Marlon Brando Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Marlon Brando kimdir?, Marlon Brando kaç yaşında?, Marlon Brando evi nerede?, Marlon Brando nerelidir? Marlon Brando ev adresi?, Marlon Brando kaç yaşında?, Marlon Brando nerede oturuyor?, Marlon Brando nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Marlon Brando hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 03.Nisan.192401.Temmuz.2004 senesinde doğan Marlon Brando şu an için 80 yaşında ve Koç burcundandır. Marlon Brando doğum yeri ise Nebraska, A.B.D.Kaliforniya, A.B.D olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Marlon Brando Kimdir? – Marlon Brando Evi Nerede? – Marlon Brando Nerede Oturuyor?

Marlon Brando Kimdir?, evi nerede?

1924 Doğumlu ünlü Amerika‘lı oyuncu. Hollywood‘a method oyunculuğunu tanıtmış ve yarattığı asi genç ekolü ile dönemine damgasını vurmuştur. Gençliğinde olduğu kadar olgunluk zamanında de başarılı rollere imza atmıştır. Bunlardan en fazla ses getirenı “Godfather” filmindeki Don Vito Corleone kişiliğidir. 8 kere Oscar‘a aday olan ünlü oyuncu iki kez “En İyi Erkek Oyuncu Oscarı“nı almaya hak kazanmıştır.

3 Nisan 1924 senesinde Omaha, Nebraska‘da dünyaya geldi. 1935 senesinde annesi ile babasının ayrılmasından dolayı annesi ve üç kardeşi ile Santa Ana, Kaliforniya‘ya yerleşti. İki yıl sonra annesi ile babasının birleşmesi ile Illinois’e taşındılar. Alman asıllı olan oyuncunun annesi ve kız kardeşi de oyunculuk ile ilgileniyordu. Brando’nun sahneye ilgisi buradan gelmekteydi.

Marlon Brando’nun hareketli bir çocukluk dönemi oldu. Bir yıl kadar Libertyville Lisesi’nde okuduktan sonra 16 yaşındayken Minnesota’daki Shattuck Askeri Okulu’na gönderildi. Buradaki katı kurallara karşı gelerek okuldan izinsiz kaçtığı için cezanlandırıldı ve okula devam etmeme kararı aldı. Bir süre babasının yanında çalıştıktan sonra babasının karşı gelmesine rağmen New York‘da yaşayan kız kardeşininin yanına gitti. Buradaki Sosyal Araştırma Enstitüsü’ndeki Erwin Piscator idaresindeki drama workshoplarına katıldı. Moskova Sanat Tiyatrosu’nda Konstantin Stanislavski ile çalışmış olan Stella Adler‘ın öğrencisi oldu. Stanislavski methodunu öğrenerek bununla çalışmaya başladı. Kullandığı bu method, oyuncunun duygusal olarak kendini rolle bütünleştirmesiydi. Uzun bir hazırlanma süresi gerektirebilen bu sistemde, oyuncu gerektiğinde karaktere yakınlaşabilmek için onun gibi yaşamaya başlayabilirdi.

Kullandığı method oyunculuk Sayville Tiyatrosu‘nda kast dışında kalmasına neden olmuştu fakat kısa süre sonra keşfedildi. 1944 senesinde Gerhart Hauptman‘nın “Hannele” adlı oyununda rol aldı. Ardından Broadway‘de “I Remember Mama” adlı oyunda çıkışını yaptı. Eleştirmenler Broadway’in umut vadeden genç yeteneği olarak adlandırdılar. Maxwell Anderson‘un “Truckline Café“, George Bernard Shaw‘ın “Candida“, Ben Hecht‘in “A Flag Is Born” adlı oyunlarında oynadı. 1950 senesinde “The Men” adlı filmde canlandıracağı rol için, bir ay hastanede kalarak gazilerle beraber tekerlekli sandalyede dolaşarak hazırlandı. 2. Dünya Savaşı‘nı konu alan bu filmden etkilenerek radikal Yahudi hareketlerine destek verdi. 1951 senesinde Tennessee Williams‘ın yazdığı Elia Kazan‘nın yönetmenliğini yaptığı “A Streetcar Named Desire” adlı filmde rol aldığı asi genç “Stanley Kowalski” karakteri ile büyük başarı kazandı.

Ardından John Steinbeck‘in kitabından senaryolaştırılan, Elia Kazan’nın yönetmenliğini yaptığı “Viva Zapata!” adlı filmde Anthony Quinn ile birlikte rol aldı. Bu filmdeki başarısı ile 1952‘de Cannes Film Festivali‘nde “En İyi Aktör” ve İngiliz Flm Akademisi‘nden ise “En İyi Yabancı Aktör” dallarında ödül aldı. 1953 senesinde Joseph Mankiewicz filmi “Jul Sezar“da Marcus Antonius rolünde oynadı. Bu üç filme art arda üç kez “En İyi Erkek OyuncuOscar‘ına aday oldu ama kazanamadı. 1954 senesinde ise adının efsaneler arasına yazdırdığı “On The Waterfront” adlı filmde rol aldı. Elia Kazan’nın yönettiği filmde “Terry Malloy” kişiliğiyle özleştirildi. Bu filmdeki karakteri ile 1955 yılıda “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar’ını kazandı. Birçok oyuncuya örnek olacak bir oyunculuk performansı sergiliyordu. “Rebel Without A Cause” adlı filmde James Dean, Brando’nun karakterlerinden esinlenerek oynadığını belirtmişti. Yeni bir ekolün yaratıcısı oldu.

1955 senesinde kendi yapım şirketini kurdu. 1961 senesinde “One-Eyed Jack” adlı filmde Stanley Kubrick ile birlikte çalıştı. Ancak anlaşmazlıklar sonucu Kubrick filmi yarım bırakınca filmin devamını kendisi yönetti ve tek yönetmenlik çalışması bu film oldu. 1966 senesinde Charlie Chaplin‘nin yönettiği “A Countess From Hong Kong“da yer aldı. Oyunculuk kariyerinde bulunduğu tek komedi bu film oldu. Ardından 1967 senesinde “Reflection in A Golden Eye“, 1969 senesinde da “Burn!” adlı filmlerde rol aldı.

1972 senesinde “The Godfather” adlı filmde unutulmaz Don Vito Corleone kişiliğini canlandırdı. İkinci Oscar’ını bu filmdeki oyunculuğu ile aldı. Ancak Amerikan yönetinimin Kızılderililere yaptıklarını protesto etmek maksadıyla merasime katılmadı ve yerine genç bir Kızılderili kızı gönderdi. 1973Bernardo Bertolucci‘nin “Last Tango in Paris” adlı filminde oynadı. Ardından 1979‘da Francis Ford Coppola‘nın yönetmenliğini yaptığı “Apocalypse Now” ve 1978‘de “Superman” adlı filmlerde rol aldı.

Uzun bir süre ara verdikten sonra 1995 senesinde Johnny Depp ve Faye Dunaway ile birlikte “Don Juan DeMarco” adlı filmde rol aldı. Bu filmde aldığı aşırı kilolarla dikkat çekti. 1994 senesinde “Songs My Mother Taught Me” adlı otobiyografik kitabını yayımladı. 2001 senesinde ise “The Score” adlı filmde Robert De Niro ve Edward Norton ile birlikte yer aldı.
Hayatı boyunca ailevi sorunlar yaşadı. Annesi bir alkolikti, kızı 1995’te intihar etti ve oğlu kız kardeşinin sevgilisini yaşamını kaybettirmekten cinayetle yargılandı. 1 Temmuz 2004‘de Los Angeles‘taki bir hastanede akciğer yetmezliğinden yaşamını kaybetti.
Kaynak:Bilgisayfam.net

Related Articles

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker