Luigi Galvani Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Luigi Galvani kimdir?, Luigi Galvani kaç yaşında?, Luigi Galvani evi nerede?, Luigi Galvani nerelidir? Luigi Galvani ev adresi?, Luigi Galvani kaç yaşında?, Luigi Galvani nerede oturuyor?, Luigi Galvani nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Luigi Galvani hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 09.Eylül.173704.Aralık.1798 senesinde doğan Luigi Galvani şu an için 61 yaşında ve Başak burcundandır. Luigi Galvani doğum yeri ise Bologna – İtalyaBologna – İtalya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Fizikçi olarak devam ettirmektedir.

Luigi Galvani Kimdir? – Luigi Galvani Evi Nerede? – Luigi Galvani Nerede Oturuyor?

Luigi Galvani Kimdir?, evi nerede?

Kas ve sinir hücrelerinin elektrik ürettiğini keşfeden İtalyan fizikçi

Luigi Galvani, 9 Eylül 1737 tarihinde Bologna – İtalya‘da doğmuştur. Dindar bir çocuktu. Gençliğinde papazlığı meslek olarak seçti. Ama bilime karşı duyduğu ilgi onu dinsel çalışmalardan uzaklaştırdı. Kendini tıp ve anatomi araştırmalarına adadı. Bologna Üniversitesinde tıp öğrenimi gördü. Yirmi iki yaşında diploma aldı. Yirmi beş yaşında da dünyaya geldiğu şehrin ünlü üniversitesinde profesör oldu. 1762 senesinden başlayarak ders verdiği Bologna Üniversitesi’nde, 1778 senesinde anatomi profesörü; daha sonra da kadın hastalıkları profesörü oldu.

Kurbağaların anatomik yapılarını, mekanik ve elektriksel etkenlerin kurbağaların sinir sistemleri üzerindeki etkilerini incelerken bir rastlantı sonucu, hayvan dokularındaki elektriklenmeyi 1786 senesinde buldu.

Derisi soyulup bir bacağından,ince bir ipin ucundaki bakır çengel yardımıyla bir demir askıya asılmış bir kurbağanın, askıya her dokunuşunda kasıldığını gözledi.

İtalyan fizikçisi Alessandro Volta‘nın (1745-1827) açıkladığı bu olay, bakır, demir ve bacaktaki yumuşak dokunun yapısında bulunan sıvıdan oluşan sistemin, elektrolitik bir üreteç (pil) gibi davranmasından kaynaklanıyordu. Bakır ve demir üreticin elektrotlarını, dokudaki sıvı ise elektroliti oluşturuyordu. Kurbağanın demir askıya değmesiyle oluşan kısa devre sonunda da bacaktaki hareket sinirleri üzerinden bir elektrik akımı geçiyor ve bu da kasların kasılmasına neden oluyordu.

Luigi Galvani daha sonra dokunmayla elektriklenmeyi buldu. Bu araştırmalarını 1791 senesinde paylaştığı “De viribus electricitatis in motu musculari commeritarius” (Elektriğin Kas Hareketlerindeki Etkisi Üstüne Düşünceler) adlı eserinde açıkladı.

Fransız İmparatoru Napolyon Bonapart’ın 1797 senesinde Kuzey İtalya’da kurduğu Cisalpine Cumhuriyeti’ni tanımadığı için üniversitedeki görevinden alınan Luigi Galvani’nin adı elektrik ve elektrofizyoloji alanlarında bir çok etkilerden yararlanılarak gerilim ölçümünde kullanılan aygıt da yine onun adından yola çıkılarak “galvanometre” diye adlandırıldı.

Kimyasal yolla elektrik elde edilebileceğini keşfettiğinden bu işleme soyadından türetilen “galvanism” denilmektedir. Galvanize etmek terimi de oradan gelmektedir.

Luigi Galvani, 4 Aralık 1798 tarihinde Bologna – İtalya’da 61 yaşında ölmüştür.

1780 senesinde Galvani ders verdiği üniversitenin laboratuvarında öğrencileriyle birlikte kurbağaların sinirleri üzerinde bazı incelemeler yapıyordu. Bu inceleme esnasında öğrenciler derisi yüzülmüş bir kurbağayı, üzerinde elektrik yükü bulunan bir masaya bilmeden koyarlar. Bir öğrenci de demir bisturi (neşter) ile kurbağanın sinirleriyle oynarken ölü hayvanın kaslarında kasılmalar yaşandığini görür. Durumu profesörüne söyler. Galvani bu garip olayla ilgilenir ve bu konu üzerinde çalışmalarda bulunabilmek için öteki bütün araştırmalarını yarım bırakır.

Galvani, laboratuvarında bu deneyi birkaç defa tekrarlar, her seferinde de aynı sonucu alır. Kesin olarak anlar ki kasılmaların meydana gelmesi için sinirlere iletken bir cisimle dokunmak gerekmektedir ve bu işlemde bir elektrik üreticisine ihtiyaç yoktur. Benzer kasılmaları elde etmek için iki ucu ayrı madenden yapılmış bir pergelle sinirlere dokunmak yeterli gelmektedir. Böylelikle Galvani, kurbağa gibi bütün hayvanların vücutlarında elektrik yükü taşıdıkları sonucuna vardı. Bu gücü «hayvan elektriği» olarak adlandırdı.

Deneylerine senelerca devam etti. Sonunda «Kas hareketlerinde elektrik gücü» adlı bir kitap yazmaya karar verdi. Bu eser, elektrik hadiseleriyla ilgilenenler, özellikle Pavia Üniversitesi profesörlerinden Como’lu Alessandro Volta tarafından ilgiyle karşılandı. Volta Galvani’nin hayret verici keşfinden sonra “hayvan elektriğiyle alakadar olmaya başladım” diye yazacak kadar heyecanlandı.

Aynı deneyle Volta da kendi laboratuvarında bir çok defa tekrarladı. Ama onun vardığı sonuç bütünüyle ayrıydı. Volta, bu elektrik olayının meydana gelebilmesi için iki değişik metalin bulunması gerektiğini, bu durumda ölü kurbağanın çift madenli pergelin meydana getirdiği elektrik akımının etkisiyle davranmakten başka bir görevi olmadığını anladı.

Vardığı sonuçları açıklaması Galvani’yle aralarında uzun tartışmalara yol açtı. Her ikisi de kendi iddialarının doğru olduğunu savunuyorlardı.

Sonunda Volta, 1799’da yaptığı pille (bu pil asit içine daldırılmış iki ayrı metalden meydana geliyordu) elektrik enerjisi elde edilebileceğini ispatladı ama Galvani bunu hiçbir zaman öğrenemedi. Çünkü o, bu keşiften bir yıl önce ölmüştü.

Galvani’nin ölümünden birkaç yıl önce İtalya’da politika bir dalga gibi bilim alanını da kaplamıştı. Ülkede papalığa karşı bir direnme olmuş, başarıyla neticelenen bu hareket sonunda Lombardia Cumhuriyeti kurulmuştu. Bütün vatandaşlar bu yeni cumhuriyete sadakat yeminine çağrıldı. Galvani, Papa’nın büyük bir haksızlığa uğradığı düşüncesini taşıdığı için gitmedi. Yeni hükümete sadık kalacağına dair yemin etmeyi reddetti. Bundan dolayı Bologna Üniversitesindeki görevini bırakmaya mecbur oldu. Geçirdiği sıkıntı ve sevdiği mesleğinden ayrılmanın verdiği keder, sağlığını tehlikeye düşürdü. Hastalandı, sinirleri bozuldu. Artık hayatla ilgisi azalmıştı. Yeni hükümet onun çalışmalarını göz önüne alarak eski görevini vermek istedi ama çok geç kalınmıştı. Galvani bu haber kendisine ulaşmadan 4 Aralık 1798’de yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker