Biyografi

Lütfü Savaş Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Lütfü Savaş kimdir?, Lütfü Savaş kaç yaşında?, Lütfü Savaş evi nerede?, Lütfü Savaş nerelidir? Lütfü Savaş ev adresi?, Lütfü Savaş kaç yaşında?, Lütfü Savaş nerede oturuyor?, Lütfü Savaş nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Lütfü Savaş hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 23.Mart.1965 senesinde doğan Lütfü Savaş şu an için 56 yaşında ve Koç burcundandır. Lütfü Savaş doğum yeri ise Dağdüzü Köyü, Yayladağı ilçesi, Antakya, Hatay olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise SiyasetçiDoktorAkademisyen olarak devam ettirmektedir.

Lütfü Savaş Kimdir? – Lütfü Savaş Evi Nerede? – Lütfü Savaş Nerede Oturuyor?

Lütfü Savaş Kimdir?, evi nerede?

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı

Lütfü Savaş, 23 Mart 1965 tarihinde Hatay, Antakya’da Yayladağı ilçesinin Dağdüzü Köyü’nde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Beş yaşında iken ailesiyle birlikte Hatay‘ın merkez ilçesi olan Antakya’ya göç etmiş; ilk, orta ve lise öğrenimini Antakya’da tamamlamıştır. İlköğretim senelerında yaz aylarında ailesiyle birlikte Amik Ovası’nda pamuk toplamış, Antakya’da değişik zanaat dallarında çıraklık yapmıştır. Çocukluk ve gençlik senelerını Antakya’nın Havuzlar Mahallesinde geçiren Lütfü Savaş, 1984 senesinde başladığı Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1990 senesinde mezun oldu.

1990-1996 senelerı içerisinde Kayseri‘nin Develi ve Balıkesir‘in Burhaniye ilçelerinde TC Adalet Bakanlığı’na bağlı kurumlarda pratisyen hekim olarak görev yapmıştır. 1996 senesinde İstanbul Okmeydanı Sosyal Sigortalar Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nde uzmanlık eğitim hayatına başlamış, 2000 senesinde uzmanlığını almıştır. Aynı yıl Başkent Üniversitesi Adana Eğitim Araştırma Hastanesi’ne öğretim üyesi olarak girmiş, hastanenin mikrobiyoloji laboratuvarının kurulumunda mühim görevler üstlenmiştir. 2002 senesinde memleketi olan Hatay‘a hizmet verme sevdasıyla Hatay, Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluşunda görev almak üzere Antakya‘ya geri dönmüştür.

Lütfü Savaş, Hatay, Mustafa Kemal Üniversitesinin 2002 senesinde kurulan Tıp Fakültesi’nin kuruluşunda görev aldı. Eski Devlet Hastanesinin Mustafa Kemal Üniversitesi’ne kazandırılması ve Araştırma Hastanesinin açılmasında başhekim yardımcılığı görevi yaptı. 2007 senesinde Doçent oldu. 2006-2008 zamanında Hatay, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Danışmanlığı görevinde bulundu.

29 Mart 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki görevinden ayrılıp AK Parti‘den Antakya Belediye Başkanı adayı oldu ve %47.3 oyla seçimleri kazandı. Lütfü Savaş, 29 Mart 2009 tarihinde AK Parti adayı olarak Antakya Belediye Başkanı seçildi ve bu görevini 30 Mart 2014 tarihine kadar yaptı. Görev yaptığı zaman zarfında başta Asi Nehri’nin temizlenmesi olmak üzere bir çok hizmette bulundu.

2014 Türkiye yerel seçimleri’de Adalet ve Kalkınma Partisi‘nin Adalet Bakanı Sadullah Ergin‘i Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olarak göstermesi üzerine Adalet ve Kalkınma Partisi‘nden istifa etti. Cumhuriyet Halk Partisi‘nin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun daveti üzerine partideki bir çok karşı görüşe rağmen annesinin telkinleri ve Mustafa Kemal ATATÜRK‘ün 6 ilkesinden birinin milliyetçilik olması görüşüne binaen 2014 Türkiye yerel seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olarak gösterildi.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan seçimde CHP adayı olarak %41 oyla Hatay‘ın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi.

Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşunda, yapılanmasında ve hızla gelişmesinde mühim katkılar sağlamış, şehrin ülkeler arası tanıtımında büyük başarılar elde etmiştir. Bunlardan başlıcaları; Aba Güreşi Federasyonunun kurulması ve Uluslararası Aba Güreşi müsabakalarının Hatay’da gerçekleştirilmesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi Kadın Basketbol Takımının 2016 yılı Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanması, 2017 senesinde Hatay’ın EXPO 2021 organizasyonuna ev sahipliği yapmasına hak kazanması ve yine 2017 senesinde UNESCO Yaratıcı Şehirler kapsamı içinde Dünya Gastronomi Şehri ünvanının elde edilmesidir.

Lütfü Savaş, Nazan Savaş ile evlidir. İki çocuğu mevcuttur. Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın eşi de kendisi gibi akademisyen olup, Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda öğretim üyesidir.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yeniden Cumhuriyet Halk Partisi‘nin ve Millet İttifakı‘nın Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi. %55,17 oranında aldığı oy ile yeniden başkanlığa seçildi.

Bulunduğu Siyasi Partiler :
2009 – 2014 – Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)
2014 – ——- – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün