Biyografi

Mahidevran Sultan Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Mahidevran Sultan kimdir?, Mahidevran Sultan kaç yaşında?, Mahidevran Sultan evi nerede?, Mahidevran Sultan nerelidir? Mahidevran Sultan ev adresi?, Mahidevran Sultan kaç yaşında?, Mahidevran Sultan nerede oturuyor?, Mahidevran Sultan nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mahidevran Sultan hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.149803.Şubat.1581 senesinde doğan Mahidevran Sultan şu an için 83 yaşında ve burcundandır. Mahidevran Sultan doğum yeri ise BursaBursa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Mahidevran Sultan Kimdir? – Mahidevran Sultan Evi Nerede? – Mahidevran Sultan Nerede Oturuyor?

Mahidevran Sultan Kimdir?, evi nerede?

Mahidevran Sultan, 1498 senesinde doğmuştur. İlk adının Bosfor olduğu ve bazı kaynaklarda adı Gülbahar olarak da geçmektedir. Çerkez kökenlidir. Şehzade Mustafa (d.1515), Şehzade Ahmed ve Raziye Sultan’nın annesidir. Mahidevran’ın Akile Hatun ve Belkıs adında iki kız kardeşi ve bir de paşa olan erkek kardeşi vardı, adı da Mustafa.

Kanuni Sultan Süleyman daha Manisa’da Saruhan Sfakat Beyi iken 1514 senesinde Mahidevran (Gülbahar) ile nikâhlı eşi olarak evlendi. 1515 senesinde Süleyman’ın en büyük erkek çocuğu olan Şehzade Mustafa’yı dünyaya getirmesinin sonrasında Mahidevran adını aldı.

1520 eylülünde Şehzade Süleyman’ın babası Osmanlı padişahı I. Selim’in vefat etmesinin sonrasında Süleyman’ın Osmanlı padişahı olması üzerine, Mahidevran çocuğu Mustafa ile birlikte İstanbul’a geldi. Sultan’ın, kendine âşık olduğunu sanan Mahidevran, Hürrem’in saraya gelmesinden sonra tüm huzurunu yitirmiş. İstanbul’da harem yaşamında, Mahidevran’ın çok nüfuzlu bir rakibi vardı; Hürrem Sultan. Iki kadın içerisinde ki karşılaşmada Mahidevran’ın Hürrem’i dövdüğünde durumu daha kötü oldu.

Şehzade Mustafa ergenlik dönemine gelince Osmanlı geleneklerine uygun olarak Saruhan Sfakat Beyi olarak vazifelendirildi. Yine gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Saruhan’a gitti.

Şehzade Mustafa’nın Amasya ve Karaman’daki valiliklerinde de onun yanında bulundu. 6 Ekim 1553 tarihinde Kanuni Sultan Süleyman, Konya’da bulunan oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla boğdurttu. Mustafa’nın cenazesi Bursa’ya gönderilirken, Mahidevran ile Mustafa’nın kızı ve cariyeleri de Bursa’ya sürüldü. Bursa’da yaşadığı evin kirasını ödeyemez duruma geldi ve bir çok yere borçlandı. Hürrem sarayı eline geçirince Mahidevran’ın kardeşi Mustafa Paşa’yı Malatya’ya sürdürmüş. Bursa’daki zor günleri yalnızca Mustafa Paşa’nın gönderdiği yardımlar aracılığıyla geçirebilmişler.

Mahidevran Haseki Sultanın, uzun ömrü sıkıntılar içinde geçmiş. Sonunda Hürrem Sultan’ın, oğlu II. Selim Sultan tarafından maaşa bağlanmış, 3 Şubat 1581 tarihinde, 82 yaşında yalnız başına yaşamını kaybetmiş ve oğlunun yanına gömülmüştür.

Kendisine verilen ödenekle geçinen Mahidevran, oğlu Mustafa’nın Bursa Muradiye’deki mezarının üstüne Mustafa-i Cedit Türbesi’ni yaptırırken, türbenin bakımı için evinin yanında iki değirmen ve yüz bin dirhem gümüş para vakfetti.

2003 senesinde yayına giren “Hürrem Sultan” adlı Türk televizyon dizisinde Mahidevran Sultan’ı Hatice Aslan canlandırdı. 2011 senesinden beri yayına giren “Muhteşem Yüzyıl” adlı Türk dizisinde ise Mahidevran Sultan’ı Nur Fettahoğlu canlandırmaktadır.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün