Biyografi

Luciano Pavarotti Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Luciano Pavarotti kimdir?, Luciano Pavarotti kaç yaşında?, Luciano Pavarotti evi nerede?, Luciano Pavarotti nerelidir? Luciano Pavarotti ev adresi?, Luciano Pavarotti kaç yaşında?, Luciano Pavarotti nerede oturuyor?, Luciano Pavarotti nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Luciano Pavarotti hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 12.Ekim.193506.Eylül.2007 senesinde doğan Luciano Pavarotti şu an için 72 yaşında ve Terazi burcundandır. Luciano Pavarotti doğum yeri ise Modena, İtalyaModena, İtalya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ses Sanatçısı olarak devam ettirmektedir.

Luciano Pavarotti Kimdir? – Luciano Pavarotti Evi Nerede? – Luciano Pavarotti Nerede Oturuyor?

Luciano Pavarotti Kimdir?, evi nerede?

İtalyan tenör. Dünyanın en ünlü tenörü olan Pavarotti, dinleyici kitlesi sınırlı olan opera türünü milyonlara sevdirmiş, popülerleşmesinde ve ilgi görmesinde büyük rol oynamıştır. Müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden olan ve tüm müzik türlerinde verilen Grammy de dahil olmak üzere birden fazla mühim ödülün sahibi olmuştur. 60’lı senelerdan bugüne aralarında Placido Domingo ve Jose Carreras gibi diğer tenörlerle birlikte verdiği konserler de dahil, sayısız konser vermiş, albüm yapmış, pop müziğin başarılı isimleriyle ortak projelerde yer almıştır. Pavarotti’nin 2 Guinnes rekoru bulunmaktadır. Bir konserinde sahneden ayrıldığında seyirci tarafından tam 165 kez alkışlanarak sahneye geri çağrılan tenör, hiçbir müzisyene kolay nasip olmayacak bir ilgi görerek Guinnes rekoru kırmıştı. Guinnes’e geçen bir diğer rekoru ise Placido Domingo ve Josep Carreras’la birlikte kaydettikleri
The Three Tenors in Concert albümünün tüm zamanların en fazla satan klasik müzik albümü olarak tarihe geçmesidir.

12 Ekim1935‘te Modena, İtalya‘da dünyaya geldi. Babası Fernando Pavarotti tenör, annesi Adele Pavarotti ise bir tütün fabrikasında işçiydi. Küçük yaşta sesiyle dikkat çekmeye başlayan Pavarotti, babasıyla birlikte Modena’nın şehir korosunda performans gösteriyordu. İlk gençlik senelerında yine babası Fernando’yla birlikte Gioachino Rossini adlı koroyla Galler’e giden Pavarotti, Llangollen ülkeler arası şarkı söyleme müsabakasında birinci olduktan sonra tenör olma hususundaki inancı iyice artmıştı. Eğitimi öğretmenlik üzerine olmasına rağmen, Arrgio Pola ve Ettore Campogallianni‘dan dersler aldı.

1961 senesinde opera bölgesindeki en prestijli ödüllerden Concorso Internazionale‘i kazandıktan sonra, 29 Nisan‘da ilk kez La bohème isimli opera oyununda Rodolfo kişiliğiyle seyirci karşısına çıktı. Kendi ülkesinde adını duyurmaya başladığı bu zaman içinde şubat 1965‘te Amerika‘ya gitti ve Joan Sutherland‘la birlikte sahne aldı. Pavarotti, Güney ve Kuzey Amerika, Asya, Afrika, Avrupa ve Avustralya’da konserler veriyordu ve ünü kendi ülkesininin dışına çıkmıştı, tüm dünya çapında büyük ilgi görüyordu. Bir opera sanatçısı ve tenör olarak dinleyici kitlesi sınırlı olan bu türün popüler olmasında kilit rol oynayan Pavarotti, ilk albümü Puccini: Madama Butterfly‘ı 1987‘de dinleyiciyle bir araya getirdi.

Pavarotti U2 grubunun solisti Bono ile birlikte 19921995 senelerındaki Bosna Savaşı esnasında insani yardım sağlanması için çalıştı ve Mostar‘da da Pavarotti Müzik Merkezi‘ni kurdu. Savaş esnasındaki insani desteği bundan dolayı
Bosna Hersek‘in başkenti Saraybosna‘da Onursal vatandaş ilan edilen Pavarotti, müzik okulunu, Bosnalı sanatçıların kabiliyetlerini geliştirmelerine olanak sağlamak ve savaştan etkilenen çocukların müzikle tedavi edilmelerine yardımcı olmak maksadıyla kurmuştu.

Luciano Pavarotti, Birleşmiş Milletler‘e yardım maksadıyla gerçekleştirilen konserler ve hayır etkinlikleri amaçlı Pavarotti and Friends projesini de başlattı. Bu proje kapsamı içinde aralarında Celine Dion ve U2‘nun da olduğu birden çok müzisyen ve grupla konserler veren tenör, 13 Mart2004‘te New York Metropolitan Opera‘da sahne aldı.

Pavarotti’nin eski menajeri Herbert Breslin ünlü tenörle alakalı olarak “Kral ve Ben: Luciano Pavarotti’nin Sansürlenmemiş Hayatı” isimli kitabı kaleme aldı. Ünlü tenorla 30 yıl birlikte çalıştıktan sonra 2002‘de yollarını ayıran Breslin, Pavarotti’nin kaba, çocuksu ve takıntılı bir kişiliğe sahip olduğunu dile getiriyordu. Şehvet düşkünü ve görgüsüz olarak tanımladığı ünlü tenorün çapkın olmasından da dem vuran Breslin, şunları ifade ediyordu:

Pavarotti, birlikte çalıştığı opera sanatçılarını acımasızca eleştirir. Mesela, Alman soprano Elizabeth Schwarzkopf için ‘Kostümünü çıkardığı zaman temizlikçi kadından farksız’ yorumunu yapmıştı. Tenor Placido Domingo için de ‘Domingo benim gibi bir sese fakat rüyalarında sahip olur’ demişti.

Pavarotti’nin iştahına düşkünlüğünü, bir haremi olduğunu ve ikinci eşi Nicoletta Mantovani için “Haremimin favorisi‘ yorumunu yaptığını dile getiren Breslin ünlü tenörün etrafındaki tüm kadınlara kur yaptığına da kitabında yer verdi.
Luciano Pavarotti, pankreasında çıkan kitle sebebiyle temmuz 2006‘da ameliyat oldu. 70 yaşında yakayı ele verdiğı bu hastalıkla olan direnişini sürdüren tenör, 9 Ağustos2007 itibariyle memleketi Modena kentinde hastaneye kaldırıldı. Hastane yetkilileri bir yıl önce pankreas kanseri sebebiyle ameliyat edilen ünlü tenörün, gözlem maksadıyla hastaneye yatırıldığını dile getirdi.

İlk eşi Adua’dan üç, ikinci eşi Nicoletta Mantovani’dan bir olmak üzere 4 kızı olan Pavarotti, bunun yanında bir torun sahibi.

Luciano Pavarotti, 6 Eylül 2007 tarihinde Modena, İtalya’da 72 yaşında pankreas kanseri nedeni ile yaşamını kaybetti.

Albümleri

Ti Adoro (2003)

Various: Pavarotti – Rom… (2002)

The Pavarotti Edition (W… (2001)

Pavarotti & Friends For … (1999)

The Three Great Tenors (1995)

Christmas Favorites From… (1995)

Luciano Pavarotti – My F… (1994)

Puccini: Tosca (Highlights) (1993)

Ti Amo: Puccini’s Greate… (1993)

Luciano Pavarotti In Con… (1992)

Pavarotti In Concert (1990)

The Three Tenors In Conc… (1990)

Puccini: Madama Butterfly (1987)
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün