Louis Armstrong Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Louis Armstrong kimdir?, Louis Armstrong kaç yaşında?, Louis Armstrong evi nerede?, Louis Armstrong nerelidir? Louis Armstrong ev adresi?, Louis Armstrong kaç yaşında?, Louis Armstrong nerede oturuyor?, Louis Armstrong nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Louis Armstrong hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 04.Ağustos.190106.Temmuz.1971 senesinde doğan Louis Armstrong şu an için 70 yaşında ve Aslan burcundandır. Louis Armstrong doğum yeri ise New Orleans,Louisiana, ABDQueens, New York, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Müzisyen olarak devam ettirmektedir.

Louis Armstrong Kimdir? – Louis Armstrong Evi Nerede? – Louis Armstrong Nerede Oturuyor?

Louis Armstrong Kimdir?, evi nerede?

1920′ lerde Amerikan caz müziğini mühim oranda etkileyip klasikleştiren ve caz tarihin en iyi trompetçisi olarak anılan büyük caz ustası olarak bilinmektedir.

Louis Daniel Armstrong, 4 Ağustos 1901 tarihinde ABD’nin Louisiana eyaletinde New Orleans şehrinde fakir bir ailenin ferdi olarak doğmuştur. Babası William Armstrong, Louis daha küçük bir çocukken evi terketmişti. Annesi Mary Albert Armstrong’dur. Beatrice adında bir kız kardeşi mevcuttur.

Louis Armstrong’un çocukluğu, annesi ve küçük kızkardeşine bakarak geçti. Resmi bir eğitim almadı fakat zeki bir çocuktu ve hayatta kalmak için gerekli “sokak bilgisini” hemen edindi. Normal işlerin bunun yanında sokaklarda şarkı söyleyerek de para kazanmaya başladı. Daha sonraları bandolarda ve New Orleons’ın nehir gemilerinde çaldı. Mississippi nehrinde aşağı yukarı turlayan bir vapurda, tanınmış Fate Marable adlı grupla çalışmaya başladı.

11 yaşında yılbaşı gecesi üvey babasına ait bir silahla sokakta rastgele ateş açmak suçuyla bir ıslahevine gönderildi. Islahevi korosunda önce şarkıcı, sonra perküsyoncu ve kornetçi olarak yer aldı. Birkaç yıl sonra ıslahevinden çıktığında tek hedefi kendine bir enstrüman alarak müziğe devam etmekti. Para kazanmak için bir at arabasıyla kömür dağıttı. Bunun yanında da ödünç aldığı kornetlerle bulabildiği her grupla müzik yapıyordu.

Bu farklı genç, çok geçmeden şehrin en mühim cazcılarından biri olan Joe “King” Oliver’in dikkatini çekti ve Oliver onu müziksel bir himaye altına aldı. Oliver’la olan ortaklığı Armstrong’a bir çok kapı açtı. Önce reddetse de Oliver’ın ikinci daveti üzerine Chicago’ya, onun orkestrasında çalışmaya gitti. Ve bu kariyerinin dönüm noktası oldu. Bir süre sonra Louis Armstrong’la grubun bayan piyanisti “Lillian Hardin” içerisinde bir yakınlaşma oldu ve 1924’te evlendiler. Daha sonra New York’a gitti, zamanın en ünlü Afrikan-Amerikan grubu Fletcher Henderson’ın orkestrasına katıldı ve New York’luları hayran bırakan müziğini orada da sergiledi.1926 senesinde tekrar Chicago’ya döndüğünde artık bi hayli ünlüydü. Karısının orkestrasında “Dünyanın En İyi Trompetçisi” adı altında çalmaya başladı.

1926 senesinde Chigago’ya döndü ve kendi ismi altında ünlü ‘Hot Five and Hot Seven’ adlı içinde ‘Potato Head Blues’, ‘Muggles’ ve ‘West End Blues’ adlı hit şarkıların olduğu albümünü paylaştı. Armstrong’un ‘West End Blues’ şarkısındaki trompet girişi caz tarihindeki en ünlü doğaçlamalardan biri olarak kabul edildi.

Müzik yeteneği ve yaratıcı kişiliği ile bölgesel dans müziği halindeki caz müziğini popüler bir müzik haline dönüştürdü. Kariyerinde ki ilk başarılarını trompetçi olarak kazanan Armstrong, ilerleyen zamanlarda en mühim caz şarkıcılarından biri oldu.

1926’da iki müzisyen arkadaşıyla ortak bir klüp işletmeye başladı. 30’lu senelerda korneti bırakarak tamamiyle trompete yöneldi. Los Angeles’ta Les Hite’ın, New York’ta da Chick Webb’in orkstrasıyla çalıştı. 1932 ve 33 senelerında Avrupa’ya ilk ziyaretlerini yaptı.

Armstorng, New York, Los Angeles ve sonrasında Avrupa’yı turladıktan sonra kalıcı olarak 1943 senesinde Queens-New York’a yerleşti.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra Armstrong dünya çapında tanınan ve bi hayli beğeni alan bir sanatçı olmuştu. Pek çok turneye çıkmış ve dünyanın her yerindeki sevenleri ile buluşmuştu. Plakları liste başlarında yer alıyor, şarkıları radyolar tarafından kapışılıyordu. Özellikle o zamanlar özgürlüklerine yeni kavuşmuş olan Afrika devletlerinin vatandaşları tarafından bi hayli takdir edildi ve beğenildi. 1956 senesinde Afrika’da verdiği konsere yüzbinlerce Louis Armstrong hayranı katıldı. 50’li senelerdan sonra Armstrong uluslar arası bir sanatçı haline gelmişti.

Louis Armstrong, ilerleyen yaşlarında trompetçi değil, bir şarkıcı olarak da ülkeler arası bir star olmayı başardı.

Louis Armstrong, 1924 senesinde piyanist Lillian Hardin ile evlendi. 1938 senesinde boşandı. Aynı yıl Alpha Smith’le evlendi. 1942’de yeniden boşanıp geri kalan yaşamını birlikte geçireceği Lucille Wilson’la evlendi.

Kalp rahatsızlığını basından saklayarak konserler vermeyi sürdürdü.

Louis Armstrong 6 Temmuz 1971 tarihinde bir kalp krizi sebebiyle 69 yaşında Queens New York’da kendi evinde yaşamını kaybetti.

Filmleri :
1930 – Ex-Flame
1932 – A Rhapsody in Black and Blue (kısa film)
1932 – I’ll Be Glad When You’re Dead You Rascal You (kısa film)
1936 – Pennies from Heaven
1937 – Artists & Models
1937 – Every Day’s a Holiday
1938 – Dr. Rhythm
1938 – Going Places
1943 – Cabin in the Sky
1943 – Show Business at War (kısa film)
1944 – Jam Session
1944 – Atlantic City
1945 – Pillow to Post
1947 – New Orleans
1948 – A Song Is Born
1950 – Young Man with a Horn
1950 – I’m in the Revue
1951 – The Strip
1952 – Glory Alley
1953 – The Road to Happiness
1953 – The Glenn Miller Story
1956 – High Society
1958 – Satchmo the Great (belgesel)
1959 – The Night Before the Premiere
1959 – The Five Pennies
1959 – The Beat Generation
1959 – La Paloma
1959 – Kærlighedens melodi
1960 – Jazz on a Summer’s Day
1961 – Paris Blues
1961 – Auf Wiedersehen
1964 – Hello Dolly!
1965 – When the Boys Meet the Girls
1967 – What a Wonderful World
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker