Biyografi

Meryl Streep Kimdir? Evi nerede? Nerede oturuyor?

Meryl Streep kimdir?, Meryl Streep kaç yaşında?, Meryl Streep evi nerede?, Meryl Streep nerelidir? Meryl Streep ev adresi?, Meryl Streep kaç yaşında?, Meryl Streep nerede oturuyor?, Meryl Streep nerede yaşıyor? gibi sorularınızı yanıtlamak için Meryl Streep hakkında ayrıntılı bir biyografi sayfasını siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik. 22.Haziran.1949 senesinde doğan Meryl Streep şu an için 72 yaşında ve Yengeç burcundandır. Meryl Streep doğum yeri ise New Jersey, Amerika olarak bilinmektedir. Meslek yaşamını ise Sinema OyuncusuTiyatro Oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Meryl Streep Kimdir? – Meryl Streep Evi Nerede? – Meryl Streep Nerede Oturuyor?

Meryl Streep Kimdir?, evi nerede?

Mary Louise Streep, 1949 doğumlu Amerikalı oyuncu. Hem tiyatroda, hem televizyon yapımlarında hem de sinema başyapıtlarında rol alan Streep, 2 kez Oskar Ödülü’ne layık görüldü, 13 adaylıkla da Oskar’a en fazla aday olan oyuncu olma ünvanını taşıyor. Gelmiş geçmiş en tecrübeli aktrislerden biri olarak görülüyor.

Meryl Streep, 22 Haziran 1949’da New Jersey, Amerika’da dünyaya geldi. Babası Harry Streep bir ilaç şirketi yöneticisi, annesi Mary Streep ise İsveç, İrlanda ve İngiliz soylarından gelen bir reklam yıldızıydı. Streep, babasının köklerinin de Hollanda’dan geldiğini söylemişti, hatta ailesinin orijinal soyadı olan Messerschnitz, Hollanda’da Streep’e çevrilmişti.

Oyuncu, New Jersey’de büyüdü. Vassar Koleji’nde drama okudu ve buradan mezun olduktan sonra Yale Üniversitesi’nin drama bölümünde güzel sanatlar alanında master yaptı.

Rol aldığı ilk film, 1977 yapımı “Julia” oldu. Küçük ama mühim bir rol üstlenmişti. Ikinci filmi 1978 yapımı “The Deer Hunter“, Streep’e en iyi yardımcı oyuncu dalında ilk Oskar Ödülü adaylığını getirdi. Bir sonraki yıl, Dustin Hoffman ile rol aldığı “Kramer vs. Kramer” filmiyle en iyi yardımcı kadın oyuncu Oskar’ını aldı. 1982’de ise, “Sophie’s Choice“, oyuncuya en iyi kadın oyuncu Oskar’ını kazandırdı.

Streep, beyazperdedeki hızlı yükselişinin yanında televizyon yapımlarıyla da parlıyordu. Mini dizi “Holocaust“taki karakteri ile, 1978’de ilk Emmy Ödülü’nü aldı.

1980lerde Streep, “The French Lieutenant’s Woman” (1981), “Silkwood” (1982), “Out of Africa” (1985), “Ironweed” (1987), “A Cry in the Dark” gibi bir çok başarılı yapımda rol aldı. 19841990 senelerı içerisinde oyuncu, favori sinema oyuncusu dalında 6 kez “People’s Choice Ödülü”nü kazandı. 1990’da ise dünyanın en fazla tercih edilen oyuncusu seçildi.

1990 senesinden sonra Streep, rol çeşitliliğine gitti. “Postcards from the Edge“, “Death Becomes Her“, “The House of the Spirits“, “The Bridges of Madison County“, “The River Wild“, “She-Devil“, “Marvin’s Room“, “Music of the Heart” gibi filmlerde çok çeşitli karakterleri canlandırdı. “Music of the Heart” filmi içinse keman çalmayı öğrendi.

Oyunculuk dışında, Streep, “The Simpsons” ve “King of the Hill” animasyonlarında ve bir Steven SpielbergStanley Kubrick filmi olan “A.I.“da seslendirme yaptı.

2002 senesinden sonra “Adaptation“, “The Hours” gibi ses getiren filmlerde ve Al Pacino ile birlikte “Angels in America” adlı mini dizide rol aldı. Bu dizideki rolü, oyuncuya ikinci Emmy Ödülü’nü kazandırdı. “The Devil Wears” ise, oyuncuya müzikal ya da komedide en iyi kadın oyuncu dalında 2007 Altın Küre Ödülü’nü kazandırdı.

Streep, beyaz perde ve televizyon dışında bir çok Broadway yapımında da rol aldı. 1976’da “27 Wagons Full of Cotton” adlı yapımla başladığı Broadway kariyerine Anton Chekhov’un “The Cherry Orchard” oyunuyla, “Happy End” gibi müzikallerle devam etti. Tiyatroda gösterdiği başarı da oyuncuya bir çok prestijli ödül ve adaylık kazandırdı fakat beyaz perdedeki hızlı yükselişi sonucu sahnelere ara veren Streep, 2001’de tiyatroya dönüş yaptı. Anton Chekhov’un “The Seagull” oyununda, Philip Seymour Hoffman, Natalie Portman ve Sophie’s Choice’daki rol arkadaşı Kevin Kline, oyuncuya sahnede eşlik etti. Eylül 2006’da ise, bir Bertolt Brecht ürünü olan “Mother Courage and Her Children“da yine Kevine Kline’la rol aldı. Oyun öyle büyük bir başarı yakaladı ki, seyirciler yağmur altında saatlerce kuyrukta bekliyordu. Streep 3.5 saatlik oyunda şarkı da söylüyordu.

Streep, gelmiş geçmiş en tecrübeli ve tercih edilen oyunculardan biri olduğunu aldığı ödüllerle de ispatladı. Sinema, tiyatro ve televizyon dallarında aday olduğu 100’ün üzerinde ödülün 50’ye yakınını kazandı. Bunlardan 2 tanesi Oskar Ödülü oldu ve oyuncu halen Oskar’a en fazla aday olan sanatçı ünvanını 13 adaylıkla elinde bulunduruyor. Bunlardan 3 tanesi en iyi yardımcı kadın oyuncu, 10 tanesi ise en iyi kadın oyuncu dallarında. Streep, Altın Küre Ödülü’nü en fazla kazanan aktris ünvanını 5 ödülle Rosalind Russell ile paylaşıyor. Aynı zamanda Altın Küre Ödülleri’ne en fazla aday olan ikinci oyuncu. (21 adaylık)

Streep, “The Deer Hunter” filmindeki rol arkadaşı John Gazale ile nişanlandı fakat Gazale, 1978 senesinde kanserden yaşamını yitirdi. Aynı yıl Streep, aktör Don Gummer ile evlendi. 4 çocukları oldu: 1979 doğumlu Henry, 1983 doğumlu Mamie, 1986 doğumlu Grace ve 1991 doğumlu Louisa. Mamie Gummer da, tıpkı annesi gibi bir oyuncu olmaya karar verdi ve ilk oyunculuk deneyimini 2005 senesinde bir Broadway oyununda yaşadı.

Meryl Streep’in Holloywood Ünlüler Kaldırımı’nda bir yıldızı yer alıyor. Demokrat Parti’nin taraftarı. 2001 senesinde Norveç’teki Nobel Barış Ödülü’nün sunuculuğunu üstlenmiş. Oyuncunun başarısı, New York valisini bir “Meryl Streep Günü” yapmaya teşvik etmiş. Oyuncunun 2007’de vizyona girecek 6, 2008’de vizyona girecek olan 4 filmi yer alıyor. Bunlardan bir tanesi de ABBA grubunun müzikali “Mamma Mia“nın sinema versiyonu. Birçok eleştirmen tarafından yaşayan en iyi sinema oyuncusu olarak belirtiliyor. Ayrıca rol yaparken her dili olağanüstü bir halde konuşabiliyor. 1.68 metre boyunda. Helikopterlerden korkuyor. “Susam Sokağı” adlı çocuk klasiğinin Amerikan versiyonunda oyuncunun onuruna bir Meryl Streep kişiliği konulmuş. Yale’de master yaparken Sigourney Weaver ile sınıf arkadaşıymış. Robert De Niro, Streep’in, birlikte çalışmayı en fazla sevdiği oyuncu olduğunu söylüyor. Toyota Prius kullanıyor.
Kaynak:Bilgisayfam.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün