Bilgi

Marmara Denizindeki Müsilaj Balıkları Zehirledi Mi? Balık Yemeyin Uyarısı!

Marmara Denizindeki Müsilaj Balıkları Zehirledi Mi? Balık Yemeyin Uyarısı!, arayışı içine giren okurlarımız için Marmara Denizindeki Müsilaj Balıkları Zehirledi Mi? Balık Yemeyin Uyarısı! ile konu ile alakalı geniş bir şekilde bilgileri siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Yazımızın detay bölümünde yanıt aradığınız Marmara Denizindeki Müsilaj Balıkları Zehirledi Mi? Balık Yemeyin Uyarısı! sorusunu geniş bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Marmara Denizindeki Müsilaj Balıkları Zehirledi Mi? Balık Yemeyin Uyarısı!

Marmara Denizi’ndeki müsilaj görüntüsü balık tüketenleri korkuttu. Balık yiyebilir miyiz? Balıklar zehirlendi mi?

Müsilaj sonrası endişeye kapılanlardan biride balık tüketenler oldu. Balık yemek artık tehlikeli mi? Deniz canlıları zehirlendi mi? İnsan sağlığına etkisi nedir?

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, müsilajın işgal ettiği denizlerden çıkan balıkları yemek ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

Sözcü Gazetesinin Redd Grubu İçin Kullandığı İfadelere Müzisyenlerden Tepki!

Sözcü Gazetesinin Redd Grubu İçin Kullandığı İfadelere Müzisyenlerden Tepki!

Balıkçı esnafı bireylerin artık balık almaktan çekindiklerini ve işlerinin düştüğünü açıklaması üzerine, müsilaj balıkları zehirledi mi sorusunun yanıtı gelerek vatandaşlar rahatlatıldı. 

Müsilajla birlikte balıkların zehirlediği iddia edilmiş ve vatandaşlar korkuya kapılmıştı. Prof. Adnan Ayaz konuyla iligli olarak şunlar dile getirdi;

“Müsilaj, fitoplanktonların yüksek derecede artmış olması sonucu girdiği stresten dolayı, kendini korumak için ölmeden önce salgıladığı bir sıvıdır. Şeker bazlı bir sıvıdır. Şekerin de balıklara zehir etkisi olması olabilecek değildir. Dolayısıyla balıklarda herhangi bir risk olmasından söz etmek söz konusu değil.

İnsanlarımız güvenle balık tüketebilirler. İnsanları speküle ederek Balıkları yerseniz hastalık bulaştırır gibi sözler doğru değildir.

İzmit Körfezi’nin çok kirli olan bir bölgesi var, bu bölgede de zaten balıkçılık faaliyeti yok. Zaten habitat bağımlı türlerde olsa çok aşırı kirlenen ortamda balık durmaz. O bölgeyi terk eder.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün