Biyografi

Maurits Cornelis Escher Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Maurits Cornelis Escher kimdir?, Maurits Cornelis Escher kaç yaşında?, Maurits Cornelis Escher evi nerede?, Maurits Cornelis Escher nerelidir? Maurits Cornelis Escher ev adresi?, Maurits Cornelis Escher kaç yaşında?, Maurits Cornelis Escher nerede oturuyor?, Maurits Cornelis Escher nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Maurits Cornelis Escher hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 18.Haziran.189827.Mart.1972 senesinde doğan Maurits Cornelis Escher şu an için 74 yaşında ve İkizler burcundandır. Maurits Cornelis Escher doğum yeri ise Leeuwarden, HollandaLaren, Hollanda olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise olarak devam ettirmektedir.

Maurits Cornelis Escher Kimdir? – Maurits Cornelis Escher Evi Nerede? – Maurits Cornelis Escher Nerede Oturuyor?

Maurits Cornelis Escher Kimdir?, evi nerede?

20. yüzyıl, Hollandalı grafik sanatçısı

Mauk takma adıyla bilinen Maurits Cornelis Escher, 18 Haziran1898 senesinde Hollanda‘nın Leeuwarden kentinde dünyaya geldi. İnşaat mühendisi George Escher ve Sarah Gleichman ‘ın dört erkek çocuğundan en küçüğüydü. Aile, 1903 senesinde Arnhem‘e taşınınca, Maurits Cornelis da piyano ve marangozluk eğitimi almaya başladı.

Okul senelerında bi hayli başarısız bir öğrenciydi, ama bunun bunun yanında resme olan yeteneği öğretmenlerinin dikkatini çekmişti. 1919 senesinde Harlem Mimarlık ve Dekoratif Sanatla Okuluna girdi. Aldığı mimarlık eğitiminin etkisi daha sonraki eserlerinde yararlanacağı en büyük kaynak olmuştur. Samuel Jessurun de Mesguita adındaki bir öğretmeni Escher’in grafik resim bölgesindeki büyük kabiliyetini keşfederek onu bu alanda eğitim görmesi için ikna etti. Böylelikle 1922 senesinde grafik resim ve özgün baskı resim eğitimi almak için okuldan ayrıldı.

Aynı yıl yaşamını ve sanatını büyük oranda etkileyecek olan güney seyahatine çıktı. İtalya ve İspanya‘daki gezileri esnasında Akdeniz yaşamından ve mimarisinden bi hayli etkilendi. İtalya’da bulunduğu sırada Jetta Umiker ile evlendi(1924). Genç çift 1935 yılına kadar Roma‘da yaşadı. Ancak Faşizm hareketinin yükselişe geçmesiyle buradan ayrılıp İsviçre‘ye taşınmak zorunda kaldılar. Akdeniz iklimine alışmış olan aile burada mutlu olamadı ve tekrar taşınarak 1937’de Belçika‘ya yerleşti. Fakat bu sefer de II. Dünya Savaşı‘nın patlak vermesiyle, son kez 1941 Ocak’ında Hollanda’nın Bearn kentine taşındılar.

20 Nisan 1955 senesinde şovalyelik ünvanı aldı. Hollanda’da yaşadığı zamanda birden çok ünlü eserini yarattı. İtalya’nın peyzajından etkilendiği gibi bu ülkenin soğuk ve kapalı atmosferi de eserlerini bi hayli etkiledi.

Escher, bunun bunun yanında bu zaman içinde matematik ve perspektif üzerine de çalıştı. Giderek daha kompleks bir şekil anlayışı geliştiren sanatçı, simetri, sonsuzluk ve 3 boyutluluğun 2 oranda araştırılmasına yoğunlaştı. Kusursuz çizim tekniğiyle, en büyük grafik sanatçılarından biri olan Escher, 448 litograf ve 2000‘in üzerinde çizim bırakmıştır. İlk kez 1962 senesinde hastalanıp hastaneye kaldırıldı. Sağlık durumu giderek kötüleşen sanatçı 1964 ve 70 senelerında bir kaç kez daha hastaneye kaldırıldı. En son 1972 yılı Mart ayında tekrar kötüleşti ve yatırıldığı Hilversum hastanesinde yaşamını kaybetti.

Sanatçının başlıca eserleri;“Waterfall” (1961), “Up and Down” (1947), “Drawing Hands” (1948), “House of Stairs” (1951), “Reptiles” (1943),“Moebius Strip II” (1963), “Metamorphosis III” (1967-1968) ve son çalışması “Snakes” (1969)dir.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün