Lütfullah Kayalar Kimdir? Nerelidir?

Lütfullah Kayalar Kimdir? – Lütfullah Kayalar Evi Nerede? – Lütfullah Kayalar Nereli?

Lütfullah Kayalar kimdir?, Lütfullah Kayalar kaç yaşında?, Lütfullah Kayalar evi nerede?, Lütfullah Kayalar nerelidir? Lütfullah Kayalar ev adresi?, Lütfullah Kayalar kaç yaşında?, Lütfullah Kayalar nerede oturuyor?, Lütfullah Kayalar nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Lütfullah Kayalar hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1952 senesinde doğan Lütfullah Kayalar şu an için 69 yaşında ve burcundandır. Lütfullah Kayalar doğum yeri ise Akdağmadeni, Yozgat olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise SiyasetçiBakan olarak devam ettirmektedir.

Lütfullah Kayalar Kimdir?, evi nerede?

1989 -1991 senelerı içerisinde Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanı görevi yapan Lütfullah Kayalar 1 Kasım 2015 erken seçimi için Yozgat bağımsız milletvekili adayı oldu.

Lütfullah Kayalar, 1952 senesinde Yozgat ilinin Akdağmadeni beldesinde doğmuştur. Köken olarak ataları Orta Asya Kayı Boyu’ndan gelmekte ve Konya bölgesine yerleşmekte olup, Evlâd-ı Fatihan olarak Osmanlı ile birlikte Balkanlar Kayalar’a ve Mübadele ile Samsun ve Yozgat’a kadar geniş bir coğrafyaya dayanmaktadır.

İlkokulu Yozgat Namık Kemal İlkokulunda, ortaokulu Yozgat Merkez Ortaokulunda, liseyi Ankara Aydınlık Evler Lisesinde okudu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’de kısa bir süre okuduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne geçerek oradan avukat olarak mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra Yozgat ve Ankara‘da avukat olarak çalıştı.

Lütfullah Kayalar, bunun yanında sporla da zaman harcayarak Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanlığı da yaptı.

1983 senesinde siyasete girerek, (ANAP) Anavatan Partisi, Ankara il örgütü kurucusu oldu. Ardından 12 Eylül Darbesinin sonrasında yapılan ilk genel seçim olan 1983 Türkiye genel seçimlerinde ANAP milletvekili seçildi. XVII., XVIII., XIX., XX. ve XXI. Dönem Yozgat Milletvekilliği, TBMM Başkanlık Divanı İdare Amirliği, TBMM KİT Komisyon Başkanlığı ile Tarım Orman ve Köy İşleri ve Maliye Bakanlıkları yaptı. AGİT Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu üyesi oldu.

Turgut Özal’ın Başbakan olduğu 31 Mart 1989 – 23 Haziran 1991 senelerı içerisinde Tarım Orman ve Köyişleri Bakanlığı esnasında Türkiye’nin en büyük yeşil kuşak projesi ile “Şehirde ne varsa köyde de olacak” sloganı ile Türkiye genelinde büyük bir yapılandırma hareketi başlattı.

Yıldırım Akbulut’un Başbakan olduğu 6 Mart 1996 – 28 Haziran 1996 tarihleri esnasında Maliye Bakanı olarak görev yaptı.

2007 Genel seçimlerine ANAP‘ın girmemesi üzerine CHP‘den aday olduysa da seçilemedi.

Halen hukukçu olarak danışmanlık yapmaktadır.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan erken genel seçiminde Yozgat‘tan bağımsız milletvekili adayı oldu.

Siyasi Parti İlişkileri :
1989-2002 – Anavatan Partisi (ANAP)
2002-2007 – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)
2007 – —– – Bağımsız

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker