Biyografi

Mehmet Ali Laga Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Mehmet Ali Laga kimdir?, Mehmet Ali Laga kaç yaşında?, Mehmet Ali Laga evi nerede?, Mehmet Ali Laga nerelidir? Mehmet Ali Laga ev adresi?, Mehmet Ali Laga kaç yaşında?, Mehmet Ali Laga nerede oturuyor?, Mehmet Ali Laga nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mehmet Ali Laga hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1878??.??.1947 senesinde doğan Mehmet Ali Laga şu an için 69 yaşında ve burcundandır. Mehmet Ali Laga doğum yeri ise Trablusgarp, Osmanlı Devletiİstanbul olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Ressam olarak devam ettirmektedir.

Mehmet Ali Laga Kimdir? – Mehmet Ali Laga Evi Nerede? – Mehmet Ali Laga Nerede Oturuyor?

Mehmet Ali Laga Kimdir?, evi nerede?

Renkçi bir üsluba sahip olan sanatçı daha çok Edirne, Bursa ve İstanbul’da yaptığı manzara resimleri ile tanınır.

Mehmet Ali Laga, 1878 senesinde Trablusgarp’da Trablusgarp’ın ‘’Zafirizade’’adlı soylu bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Babasının adı Ali, annesi Zehra hanımdır. Lise öğrenimini Kuleli Askeri Lisesi’nde bitirdi. Kuleli’de resim derslerine gelen Hasan Rıza, onunla yakında zamandan ilgilendi. Kuleli’yi bitirdikten sonra, Harbiye Mektebi’ne girdi. Burada Hoca Ali Rıza’nın öğrencisi oldu.

Mehmet Ali Laga, 1898 senesinde piyade mülazım (teğmen) rütbesiyle Harbiye’den mezun olduktan sonra doğum yeri olan Trablusgarp’a atandı. 1907 senesinde Kolağası (yüzbaşı) rütbesini alarak İstanbul’a döndü ve Hassa Ordusu Erkan-ı Harbiyesi resimhanesine vazifeye başladı. 1908’de II. Meşrutiyet ilan edilince Kuleli Askeri Lisesi’ne resim öğretmeni olarak atandı.

II. Meşrutiyet’in ilanıyla kendilerini daha özgür bir ortamda hisseden genç sanatçılar yeni bir sanat ortamı yaratmak, sanat ve sanatçıyı topluma tanıtmak maksadıyla 1908 senesinde kurdukları ve harbiyeden arkadaşı Sami Yetik’in başkanlığını üstüne aldığı Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin kurucuları içerisinde yer aldı. Cemiyetin üyeleri içerisinde bulunan ve aralarında Sami Yetik’in de bulunduğu Nazmi Ziya Güran, Namık İsmail, İbrahim Çallı, Hikmet Onat ve Mehmet Ruhi Arel gibi dostları kimi devlet bursuyla, kimi de kendi olanaklarıyla yurt dışına gittiği halde kendisi gidemedi.

Balkan savaşı esnasında 1912- 1913’te Edirne cephesine giden Mehmet Ali Laga burada Sami Yetik ile birlikte fazlasıyla resim yaptı. Bu sırada Edirne’nin düşmesi üzerine ikisi de Bulgarlar’a esir düşerek, gittikleri Sofya’da da Akademi Müdürü tarafından göze çarpane dek resim çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Edirne’nin işgali esnasında Bulgarların yaşamını kaybettirdüğü ressam Hasan Rıza’nın dağılarak yağlamalanan atölyesine Sami Yetik ile beraber sahip çıkmış ve ressama ait resimlerin bir kısmının Viyana müzelerinde yer almasına yardımcı olmuştur.

Hasan Rıza Bey’in atölyesindeki resimlerin bir kısmı parçalanıp yağmalanmış, bir kısmına el konarak Sofya‘ya götürülmüştür. Öğrencilerinden Sami Yetik ve Mehmet Ali Laga, esir alınmalarına rağmen hocalarının eserlerine sahip çıkmaya çalışmışlardı. Edirne Müşiriyet Dairesi’nde asılı duran “Fatih’in Edirne’den Toplarla İstanbul’a Hareketi” tablosunu Mehmet Ali Laga düşman eline geçmesin diye kasnağından çıkararak esareti boyunca vücuduna sararak saklamıştı. Bu eser, Sabancı Müzesi Koleksiyonu’ndadır.

Mehmet Ali Laga, bir sene sonra esaretten kurtulduktan sonra 1914-1918 tarihleri içerisinde I. Dünya Savaşı senelerında Boğazlar Müstahkem Mevkii’nde ressam olarak görev almıştır. Katıldığı bu savaşlar esnasında öte yandan ateş hattında görev alırken, diğer yandan fırsat buldukça resim yapmaya, etüd ve eskiz çizmeye devam etti. Çanakkale Boğaz Komutanlığı Deniz Müzesi’nde bulunan yüze yakın Çanakkale görünümü eseri mevcuttur.

1917 senesinde Harbiye Nezareti (şimdiki Milli Savunma Bakanlığı) Nazırı Enver Paşa’nın talimatı ile kurulan Şişli Resim Atölyesi’nde Namık İsmail, Feyhaman Duran, Hikmet Onat, Hüseyin Avni Lifij, Mehmet Ruhi Arel, Sami Yetik, İbrahim Çallı, Ali Cemal Ben’im, Mehmet Ali Laga, Ömer Adil, Ali Sami Boyar, Cevat Bey, İsmail Hakkı Bey, Mahmut Bey, Şevket Dağ, Diyarbakırlı Tahsin ve Halife II. Abdülmecid Efendi ile birlikte asker modellerden, çeşitli silahlardan, kartpostallardan ve fotoğraflardan yararlanarak savaş konulu resimler yaptı.

Mehmet Ali Laga, 1919 senesinden beri Bursa Askeri Lisesi’inde bir süre resim öğretmenliği yaptı. 1927’de İstanbul-Halıcıoğlu Askeri Lisesi resim öğretmenliğine geldi. Sanayi-i Nefise Mektebi idare müdürlüğü de yapan Laga, 1930 senesinde yaş haddinden emekli oldu.

1930 senesinde Harbiye’den emekli olduktan sonra Beşiktaş’taki Zafir konağına çekilerek fazlasıyla eser üreten Mehmet Ali Laga, Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’ni kurdu. Viyana ve Berlin’de gerçekleştirilen Savaş Resimleri Sergisi’ne katıldığı resimleri Dolmabahçe Resim ve Heykel Müzesi’nde bulunmaktadır.

1924’ten 1936’ya kadar 12 yıl Galatasaray Lisesi‘nde resim öğretmenliği yaptı.

Renkçi bir üsluba sahip olan sanatçı daha çok Edirne, Bursa ve İstanbul’da yaptığı manzara resimleri ile tanınır. Başlıca yapıtları içerisinde şunları sayabiliriz: “Karlı Peyzaj”, “İskelede Gemiler”, “Bursa’dan Peyzaj”, ” Vaniköy Kırmızı Yalı”, “Çeşme” vb.

Mehmet Ali Laga, 1947 senesinde İstanbul’da 69 yaşında ölmüştür.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün