Biyografi

Mehmet Görmez Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Mehmet Görmez kimdir?, Mehmet Görmez kaç yaşında?, Mehmet Görmez evi nerede?, Mehmet Görmez nerelidir? Mehmet Görmez ev adresi?, Mehmet Görmez kaç yaşında?, Mehmet Görmez nerede oturuyor?, Mehmet Görmez nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Mehmet Görmez hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. ??.??.1959 senesinde doğan Mehmet Görmez şu an için 62 yaşında ve burcundandır. Mehmet Görmez doğum yeri ise Nizip, Gaziantep olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Din Adamı olarak devam ettirmektedir.

Mehmet Görmez Kimdir? – Mehmet Görmez Evi Nerede? – Mehmet Görmez Nerede Oturuyor?

Mehmet Görmez Kimdir?, evi nerede?

2010 senesinden beri Diyanet İşleri Başkanlığı görevini yürüten ilahiyatçı. 17. Diyanet İşleri Başkanıdır.

Mehmet Görmez, 1959 senesinde Gaziantep‘in Nizip beldesinde doğmuştur. İlkokulu Nizip’te okudu, ortaokul ve liseyi Gaziantep İmam Hatip Lisesinde bitirdi. 1983 senesinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek öğrenime başladı. Bir yandan yüksek öğrenimini devam ettirirken, diğer yandan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak önce Kırıkkale‘de Kur’an kursu öğreticiliği, sonrasında Ankara‘nın değişik semtlerinde imam-hatiplik ve vaizlik görevlerinde bulundu.

1987 senesinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek öğrenimini tamamlayıp Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalında yüksek lisans yapmaya başladı. 1988 senesinde bir yıl süreyle Milli Eğitim Bakanlığının tahsis ettiği bursla Kahire Üniversitesinde inceleme ve araştırmalarda bulundu. 1990 senesinde “Musa Carullah Bigiyef, Hayatı, Fikirleri ve eserleri” adlı tezi ile yüksek lisansını bitirdi ve doktora çalışmasına başladı. 1994 senesinde “Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu” adlı teziyle doktorasını bitirdi. Ayrıca doktora çalışması, 1995 senesinde Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Birincilik Ödülü aldı.

1995-1997 senelerında Ahmet Yesevi Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde dersler verdi. Diğer taraftan Anadolu Üniversitesi İlahiyat ön lisans programının hazırlanmasında görev aldı. 1997-1998 senelerında inceleme ve araştırmalar yapmak üzere İngiltere‘de bulundu. 1998 senesinde yardımcı doçent, 1999 senesinde doçent, 2006 senesinde da profesör oldu. 2001-2003 senelerında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesinde dersler verdi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi iken 13 Ağustos 2003 tarihinden beri Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Prof. Dr. Mehmet Görmez, 11 Kasım 2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı olarak atandı.

Diyanet İşleri Başkanı olarak 7 senedir görev yapan Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun yerine 11 Kasım 2010 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı olarak hükümet tarafından atandı.

Yayınlanmış bir çok eseri bulunan Prof. Dr. Mehmet Görmez, Hatice Kübra Görmez ile evli ve üç çocuk babası olup Arapça ve İngilizce bilmektedir.

28 Kasım 2014 tarihinde Türkiye’ye gelen Katolik aleminin ruhani önderi bunun yanında Vatikan Devlet Başkanı Papa I. Franciscus İlk ziyaretini Anıtkabir‘e yaptıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Daha sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ve Diyanet İşleri Başkanlığını da ziyaret ederek Başkan Mehmet Görmez ile görüştü.

Mehmet Görmez, 31 Temmuz 2017 tarihinde kendi isteği ile emekli oldu. Yerine Din İşleri yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş vekalet edecek.

Yayınlanmış Eserleri :

2006 – Sünnet ve Hadisin Aktüel Değeri, Kitâbiyât Yayınları, Ankara.

2006 – Gazzâli’de Sünnet Hadis ve Yorum, Kitâbiyât Yayınları, Ankara.

1997 – Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu,Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları, Ankara I. Baskı 1997, II. Baskı 2000.

1994 – Musa Carullah Bigiyef, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları, Ankara.

Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu