? Lewis Carroll ev adresi?, Lewis Carroll kaç yaşında?, Lewis Carroll nerede oturuyor?, Lewis Carroll nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Lewis Carroll hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 27.Ocak.198314.Ocak.1898 senesinde doğan Lewis Carroll şu an için -85 yaşında ve Kova burcundandır. Lewis Carroll doğum yeri ise Daresbury, İngiltereGuildford, İngiltere olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise YazarMatematikçi olarak devam ettirmektedir.

Lewis Carroll Kimdir? – Lewis Carroll Evi Nerede? – Lewis Carroll Nerede Oturuyor?

Lewis Carroll Kimdir?, evi nerede?

İngiliz yazar, mantıkçı, matematikçi, yazar ve fotografçı. Sembolik mantık üzerine yazdığı mühim eserleri bulunsa da asıl ününü Alice Harikalar Diyarında, Aynanın İçinden, Köpan Avı gibi mühim edebi eserleri ile kazanmıştır.

Lewis Carroll ya da doğum adıyla Charles Lutwidge Dodgson, 27 Ocak1832 tarihinde, Daresbury, İngiltere’de dünyaya geldi. Onbir çocuklu kalabalık bir ailenin üçüncü çocuğu olan Caroll, ilk eğitimini evde, ailesinin yanında aldı. Oniki yaşındayken Richmond School ile orta öğretime başladı ve daha sonra Rugby School’da eğitimini bitirdi.

1849 senesinde Rugby School’dan ayrılan Caroll, 1851 senesinde Oxford Üniversitesi’ne yazıldı. Okulda çalışkan bir öğrenci olmamasına karşılık matematik dalında gösterdiği olağanüstü başarılar aracılığıyla eğitimini sürdürmek için gereken bursu almaya hak kazandı ve Christ Church okulunda matematik doçenti olarak çalışmaya başladı.

Genç yaşlarından beri şiir ve kısa hikayelere ilgi duyan Carroll, ilk olarak Mischmasch adlı dergide yayınlattığı eserlerini, 18541856 senelerı içerisinde The Comic Times ve Oxford Critic gibi daha kapsamlı kitlelere ulaşabilen dergilerde yayınlatarak edebiyat etrafında adını duyurmaya başladı. 1986 senesinde, Solitude adlı kısa hikayesinde kullandığı Lewis Carroll lakabını, daha sonra bütün eserlerinde kullanmaya başladı.

1962 senesinde, en büyük eseri olarak bilinen Alice Harikalar Diyarında’nın temellerini atmaya başlayan Carroll, bu eseri aile dostları olan Henry Liddell’in kızı Alice Liddell’den ilham alarak tasarladı. Eser, ilk olarak 1965 senesinde, Lewis Carroll yazar adı altında yayınlandı ve kısa bir sürede yazara büyük bir ün getirdi. Kitabın devamı olan Aynanın İçinden, 1871 senesinde yayınlandı ve ilk kitabın ününe yetişemese de başarılı bir edebi eser olarak olumlu eleştiriler aldı.

Carroll’un Alice’den sonra en fazla bilinen ve bi hayli beğeni alan yapıtı olan Köpan Avı, hayali bir yaratığın peşine düşmüş olan garip bir gemi tayfasının yolculuğunu konu alan, tek parça, uzun ve tamamıyla manasız bir şiirdi. Dante Gabriel tarafından resimlenen kitabın ilk baskısı, 1876 senesinde piyasaya sürüldü.

Yazarlık ve matematikçiliğin bunun yanında farklı ilgi alanları da olan Carroll, 1986 senesinde, amcası Skeffington Lutwidge’dan ilham alarak başladığı fotograf sanatçılığında tanınan bir isim oldu ve 1880 senesinde fotograf çekmeyi bırakana kadar 3000’den fazla kareye imza attı. Fotograflarında temel olarak insanları, köpekleri, ağaçları kullanan Carroll, çektiği bazı yarı-nü çocuk fotografları sebebiyle sübyancılıkla suçlandıysa da bu suçlama asla doğrulanmadı.

Karanlıkta yazmaya yarayan yazı tableti, Scrabble’ın temeli sayılabilecek mantık oyunları, dünyanın farklı ülkelerine yapılan geziler gibi birden fazla farklı ilgi alanı olan Carroll, Christ Church’deki öğretim görevlisi pozisyonu da 1881 yılına kadar devam ettirdi.

Levis Carroll, 14 Ocak1898 senesinde, Guildford, Surrey, İngiltere’de bulunan kızkardeşinin evinde, zaatüreden vefat etti.Naaşı, Guildford’da bulunan Mounth Mezarlığı’na gömüldü.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün