Marc Pierini Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Marc Pierini kimdir?, Marc Pierini kaç yaşında?, Marc Pierini evi nerede?, Marc Pierini nerelidir? Marc Pierini ev adresi?, Marc Pierini kaç yaşında?, Marc Pierini nerede oturuyor?, Marc Pierini nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Marc Pierini hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. senesinde doğan Marc Pierini şu an için yaşında ve burcundandır. Marc Pierini doğum yeri ise Marsilya, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Diplomat olarak devam ettirmektedir.

Marc Pierini Kimdir? – Marc Pierini Evi Nerede? – Marc Pierini Nerede Oturuyor?

Marc Pierini Kimdir?, evi nerede?

Marc Pierini, Fransızdiplomat ve büyükelçi. 2006 Aralık ayı başında, Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkiler Servisi’nde 30 yılını dolduran Pierini, görev süresi sona eren Büyükelçi Hans Jörg Kretschmer’in yerine, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilcisiliği‘ne atandı.

Aix-en-Provence Üniversitesi’nde çalışmalarda bulunan ve buradan ekonomi dalında yüksek lisans derecesine sahip olan Marsilya doğumlu Pierini, 1979’da Avrupa Komisyonu Üyesi Claude Cheysson’un danışmanlığını yürütmeye başladı ve bu görevini 1981’e kadar sürdürdü. 19821987 senelerı içerisinde Washington’da İkinci Katip ve Başkatip görevlerini yürüten Pierini, 19891991 senelerı içerisinde da Avrupa Komisyonu Üyesi Abel Matutes’in danışmanlığını yaptı.

1991’de Rabat’ta Delegasyon Başkanlığı yapmaya başlayan Pierini, buradaki görevini 1995’de bitirdiktan sonra, Avrupa-Akdeniz Ortaklığı’nın ilk koordinatorlüğünü üstlendi. 1998’de Şam’da, 2002’den beri de Tunus’ta Devlet Başkanlığı nezdinde Delegasyon Başkanı olarak görev yapmaya başladı ve bunun yanında 2005-2006 senelerı içerisinde Libya Delegasyonu’da ‘Ülkede İkamet Etmeyen Delegasyon Başkanı’ olarak görev aldı. Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkiler Servisi’nde 30 yılını dolduran işinde uzman diplomat, bu seneler içinde uzun zaman Akdeniz ülkeleri ile alakalı görevlerde bulunması sebebiyle, bu konularda uzmanlaşmaya vardı ve Fransa Dışişleri Bakanlığı nezdinde de saygın bir statüye ulaştı.

Büyükelçi Marc Pierini, dört senedir Avrupa Birliği Komisyonu’nun Türkiye temsilciliğini yürüten Büyükelçi Hans Jorg Kretschmer’in görev zamanının dolması üzerine, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciği görevine atandı. 21 Kasım2006 salı günü, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso tarafından imzalanmış Güven Mektubu‘nu sunan Pierini, resmen görevine başlamış oldu. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde gerçekleştirilen törenin sonrasında Anıtkabir’i ziyaret eden Pierini, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün mozolesine çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu.

Pierini, yeni görevi ile siyasi ve ekonomik durumun gözlemlenmesi ve temsil işlevinin yerine getirilmesiyle beraber, katılım öncesi mali yardım programının uygulanması, katılım müzakereleri çerçevesindeki siyasi ve hukuki gelişmelerin izlenmesi ve Avrupa Birliği hususunda İletişim ve Enformasyon Programı’nın yürütülmesi görevlerini de üstlenmiş oldu.

Büyükelçi Kretschmer, hükümete ve Türk Silahlı Kuvvetleri‘ne yönelik sert açıklamaları ile büyük tepki çekmiş, 2005’de gerçekleştirilen Troika Toplantısı öncesinde ise reformların yavaşladığına ilişkin eleştirileriyle de çeşitli sıkıntılara neden olmuştu. Bu sebeple Fransa Dışişleri Bakanlığı’nda saygın bir yeri olan Pierini’nin Ankara’ya gelmesi, hükümetçe olumlu karşılandı ve bu durumun Fransa ve Türkiye içerisinde son zamanlarda yaşanan gerginlikleri, olumlu yönde etkileyebileceği yorumu yapıldı. Pierini’nin, AB Komisyonu’nun 2006 yılı ilerleme raporunun açıklanmasından hemen önce Ankara’ya gelmesi ise dikkat çekici bulundu.

Bir diğer yandan Pierini’nin atanmasıyla, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanlığı ‘Direktörlük’ düzeyine yükseltildi ve Türkiye Delegasyonu, Avrupa Komisyonu’nun 142 delegasyonu içerisinde, bu düzeydeki 17 delegasyonundan biri halini aldı. Marc Pierini, bununla alakalı olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

Delegasyon’un temsil düzeysinin yükseltilmiş olması, AB-Türkiye ilişkilerine atfedilen önemi yansıtmaktadır. Türkiye Delegasyonu, Avrupa Komisyonu’nun tüm temsilcilikleri içerisinde tek bir ülkeden sorumlu en büyük delegasyondur ve 2006 yılı için taahhüt edilmiş olan ortalama 450 milyon Euro tutarındaki mali yardım dikkate alındığında, en büyük işbirliği programını yürüten temsilcilik konumuna gelmiştir.

Enerjik yapısıyla ve çalışkanlığıyla tanınan Pierini, Türk kültürüne de yabancı değil ve Türk müziğinden de çok hoşlandığı biliniyor.

Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’nda araştırmacı olarak çalışmıştır.

Kitapları :
2014 – Türkiye Nereye Gidiyor

Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker