Biyografi

Matthew Perry Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Matthew Perry kimdir?, Matthew Perry kaç yaşında?, Matthew Perry evi nerede?, Matthew Perry nerelidir? Matthew Perry ev adresi?, Matthew Perry kaç yaşında?, Matthew Perry nerede oturuyor?, Matthew Perry nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Matthew Perry hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 19.Ağustos.1969 senesinde doğan Matthew Perry şu an için 52 yaşında ve Aslan burcundandır. Matthew Perry doğum yeri ise Williamstown, Massachusetts olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema OyuncusuDizi Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Matthew Perry Kimdir? – Matthew Perry Evi Nerede? – Matthew Perry Nerede Oturuyor?

Matthew Perry Kimdir?, evi nerede?

Friends dizisi ile ünlenen Amerikalı dizi ve sinema oyuncusu, senaryo yazarı.

Matthew Langford Perry, 1969 doğumlu Amerikalı oyuncu. Perry, Friends dizisinde üstüne aldığı “Chandler Bing” karakteri ile tanınmaktadır. Bu karakteri ile Emmy Ödülleri‘ne aday olmuştur. Şu anda Amerika’da yayına giren yeni dizi “Studio 60 on the Sunset Strip“te oynamaktadır.

Matthew Perry, 19 Ağustos 1969’da Williamstown, Massachusetts’te dünyaya geldi. Babası aktör John Bennett Perry ve annesi Kanada Başbakanı Pierre Trudeau’nun eski basın sekreteri olan Suzanne Perry Morrison’dı. Perry halen bir yaşında basmadan annesi ve babası boşandı, Ottowa’da annesi tarafından büyütüldü. Annesi, haber sunucusu Keith Morrison’la evlendi. Bu evlilikten Matthew Perry’nin Caitlin, Emily, Willy ve Madeleine adında 4 üvey kardeşi oldu. Perry, Ontario’da büyüdü ve bu sırada tenise merak sardı. Profesyonel olarak tenis oynamaya başladı. Kanada’da yapılan bir yarışmada ülke çapında 17. oldu.

Önce Rockcliffe Park Public School’da, sonra Lisgar Collegiate Institute’ta ve Ashbury Koleji’nde okudu. Bu sırada 7. sınıftayken bir okul tiyatrosunda ilk oyunculuk deneyimini tattı.

15 yaşına geldiğinde Perry, Los Angeles’ta yaşayan babasının yanına taşındı ve oyuncu olmaya karar verdi. 1980lerde televizyonda yayına giren programlarda ufak roller aldı. Üniversiteye gitmek istiyordu fakat Yıldız Savaşları’nın bir bölümü olan “Second Chances”de Chazz Russell rolü teklif edilince bundan vazgeçti.

1990ların başında Six of One’ın pilot kısmının seçmelerine katılmak istedi fakat seçmelere girebilecek adaylar arasına bile kabul edilmedi. Kariyerinin dönüm noktasını ise Friends dizisinin seçmelerine katılıp Chandler Bing rolünü elde ettiğinde yaşadı. Bir Cuma günü seçmelere giden Perry, 2 gün sonra dizinin çekimlerine başladı.

Friends dizisinin yanında Perry, Hollywood yapımlarında da rol aldı; “Fools Rush In” (1997), “Almost Heroes” (1998), “Three To Tango” (1999), “The Whole Nine Yards” (2000), babasıyla birlikte oynadığı “Serving Sara” (2002), “The Whole Ten Yards” (2004) ve bir televizyon filmi olan “The Ron Clark Story” (2006). 1998’de Lost In Space adlı filmden teklif aldı fakat daha sonra bu rolü Friends’deki rol arkadaşı Matt LeBlanc üstlendi.

Perry, komedi oyunculuğunun yanında şansını dramlarda da denedi. The West Wing adlı dizide yalnızca 3 kez görünmesine rağmen buradaki oyunculuğu ona 2003 ve 2004’te Emmy Ödülleri’nde “en iyi misafir sanatçı” dalında adaylık getirdi. Bunun bunun yanında “Beverly Hills, 90210”, “Who’s The Boss” ve “Empty Nest” gibi popüler dizilere konuk oyuncu olarak katıldı.
Friends dizisi 2004 senesinde bittikten sonra Perry yeniden çıkışını Scrubs adlı dizide, babasıyla oynayarak gerçekleştirdi.

2006’nın sonbaharında Amerika’da yayına giren “Studio 60 on the Sunset Strip” adlı dizide “Matt Albie” adlı kişiliği canlandırıyor. Perry, yine 2006’da çekimlerine başlanan “Numb” adlı filmde rol alıyor. Filmin Amerika’da 2007’de gösterime girmesi bekleniyor.

Friends kadrosundaki altı oyuncu da ödüllere yalnızca “yardımcı oyuncu” dalında aday olmaları üzerinde anlaşmışlardı, onlara göre hiçbiri başrolde değildi. Bundan dolayı Matthew Perry, Emmy Ödülleri’nde aldığı “en iyi erkek oyuncu” adaylığını kabul etmedi (2002). Aynı yıl yaşadığı kilo problemleri yüzünden Warner Bros patronlarından ikaz alan Perry, eğitmeni olması için Jennifer Aniston’a başvurdu. Perry’nin zekası Friends’in yönetmenlerini çok etkilemişti, sık sık onun önerilerini uyguluyorlardı.

Yazmaktan çok zevk alan Perry, yakın zamanda ilk konusu olan “Maxwell’s House”u Universal Television’a sattı.Perry, rol arkadaşı Jennifer Aniston’la gerçek hayatta da çok iyi arkadaş, Friends kadrosunun en genç üyesi. Aktör şu anda Los Angeles’ta yaşıyor. Boş zamanlarında buz hokeyi oynuyor. Forbes Dergisi’nin “En Zengin 100 Ünlü” listesinde ismi yer alıyor.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün