Biyografi

Margaret Mitchell Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Margaret Mitchell kimdir?, Margaret Mitchell kaç yaşında?, Margaret Mitchell evi nerede?, Margaret Mitchell nerelidir? Margaret Mitchell ev adresi?, Margaret Mitchell kaç yaşında?, Margaret Mitchell nerede oturuyor?, Margaret Mitchell nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Margaret Mitchell hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 08.Kasım.190016.Ağustos.1949 senesinde doğan Margaret Mitchell şu an için 49 yaşında ve Akrep burcundandır. Margaret Mitchell doğum yeri ise Atlanta, Georgia, ABDGrady Memorial Hospital, Atlanta, Georgia, ABD olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Yazar olarak devam ettirmektedir.

Margaret Mitchell Kimdir? – Margaret Mitchell Evi Nerede? – Margaret Mitchell Nerede Oturuyor?

Margaret Mitchell Kimdir?, evi nerede?

1936 senesinde yayına giren “Gone with the Wind” (Rüzgar Gibi Geçti) adlı romanıyla üne kavuştu.

Margaret Mitchell, 8 Kasım 1900 tarihinde Atlanta, Georgia, ABD’de Eugene Muse Mitchell, Mary Isabel Stephens çiftinin kızı olarak doğmuştur. Tam adı Margaret Munnerlyn Mitchell’dır. Atlanta’da kolejden mezun olduktan sonra Atlanta- Journal Gazetesi’nde çalışmaya başladı.

1925 senesinde John Marsh ile evlendi. Yaşamına ev kadını olarak devam ederken 1926 senesinde geçirdiği bir kaza sonucu ayak mafsalını kırdı ve doktorlar uzun bir süre yatakta kalmasını önermişlerdir. Genç kadın bu sıkıntılı süreyi atlatabilmek ve oyalanmak için bir şeyler yazmayı düşündü. Yazacağı konuyu 1861 senesinde Kuzey – Güney Savaşı’ndaki ailesinin ve dostlarının yaşadıkları olaylardan seçmeye karar verdi.

Margaret Mitchell, çocukluğundan beri büyüklerinden dinlediği savaş anılarını ve zenci olan dadısının anlattıklarından ve okul senelerında öğrendiklerini “Rüzgar Gibi Geçti” başlığı altında toplamayı planlamış ve romanını yazmaya başlamıştır.

8 sene süren yazma süresinden sonra bir yayın evi müdürü yazılanları görmek ister. Margaret Mitchell, önce yazdıklarını vermek istemezse de etrafındakilerin baskısı ve ricasıyla yazılarını Mr. Latham’a verir. Beğenilince, romanın basılması için izin istenir. Altı aylık bir hazırlık zamanından sonra, roman 30 Haziran 1936‘da piyasaya sürülür. İlk baskısı kısa bir sürede 50.000 adet satılır.

Margaret Mitchell, 1936 senesinde paylaştığı “Gone with the Wind” (Rüzgar Gibi Geçti) adlı eserini yazana kadar, sıradan bir ev kadınıydı ve bu eser yayınlanınca, bir anda üne kavuştı. Rüzgar gibi geçti romanıyla, 1937 senesinde Pulitzer Ödülü aldı. Filme de çekilen bu eser (başrollerini Vivien Leight ve Clark Gable oynadı) gerek edebiyat dünyasında, gerek sinema dünyasında, dünya klasikleri arasına girdi.

“Rüzgar Gibi Geçti” filme çekilmesi için 1939 yılı değeriyle dört milyon Amerikan doları harcanır. Film de romanı gibi gişe rekorları kırar. Ve on dalda “Oscar” ödülüne layık görülür.

Margaret Mitchell, 16 Ağustos 1949 tarihinde ABD, Georgia eyaletinde Atlanta şehrinde bir trafik kazasında 49 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1936 – Gone with the Wind (Rüzgar Gibi Geçti)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün