Biyografi

Louise Glück Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Louise Glück kimdir?, Louise Glück kaç yaşında?, Louise Glück evi nerede?, Louise Glück nerelidir? Louise Glück ev adresi?, Louise Glück kaç yaşında?, Louise Glück nerede oturuyor?, Louise Glück nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Louise Glück hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 22.Nisan.1943 senesinde doğan Louise Glück şu an için 78 yaşında ve Boğa burcundandır. Louise Glück doğum yeri ise New York, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Şair olarak devam ettirmektedir.

Louise Glück Kimdir? – Louise Glück Evi Nerede? – Louise Glück Nerede Oturuyor?

Louise Glück Kimdir?, evi nerede?

2020 senesinde Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazanmıştır. Louise Glück, otobiyografik dili, bireysel ve toplumsal travmalardan esinlenen sade ama derin etkili anlatımıyla olabildiğince gerçek, özgün ve kuvvetli bir şairdir.

Louise Glück, 22 Nisan 1943 tarihinde New York, ABD’de Yahudi aile olan Daniel Glück, Beatrice Glück çiftinin kızı olarak doğmuştur. Long Island’da büyüdü. New York’da George W. Hewlett Lisesi, Sarah Lawrence College ve 1967-1968 senelerı içerisinde Columbia Üniversitesi Sanat Okulunda eğitim hayatına devam etti.

Louise Glück, gençlik senelerında anoreksiya nervoza hastalığı ile uğraştı. İlk şiirleri de 60’larda çıktı. İlk kitabı First Born (İlk Doğan) 1968’de basıldı.

7 yılını terapi altında geçirerek toparlanan Louise Glück, boşanma ile neticelenen iki evlilik yaparken 1980’de Vermont’taki evinin tamamiyle yanmasıyla sahip olduğu ne varsa kaybetti. Bu kişisel travmatik meselelerin yanında 11 Eylül 2001 saldırılarından da bi hayli etkilenen Glück, 2004’te October adlı kitabı kaleme aldı.

Louise Glück, 1977-2019 senelerı içerisinde yazar John Dranow ile evli kaldı. Noah Dranow (d. 1973) adında bir oğlu mevcuttur.

Louise Glück, Amerikan Felsefe Topluluğu bir üyesidir.

Yale Üniversitesi‘nde İngilizce profesörü olan Louise Glück, 1968’de “Firstborn” ile ilk çıkışını yaptı ve Nobel Academy tarafından Amerikan çağdaş edebiyatının en ileri gelen şairlerinden biri olarak kabul edildi.

Glück genellikle otobiyografik bir şair olarak tanımlanır; çalışmaları duygusal yoğunluğuyla ve kişisel deneyimler ve modern yaşam üzerine meditasyon yapmak için sık sık mitoloji ya da doğa imgelerinden yararlanmasıyla bilinir. Tematik olarak şiirleri travma , arzu ve doğa yönlerini aydınlattı.

Louise Glück, Guggenheim ve National Endowment for the Arts bursları, American Academy of Arts and Letters Altın Madalya ve Ulusal Beşeri Bilimler Madalyası gibi bir çok ödülün sahibidir.

Glück, Yale Üniversitesi‘nde misafir öğretim üyesi ve Rosenkranz yazarıdır. Cambridge, Massachusetts‘te yaşıyor.

Louis Glück, 2015 senesinde National Humanities Medal ödülünü dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın elinden aldı.

Louise Glück, 2020 senesinde Nobel Edebiyat Ödülü‘nü kazanmıştır.

Önemli ödülleri:
Pulitzer Şiir Ödülü (1993)
Bollingen Ödülü (2001)
ABD Şair Ödülü Sahibi (2003–2004)
Ulusal Kitap Ödülü (2014)
Ulusal Beşeri Bilimler Madalyası (2015)
Nobel Edebiyat Ödülü (2020)

Şiirlerinden örnekler :

Yalnızlık

Hayli karanlık bugün; yağmurun içerisinden
görünmüyor dağ. Hayatı yeraltına sürükleyen
yağmurdur tek ses.
Ve yağmurla birlikte gelir soğuk.
Bu gece ay olmaz, yıldızlar da.

Rüzgâr geceleyin yükseldi;
sabah boyunca kamçıladı buğdayı –
öğle vakti dindi. Fakat fırtına devam etti,
ıslattı kuru tarlaları, sonra sel olup taştı –

Yok oldu toprak.
Görülecek bir şey yoktu, yalnızca yağmur
ışıldıyordu karanlık pencerelere karşı.
Hiçbir şeyin kımıldamadığı dinlenme yeridir burası –

Şimdi dönüyoruz olduğumuz şeye,
dilsiz ve imgelemsiz olarak
karanlıkta yaşayan hayvanlara –

Hayatta olduğumun hiçbir ispatı yok.
Yalnızca yağmur var, sonsuz yağmur.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün