Biyografi

Mark Knopfler Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Mark Knopfler kimdir?, Mark Knopfler kaç yaşında?, Mark Knopfler evi nerede?, Mark Knopfler nerelidir? Mark Knopfler ev adresi?, Mark Knopfler kaç yaşında?, Mark Knopfler nerede oturuyor?, Mark Knopfler nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mark Knopfler hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 12.Ağustos.1949 senesinde doğan Mark Knopfler şu an için 72 yaşında ve Aslan burcundandır. Mark Knopfler doğum yeri ise Glasgow, İskoçya olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Müzisyen olarak devam ettirmektedir.

Mark Knopfler Kimdir? – Mark Knopfler Evi Nerede? – Mark Knopfler Nerede Oturuyor?

Mark Knopfler Kimdir?, evi nerede?

Mark Freuder Knopfler, 1949 doğumlu İskoçyalı müzisyen. Dire Straits grubunun solo gitaristi ve vokalisti olarak anılan Knopfler, bunun yanında bir şarkıcı, şarkı sözü yazarı ve film müziği bestecisi. 1991 tarihli son Dire Straits albümünün sonrasında kariyerine solo çalışmalarıyla devam etmeye karar verdi.

Mark Knopfler, 12 agustos 1949’da İskoçya Glasgow’da dünyaya geldi. Babası bir Yahudi, annesi ise İngilizdi. Henüz 9 yaşındayken ailece annesinin dünyaya geldiğu yer olan Newcastle’a taşındılar. Burada Knopfler ve kardeşi David, Gosforth Grammar adlı okula kaydoldu. Bu yaşlardayken dayısının çaldığı mızıka ve piyanodan çok etkilenmişti. 1960lı senelerda bir çok okul grubunda çıraklık dönemini geçirdi. Jimi Hendrix, Scotty Moore, Chet Atkins gibi müzisyenler idolüydü. 16 yaşındayken bir arkadaşıyla yerel bir televizyon kanalına çıkarak mızıka gösterisi sundular.

1967’de müzisyen 1 yıl boyunca Harlow Technical College’da gazetecilik üzerine eğitim aldı. Senenin sonunda, Yorkshire Evening Post adlı gazetede röportaj yapmak üzere bir işte buldu. Geçen 2 yılın sonrasında Leeds Üniversitesi’nde İngiliz Dili üzerine eğitimini sürdürmeye karar verdi. Aynı zamanda Loughton Koleji’nde de dersler veriyordu. Bu senelerda müzisyen, Steve Phillips adlı bir blues şarkıcı/gitaristiyle tanıştı.

Aynı yıl Londra’ya taşınma kararı alan Knopfler, burada Brewer’s Droop adlı bir gruba katıldı. Kısa bir süre sonra da “Summer’s Coming My Way” adlı demolarını çıkardılar. Knopfler’in sonraki grubu the Café Racers, tanınmış Dire Straits’in de temeli oldu. Grup, yeni katılımların sonrasında Dire Straits ismini aldı.

Grubun en başarılı sayılan albümleri “Brothers in Arms“ın dünya turnesinin sonrasında Knopfler film müziklerine konsantre oldu. Ayrıca 1987 senesinde “The Notting Hillbillies” adlı, daha çok country tarzı müzik yapan grubu kurdu. 1991 senesinde Dire Straits’in son stüdyo albümü “On Every Street” piyasaya çıktı, İngiltere’de bir numaraya yükseldi.

Dire Straits’in canlı kayıt albümü “Live at the BBC“, 1995 senesinde yayınlandıktan sonra grup usulca dağıldı. Bu tarihten beri Knopfler de solo çalışmalarına ağırlık verdi. 1996’da “Golden Heart“ı, 1997Wag the Dog” filminin müziklerinin bulunduğu albümü, 2000’de “Sailing to Philedelphia“yı, 2002’de de “The Ragpicker’s Dream” albümlerini yaptı. Aynı yıl geçirdiği motorsiklet kazasının sonrasında bu albümün turnelerini iptal etmek zorunda kaldı. 2004’te “Shangri-La” albümünü, 2005’te bir toplama album olan “The Best of Dire Straits & Mark Knopfler: Private Investigations“ı piyasaya sürdü. Knopfler, country şarkıcısı Emmylou Harris ile “All the Roadrunning” adlı bir duet albümü çıkardı. Ayrıca bu album için de çok başarılı bir dünya turnesi düzenledi. Aynı zamanda Grammy Ödülleri’ne “en iyi folk rock albümü” dalında aday oldu fakat Bob Dylan’ın Modern Times albümü ödülü aldı.

Müzisyenin film müziği albümleri ise şöyle; “Local Hero” (1983), “Cal” (1984), “Comfort and Joy” (1984), “The Princess Bride” (1987), “Last Exit to Brooklyn” (1989), “Screenplaying” (1993), “Metroland” (1998), “Wag the Dog” (1998) ve “A Shot at Glory” (2001). Ayrıca 1990 senesinde The Notting Hillbillies grubuyla “Missing…Presumed Having a Good Time” albümünü, 1990’da Chet Atkins’le “Neck and Neck” albümünü çıkarttı.

Knopfler, 1983 senesinde Lordes Salamone ile ikinci evliliğini gerçekleştirdi. Bu evlilikten 1987 senesinde Benji ve Joseph adlı ikiz erkek çocukları dünyaya geldi. Ikili 1993 yıında boşandı ve müzisyen bu boşanmanın hemen sonrasında aktris Kitty Aldridge ile evlendi. Bu evlilikten de 1998 doğumlu Isabella ve 2003 doğumlu Katya Ruby Rose adlı kızları dünyaya geldi.

1980li senelerın en başarılı gitaristlerinden sayılan müzisyenin 70’ten fazla gitarı yer alıyor. Sahnede çay içiyor, bunun bunun yanında New Castle Universitesi’nin ona verdiği bir Müzik Doktorası onur ödülü var . Madagaskar’da inceleme yapan bilim adamları Dire Straits dinlerken dinazor fosilleri bulduktan sonra bu dinazor türüne “Masiakasaurus Knopfleri” adını vermişler. Knopfler bir solak. 1.83 metre boyunda. Şu anda ailesiyle İngiltere Chelsea’de yaşıyor.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün