Biyografi

M. Night Shyamalan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

M. Night Shyamalan kimdir?, M. Night Shyamalan kaç yaşında?, M. Night Shyamalan evi nerede?, M. Night Shyamalan nerelidir? M. Night Shyamalan ev adresi?, M. Night Shyamalan kaç yaşında?, M. Night Shyamalan nerede oturuyor?, M. Night Shyamalan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için M. Night Shyamalan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 06.Ağustos.1970 senesinde doğan M. Night Shyamalan şu an için 51 yaşında ve Aslan burcundandır. M. Night Shyamalan doğum yeri ise Mahé, Pondicherry, Hindistan olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yönetmen olarak devam ettirmektedir.

M. Night Shyamalan Kimdir? – M. Night Shyamalan Evi Nerede? – M. Night Shyamalan Nerede Oturuyor?

M. Night Shyamalan Kimdir?, evi nerede?

Hintli yönetmen ve senaryo yazarı. Bu dünya ile ötekisi içerisinde gidip gelen kahramanların korku ve gerilim öyküleriyle ünlenen M. Night Shyamalan, Alfred Joseph Hitchcock’un yeni nesil varisi olarak kabul edilmektedir. Milyonlarca dolarlık gişe başarıları elde ettiği Altıncı His, Köyve İşaretler filmlerinin yönetmenliğini yapmış, bunun bunun yanında yönettiği her filmin konusunu da kendisi yazıp, yapımcılığını üstlenmiştir.

6 Ağustos1970’te Hindistan’ın Pondicherry şehrinde dünyaya geldi. Babası Nelliate Shyamalan kardiyolog, annesi Jayalakshmi Shyamalan ise doğum uzmanıydı. Veena Shyamalan adında bir kardeşi de olan M. Night Shyamalan, Philadelphia’nın gösterişli banliyösü Penn Valley’de büyüdü. Film yapmak tutkusunu hissettiğinde, ilk kamerasına sahip olduğu 8 yaşındaydı. Shyamalan, ailesinin armağan ettiği kamerasıyla 17 yaşına kadar 45 tane kısa film çekti. Katolik okulundaki eğitiminden sonra, sinema aşkıyla kendini Tisch School of the Arts’ta film yapımı üzerine öğrenim görmeye başlarken buldu.

1992’de mezun olduktan sonra aynı yıl, ilk uzun metrajlı filmi “Praying with Anger”’ı çekti. 1998’de onun ilk mühim teatral eforu olarak nitelendirilen ve çekimlerini eğitim gördüğü Katolik okulunda gerçekleştirdiği “Wide Awake”’ için kamera arkasına geçti. Film genç bir Katolik öğrencinin büyükbabasının ölümüyle başa çıkma çabasını konu alıyordu ve Robert Loggia, Rosie O’Donnell, Dana Delanyve Denis Leary’den oluşan oyuncu kadrosuyla box-office filmler arasına girmesi uzun sürmedi.

1999 senesinde çektiği The Sixth Sense (Altıncı His), yönetmene oldukça önemli gişe hasılatı getirmekle kalmadı, geniş kitlelerce tanınmasını sağladı ve eleştirmenler tarafından bi hayli beğenildi. 6 dalda oskara aday gösterilen Altıncı His, bunun bunun yanında farklı film festivallerinden aldığı 30 ödülün de sahibi oldu. Haley Joel Osment ve Bruce Willis’in başrollerini paylaştığı, başarıya doymayan bu filminden sonra Shyamalan, 2000 senesinde bir diğer doğaüstü gerilim filmi olan Unbreakable’ı (Ölümsüz) çekti. Ölümsüz, Shyamalan’ın kült klasiklerinden biri olarak kabul edildi ve yönetmen filmini tüm filmleri içindeki favorisi olarak gösterdi. Ölümsüz’de yine Bruce Willis’le çalıştı.

2002’de, karısının trajik bir kaza sonucu ölmesi yüzünden inançlarını yitiren eski bir rahibin ruhani sorgulamalarını, bilimkurgu ve gerilim ekseninde işleyen filmi Signs’ı çekti. Mel Gibson ve Joaquin Phoenix’in başrollerini paylaştıkları filmde, dünyayı istila eden uzaylılar teması ilk kez felsefik ve spiritüel bir yaklaşımla ele alınıyordu.

Shyamalan, gerilim, bilimkurgu, fantezi ve drama türlerini sentezlediği çalışmalarında çok katmanlı ve zengin bir anlatım sunuyordu. 2004 tarihli The Village (Köy) filminde diğer filmlerinden farklı olarak gerilim temasını bireyler üzerinden değil de toplumsal bir eksende ele aldı. Kitlesel bir korku fenomeni yarattığı Köy filminde, sorgulanmadan benimsenmiş korkuların sonuçlarını tartışıyordu. Film farklı okumalara sahip olduğu, çok katmanlılık içerdiği için üzerinde uzun süre konuşuldu.

2006 senesinde Lady In The Water(Sudaki Kız) filmi için kamera arkasına geçti Shyamalan. Paul Giamatti, Köy filminde de birlikte çalıştığı Bryce Dallas Howard, ve Jeffrey Wright’ın başrollerini paylaştığı film, Philadelphia’daki bir apartmanda gelişen gerçeküstü olaylar hakkındaydı. Bir su perisini gerçek bireyler, gerçek mekanlar ve gerçek bir zaman diliminde konumlandırmak sinematografi, sanat yönetimi ve görsel anlamda bi hayli zorlu olmasına rağmen, Shyamalan teknik olarak bu poblemlerin üstesinden bu filmde başarıyla geldi. Ancak film tüm bu olumlu detaylarına rağmen beklenen ilgiyi göremedi ve olumlu olmayan eleştiriler aldı.

Çocukluk idolü olan Alfred Joseph Hitchcock gibi yönettiği filmlerinde görünmesi, yönetmenin her filminde dikkat çeken bir ritüel olmuştur. Kendisiyle yapılan bir röportajda, Hitchcock’un filmleriyle alakalı olarak “Gerilimle alakalı neler yapmak istediğimden fazla, neler yapmamam gerektiği hususunda müthiş dersler aldığım başyapıtlardı.” ifadesini kullanmıştır.

Kendi Ağzından

“Ben ürpermeyi çok seviyorum. Yaşamın her anında bir heyecan olduğuna inanıyorum. Bu sebeple ürperti hissedemeyeceğim bir film yapmak bana zor geliyor. Ama belli de olmaz her an her şeyi yapabilirim.”

“Küçük yaşlarımda aile büyüklerinin anlattığı masallarla büyüdüm ben. Küçücük bir çocukken bile büyük keyif aldığımı hatırlıyorum. Her çocuk da böyledir sanırım. Evde de çarşaflarla filan hayaletler yapardım, ev halkını korkutmaya bayılırdım. Sanırım gizem, bilinmeyen şeyler her çocuk gibi benim de ilgimi çekiyordu. Daha sonra da herhangi bir öyküyü böyle nasıl anlatırım diye düşündüm hep.”

“Korku benim sinema dilim. Ama aslında sevgi filmleri yapıyorum ben. İnanç da çok mühim tabii ki, inanarak
var olabiliyoruz…”

1993 senesinde Bhavna Vaswani ile evlendi.

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2019 – Glass (Sinema Filmi)
2017 – Parçalanmış (Sinema Filmi)
2015 – Ziyaret (Sinema Filmi)
2013 – Dünya: Yeni Bir Başlangıç (Sinema Filmi)
2010 – Son Hava Bükücü (Sinema Filmi)
2008 – The Happening / Mistik Olay (Sinema Filmi)
2006 – Sudaki Kız (Sinema Filmi)
2004 – The Village / Köy (Sinema Filmi)
2002 – Signs / İşaretler (Sinema Filmi)
2000 – Ölümsüz (Sinema Filmi)
1999 – The Sixth Sense / Altıncı His (Sinema Filmi)
1998 – Uyanış (Sinema Filmi)

Senaryo :
2019 – Glass (Sinema Filmi)
2017 – Parçalanmış (Sinema Filmi)
2015 – Ziyaret (Sinema Filmi)
2010 – Şeytan (Sinema Filmi)
2010 – Son Hava Bükücü (Sinema Filmi)
2008 – Mistik Olay (Sinema Filmi)
2006 – Sudaki Kız (Sinema Filmi)
2004 – Köy (Sinema Filmi)
2002 – İşaretler (Sinema Filmi)
2000 – Ölümsüz (Sinema Filmi)
1999 – Küçük Kardeşim (Sinema Filmi)
1999 – Altıncı His (Sinema Filmi)
1998 – Uyanış (Sinema Filmi)

Yapımcı :
2019 – Glass (Sinema Filmi)
2015 – Ziyaret (Sinema Filmi)
2015 – Wayward Pines (TV Dizisi)

Oyuncu :
2002 – İşaretler (Ray Reddy) (Sinema Filmi)
2000 – Ölümsüz (Sinema Filmi)
1999 – Altıncı His (Dr. Hill) (Sinema Filmi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün