Biyografi

Marlene Dietrich Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Marlene Dietrich kimdir?, Marlene Dietrich kaç yaşında?, Marlene Dietrich evi nerede?, Marlene Dietrich nerelidir? Marlene Dietrich ev adresi?, Marlene Dietrich kaç yaşında?, Marlene Dietrich nerede oturuyor?, Marlene Dietrich nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Marlene Dietrich hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 27.Aralık.190106.Mayıs.1992 senesinde doğan Marlene Dietrich şu an için 91 yaşında ve Oğlak burcundandır. Marlene Dietrich doğum yeri ise Schöneberg, Berlin, AlmanyaParis, Fransa olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema OyuncusuŞarkıcı olarak devam ettirmektedir.

Marlene Dietrich Kimdir? – Marlene Dietrich Evi Nerede? – Marlene Dietrich Nerede Oturuyor?

Marlene Dietrich Kimdir?, evi nerede?

Marlene Dietrich, 27 Aralık 1901 tarihinde Schöneberg, Berlin, Almanya’da doğmuştur. Tam adı Marie Magdalene Dietrich’dır. Babası Louis Erich Otto Dietrich bir polis teğmeniydi. Babası 11 yaşında iken ölünce annesi I. Dünya Savaşı‘nda yaşamını kaybettirülen Albay Eduard von Losch ile evlendi. Keman ve piyano kursları aldı. 1921 senesinde Max Reinhardt Tiyatro Okulu’nda oyunculuk kursuna gitti.

İş hayatına kabare şarkıcısı olarak başladıktan sonra 1922 senesinde Berlin’de sinemaya atıldı. Giderek artan rollerde bir düzineden fazla sessiz filmde yer aldı. Marlene, entelektüelliği ve kabiliyetleri ile kısa bir sürede kendine iyi bir çevre edindi. 1925-1929 içerisinde Berlin ve Viyana’da devamlı sahneye çıktı, filmler çevirdi. Almanya’daki son filmi Der blau Engel in (Mavi Melek) 1930, çıplak bacaklı Lola-Lola karakteri ile birdenbire ilgi çekti.

Ölümünden sonraki senelerda yazılan bir kitaba göre, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Berlin’de 1922’de ‘The Joyless Street’ adlı film setinde genç oyuncu adayı Greta Garbo ile tanıştı. İki kadın çok kalp kırıcı bir aşk öyküsünün kahramanları oldular. Daha sonra Hollywood‘da karşı karşıya geldiklarında birbirlerini tanıdıklarını tümden reddedeceklerdi.

1930 senesinde Berlin’de çekilen Mavi Melek filmindeki Lola Lola rolünü oynadı. Amerika’ya giderek Hollywood‘da oynamaya başlayınca Adolf Hitler kontrolündeki Nazi idaresindeki Almanya’ya bir daha dönmedi.

1930’lu senelerda ise Hollywood‘da filmlerde oynamaya başlamıştır. 6 Mart 1937 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı oldu. II. Dünya Savaşı esnasında askerlere moral vermek için cephelerde şarkı da söyleyen Dietrich’in, 50 ve 60’larda artan bir kariyeri olmuş, zamanının en mühim ikonlarından biri haline gelmiştir.

İki ayrı dilde çekilen The Blue Angel / Der blaue Engel filmi, Marlene Dietrich için bir dönüm noktasıdır. Filmde rol aldığı Lola-Lola kişiliği onun, ülkeler arası bir film yıldızı olarak tanınmasını sağlamıştır.

1932 senesinde “Blonde Venus” filminde Cary Grant ile beraber başrolde oynadı.

1939 senesinde “Destry Rides Again” filminde James Stewart ile birlikte oynadı.

Marlene Dietrich, Ernest Hemingway, Josef Von Sternberg, Katharine Hepburn, Jean Cocteau, Kenneth Tynan ve Edward G. Robinson ile yakın arkadaştı. Sinemanın ve müziğin bunun yanında, edebiyat ve şiire de yakın durdu. Keman ve piyano çalıyordu. Dishonored, Shangai Express, The Lady is Willing gibi mühim filmlerde tartışılmaz oyunculuk kabiliyetini ortaya koydu. Çarpıcı açıklamaların kadınıydı. “Avrupa’da kadın ya da erkek fark etmez, kimi çekici bulursanız onunla sevişirsiniz“, diyordu.

Marlene Dietrich, 17 Mayıs 1924 tarihinde yönetmen yardımcısı Rudolf Sieber ile evlendi. 13 aralık 1924 tarihinde Maria Riva adında bir kızı oldu. Yalnızca 5 yıl beraber yaşamalarına rağmen, ölünceye kadar evli kaldılar. Eşi 24 Haziran 1976 tarihinde kanserden yaşamını kaybetti.

29 Eylül 1975 tarihinde Avustralya‘ya gittiğinde, Sidney‘de bir performans esnasında sahneden düşerek kalçası kırdı ve kariyeri büyük oranda bitti.

Hayatının son on iki senesinde Paris‘teki Avenue Montaigne’deki dairesinde, yalnızca yakın dostlarını görmeyi kabul ederek yaşayan Marlene Dietrich, 6 Mayıs 1992 tarihinde Paris, Fransa’da 91 yaşında ölmüştür. Mezarı Berlin’dedir.

Filmleri :
Oyuncu :
2014 – From Caligari to Hitler: German Cinema in the Age of Masses (Arşiv Fotoğrafları) (Sinema Filmi)
2011 – Vito ( (archive footage)) (Sinema Filmi)
1984 – Marlene (Kendisi (Sesi ile)) (Sinema Filmi)
1978 – Just A Gigolo (Semering) (Sinema Filmi)
1965 – The Love Goddesses (Kendisi (Arşiv Görüntüleri)) (Sinema Filmi)
1964 – Ağustosta Paris (Kendisi) (Sinema Filmi)
1961 – Nurmberg Duruşması (Bayan Bertholt) (Sinema Filmi)
1958 – Bitmeyen Balayı (Tanya) (Sinema Filmi)
1957 – Beklenmeyen Şahit (Christine Helm) (Sinema Filmi)
1952 – Kulübe (Altar Keane) (Sinema Filmi)
1951 – No Highway (Monica Teasdale) (Sinema Filmi)
1950 – Sahne Korkusu (Charlotte İnwood) (Sinema Filmi)
1947 – Golden Earrings (Lydia) (Sinema Filmi)
1944 – Kısmet (Jamilla) (Sinema Filmi)
1942 – The Spoilers (Cherry Malotte)
1941 – Manpower (Fay Duval) (Sinema Filmi)
1940 – Seven Sinners (Bijou Blanche) (Sinema Filmi)
1939 – Destry Rides Again (Frenchy) (Sinema Filmi)
1937 – Angel (Maria Barker) (Sinema Filmi)
1936 – The Garden of Allah (Domini Enfilden) (Sinema Filmi)
1936 – Desire (Madeleine de Beaupre) (Sinema Filmi)
1935 – The Devil Is a Woman (Concha Perez) (Sinema Filmi)
1933 – The Song of Songs (Lily Czepanek) (Sinema Filmi)
1932 – Şangay Ekspresi (Shanghai Lily) (Sinema Filmi)
1932 – Blonde Venus (Helen Faraday) (Sinema Filmi)
1931 – 27 Numarali Casus (Marie Kolverer / X27) (Sinema Filmi)
1930 – Yanık Kalpler (Mademoiselle Amy Jolly) (Sinema Filmi)
1930 – Mavi Melek (Lola Lola) (Sinema Filmi)
1926 – Madame wünscht keine Kinder (Dansçı) (Sinema Filmi)
1923 – Tragödie der Liebe / Aşk Ağlatısı (Sinema Filmi)
1923 – So sind die Männer (Sinema Filmi)

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün